AKTUALNI SAT 

Na Labinštini će se dodatno postrožiti načini izgradnje: Ruralni prostori dobivaju "slavonska obilježja"

  Pročelnica Anamarija Lukšić podsjetila je i da je, prilikom donošenja Prostornog plana grada Labina 2004. godine, napravljena kompletna konzervatorska podloga Grada Labina, pri čemu su evidentirane etno i ruralne zone kojih ima više od sto i za koje su definirani posebni uvjeti gradnje, dok su izvan toga područja dozvoljeni različiti oblici krovova. Kroz odredbe Prostornog plana, koji je u izmjeni, dodatno će se postrožiti načini izgradnje upravo u ruralnim i etno zonama

| Autor: Branko Biočić
Kapelica

Kapelica


Na aktualnom satu Gradskog vijeća Grada Labina nizala su se pitanja vijećnika o gradskim aktualnostima, a bilo je tako pitanja o spomeniku rudaru bocu, radovima na Kapelici, skrbi za starije, gradskoj imovini, nabavci mamografa, krovovima, stepenicama na Girandeli i brojne druge teme.

Vijećnik Rasim Halilović (IDS-ISU) zatražio je tako od gradonačelnika Labina Valtera Glavičića odgovor na pitanje o tijeku radova na kompleksu Spomen prostora rudaru čiji su autori pok. labinski umjetnik Quintino Bassani i arhitekta Berislav Iskra, ali i da iznese osobno zadovoljstvo dinamikom odvijanja radova na više lokacija na području Grada Labina. Odgovarajući na pitanje, gradonačelnik Glavičić naglasio je da se radovi na kompleksu Spomen prostora odvijaju prema planu te da će do kraja travnja sve što je ugovoreno biti i izvršeno, a taj će projekt, ustvrdio je, biti ponos svih Labinjana i izraz pijeteta prema rudarima

- Radovi na podzemnom dijelu bliže se kraju. Dva bloka velikih, dugih stepenica, te dva manja bočna stepeništa već su popločena kanfanarskim kamenom, a trenutno se po bočnim zidovima slažu kockice koje predstavljaju rudarske slojeve. Uskoro će započeti radovi na parteru, odnosno prostoru za javne manifestacije, rekao je Glavičić.

Odgovarajući na drugo pitanje vijećnika Halilovića, Glavičić izrazio zadovoljstvo što je Grad Labin povukao vrlo značajna sredstva koja se troše u Labinu, a koja nisu nastala na "žuljevima" građana, odnosno nisu osigurana u proračunu, već su osigurana dobrim pripremama tehničke dokumentacije za europske projekte, dobrim kandidaturama na pozive Fonda, ministarstava, Hrvatskih cesta i Županijske uprave za ceste.

- Taj smo posao sjajno odradili. No, kada gradimo, prvo na što se moramo pripremiti je strpljenje, puno praha, puno buke i problema. Pitam se postoji li itko od nas koji u zadnje vrijeme radi s građevinarima, a da nema problema. Znamo da je potražnja za građevinarima ogromna, ponuda minimalna, i to dovodi do toga da se radovi jako teško izvršavaju u rokovima. I zbog toga sam nezadovoljan, rekao je Glavičić te dodao da je nedavno održao operativne sastanke s izvođačima radova, gdje su značajno podignute ljestvice termina i kvalitete te pozvao sugrađane za strpljenje do početka turističke sezone kada će svi radovi biti završeni.

Vijećnicu Brunu Gobo (IDS-ISU) zanimala je dinamika radova na županijskoj prometnici Kapelica, ali i mogućnost pomoći starijim osobama na način da im se omogući prijevoz do trgovine i liječnika. Radovi na samoj prometnici Kapelica, prema riječima gradonačelnika Glavičića, nisu ni počeli, jer, da se radi samo o prometnici, već bi bili gotovi.

- U tom slučaju bi za par godina sami sebi postavljali pitanje zašto ponovo kopamo novu prometnicu, rekao je gradonačelnik Glavičić i istaknuo da se čekalo da labinski Vodovod ugovori investiciju i izabere izvođača za ugradnju kanalizacije.

- Radovi su izrazito kompleksni i složeni jer se u tu prometnicu ugrađuje i druga infrastruktura. Riječ je o ugradnji više od dva kilometra kanalizacijske mreže, stoga je cijela polovica jedne trupa otkopana, jer se te cijevi postavljaju najdublje i cijevi su najšire. Polaže se i glavni vakumski vod u dužini od 1,2 metra, tlačni vod od 670 metara, gravitacijski vod u dužini od 400 metara te kompletni vodoopskrbni sustav u dužini od 400 metara, a rade se i bočni uljevi, kao i optika za buduće pročišćavanje pumpnih stanica,, obrazložio je detaljno labinski gradonačelnik te rekao kako ima obećanja da će do 15. ožujka radovi na iskopima svih infrastrukturnih objekata biti zgotovljeni i nakon toga više neće biti zatvaranja ceste pa bi do početka svibnja trebala biti gotova prometnica, javna rasvjeta i nogostup. Krajem veljače započet će prvo polaganje asfalta i primicanje kraju ove investicije teške gotovo dva milijuna eura.

- Što se tiče pomoći starijim osobama u smislu prijevoza ili dostave toplog obroka, to je trenutno regulirano kroz Centar +65, no s početkom rada Doma za starije osobe, reguliran će biti i Dnevni centar te usluge koje će biti moguće ostvariti. Neće biti samo dnevni ili poludnevni boravak, već će to biti centar otvorenog tipa koji će nuditi i uslugu prijevoz, potom dostavu obroka i odlazak potrebitih na liječničke preglede i slično, pojasnio je u odgovoru, pročelnik za društvene djelatnosti Grada Labina Borjan Batagelj.

Vijećnicu Tijanu Kocijel (IDS-ISU) zanimao je daljnji planirani tijek vezan uz nabavku mamografa za labinski Dom zdravlja te aktivnosti vezane uz dječje igralište na Katurama, gdje je bila stopirana gradnja radi izmjene projekta. Glavičić je najavio da će Grad Labin provesti postupak javne nabave za mamograf, za koje će tehničku dokumentaciju pripremiti osobe zadužene za javnu nabavu u Istarskim domovima zdravlja u Puli. Po završetku tog postupka i kupnje mamografa, on će biti doniran IDZ-u i smješten u labinskoj ispostavi. Postupak će, zbog složenosti, potrajati, ali vjeruje da će tijekom ove godine mamograf biti u Labinu.

Nataša Višković, v.d. pročelnica Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i upravljanje imovinom najavila je da će upravo s jučerašnjim danom započeti radovi na dječjem igralištu na Katurama, kod bivšeg Domusa, te je iznijela kronologiju događanja vezano uz navedeno igralište gdje se nakon održanog sastanka sa stanovnicima Kature, i posljedično peticijom, prišlo izmjeni glavnog projekta što je omogućilo prijavu projekta Upravi za ribarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede RH.

Vijećnica SDP-a Katarina Filipović, pitala je što se čini da gradska imovina ne bi propadala te je navela primjer stare škole u Ripendi, bivšeg ateljea Krešimira Farkaša, zgrade stare mrtvačnice, prostor ispod vrtića u starom gradu te je predložila da se napravi plan rekonstrukcije. Skrenula je pozornost na nekadašnje javne stepenice, odnosno stazu od teniskih terena na Girandeli do mora kojih, nakon zadnje rekonstrukcije, više nema i nisu označene kao javne pa se građani osjećaju kao šverceri dok prolaze kroz turističko naselje.

- Tamo su nekakvi putići bez rukohvata za koje se ne zna jesu li javni ili nisu. Mislim da bi Valamar trebao propisno označiti javni put do mora budući da ionako plaćaju najmanji zakup za kompletnu plažu Girandela od samo 0.15 eura po kvadratu, odnosno za čak 20.445 kvadrata plaćaju samo 3.200 eura?! Nije mi jasno tko je ugovorio takvu cijenu. Pitam se je li možda u pitanju sukob interesa, jer znamo da su vam savjetnici bili zaposlenici Valamar riviere, a nevjerojatna je činjenica da jedan štander plaća istu cijenu od 3.200 eura kao Valamar za kompletnu Girandelu, rekla je Filipović.

Vijećnik IDS-ISU-a Lari Zahtila predložio je da se promijeni dotrajala podloga na stepenicama koje vode od parkirališta u starom gradu te da se izvidi mogućnost uvođenja dvije prometne trake na izlazu iz Marcilnice prema glavnoj cesti, jer na jednom prometnom traku nastaju čepovi. Mladen Bastijanić iz Demokrata pitao je hoće li i Grad Labin donijeti odluku o zaštiti lokalne i tradicionalne arhitekture, čime će regulirati da se stambene građevine mogu graditi samo s kosim krovovima. Anamarija Lukšić, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izdavanje akata za gradnju, podsjetila je da su prilikom donošenja Prostornog plana grada Labina 2004. godine, kojom prilikom je napravljena kompletna konzervatorska podloga Grada Labina, pri čemu su evidentirane etno i ruralne zone, kojih ima više od sto, definirali posebne uvjete gradnje, dok su izvan toga područja dozvoljeni različiti oblici krovova.

Naglasila je da prema njenom mišljenju nije u tolikoj mjeri problem u obliku krovova, već urbanističko definiranje širenja naselja, a koja su uvjetovana pitanjem vlasništva, što pridonosi da naši ruralni prostori dobivaju "slavonska obilježja". Dodala je da će se kroz odredbe Prostornog plana, koji je u izmjeni, dodatno postrožiti načini izgradnje upravo u ruralnim i etno zonama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter