Lijepo je sada otkako nema granične kontrole, rekao je Aleksandar Savić, Riječanin već sedamnaest godina nastanjen u obližnjim Vodicama
Rampa podignuta, ali žica je i dalje na graničnoj crti (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Zadnje vrijeme često trči, dnevno prođe pet do sedam kilometara, a otkako je ulaskom Hrvatske u Schengen ukinuta granična kontrola, omiljena mu je ruta od Jelovica preko graničnog prijelaza prema slovenskom naselju Podgorju. Aleksandra Savića zatekli smo u konobi "Lovac" u pograničnim Jelovicama. Već sedamnaest godina nastanjen je u obližnjim Vodicama, a Riječana, koji je život u Ičićima i Opatiji, zamijenio s istarskim krasom, na Ćićariju je privukao miran život u netaknutoj prirodi.
- Lijepo je sada otkako nema granične kontrole, rekao je Aleksandar. Uvjeren je da će otvorena granica Ćićariji donijeti zapadne vjetrove, a na pitanje kako se osjećao kada je prvi puta pretrčao preko graničnog prijelaza na kojem je podignuta rampa, odgovorio je - slobodno!
Jelovice, selo na granici (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Granični prijelaz Jelovice/Podgorje, dvadesetak minuta vožnje do centra Kopra i još koju minutu više do Trsta, donedavno je bio moguće i jedini međunarodni prijelaz u Europi koji se zatvarao preko noći. Zimi je bio otvoren od 6 do 22 sata, a ljeti od 6 do 24 sata, s time da su ga Slovenci, prije nekoliko godina degradirali u malogranični, dok je s hrvatske strane ostao međunarodni. Drugim riječima, hrvatsku graničnu kontrolu mogli su proći svi, a slovensku samo državljani Europske unije.
Konoba «Lovac» (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Rampa je sada podignuta, još samo da se ukloni žilet žica. Odluku o pokretanju postupka uklanjanja protumigrantskih prepreka s državne granice prema Hrvatskoj, nova Vlada premijera Roberta Goloba donijela je još u srpnju prošle godine i time najavila novi smjer migracijske politike u Sloveniji.
Ulaskom Hrvatske u veliku schengensku obitelj, kao i svi granični prijelazi na hrvatsko-slovenskoj državnoj granici, i taj je prijelaz kod Jelovica na sjeverozapadu laniške općine otišao u povijest. U novogodišnjoj noći, točno u ponoć, podignuta je rampa, a osim mještana iz naselja s obje strane granice, pjenušcem je ulasku u Schengen nazdravilo i četrdesetak Talijana koliko ih je Novu godinu dočekalo u konobi "Lovac" u Jelovicama, vlasnika Draženka Čendaka. Prekinuli su nakratko novogodišnje slavlje i uputili se na granični prijelaz Jelovice/Podgorje da zajedno s domaćinima obilježe taj za Hrvatsku povijesni trenutak.
Draženko Čendak, vlasnik Konobe «Lovac» (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Konobu "Lovac" otvorio je Draženkov pradjed 1902. godine u vrijeme kada su Jelovice bile na glavnom prometnom pravcu koji je ćićarijskim prijevojima vodio iz Rijeke u Trst. Nakon kraćeg prekida zbog bolesti Draženkovog oca, konoba je krajem osamdesetih do sredine devedesetih bila zatvorena, a potom ju je nastavila voditi njegova majka Slavica, da bi 2004. godine prešla na Draženka koji se eto može pohvaliti s 121. godišnjom obiteljskom ugostiteljskom tradicijom.
Aleksandar iz Vodica u Jelovicama (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Konoba u Jelovicama poznata je po domaćoj gastro ponudi, maneštri od vrganja i krumpira, tradicionalnim istarskim jelima od divljači, domaćim njokima i fužima s gulašom, koljenicama, ombolu i kupusu. Konoba "Lovac" ima i smještajne kapacitete, pet soba, odnosno deset plus dva kreveta. U obližnjoj kući, kapaciteta pet, šest kreveta, još se jedna obitelj u Jelovicama bavi iznajmljivanjem soba.
Jelovice, selo na granici (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Draženko kaže da od otvorene granice očekuje više gostiju. U pravilu mu dolaze Talijani, Slovenci, ali i domaći gosti, ponajviše Riječani. Većinom su to izletnici, planinari, biciklisti, motoristi, u sezoni lova i lovci.
Osim u Jelovicama, otvaranju granica vesele se i u slovenskom Podgorju. Vladimira Čendaka, rodom iz Jelovica, vlasnika Gostilne "Pod Slavnikom" u Podgorju, restorana s trideset godišnjom tradicijom, zatekli smo u konobi "Lovac" kod Draženka. Dvije konobe, svake s jedne strane granice, nisu si konkurencija, jedna drugoj šalju goste, a obje će profitirati od ulaska Hrvatske u Schengen. Jedino će, kaže Vladimir, problem biti cesta koja je u lošem stanju. Trebat će je i proširiti jer već prvih siječanjskih dana na toj se dionici intenzivirao promet. U Gostilnu "Pod Slavnikom", poznatoj po jelima od divljači, osim Talijana i Slovenaca, često dolaze gosti iz Hrvatske, Rijeke, Opatije, Ičići, a sada će ih biti samo više.
Vladimir Čendak, vlasnik Gostilne «Pod Slavnikom» (Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Bilo je krajnje vrijeme da se otvori granični prijelaz i da smo se riješili policije, a možda i izbjeglica, kaže Vladimir. Oba sela, jedno od drugoga udaljena svega šest kilometara, ono u kojem je rođen kao i ono u kojem je nastanjen, našla su se na migrantskoj ruti. Donedavno se u Podgorju moglo vidjeti i stotinjak migranta dnevno koji su pješke, željezničkom prugom, kod Željezničkog kolodvora Rakitovec, ilegalno prelazili hrvatsko-slovensku granicu, no od Božića vlada zatišje. U pograničnom području Ćićarije nadaju se da će potrajati što duže.
Ukidanje granične kontrole, kaže Vladimir, donijet će Ćićariji razvoj turizma. - Jelovice su zapuštene, tu će se općina morati angažirati oko rješavanja statusa ruševnih kuća, a nadamo se i njihovoj obnovi i otvaranju kuća za odmor, kaže Vladimir. Gotovo svakodnevno dolazi na djedovinu u Jelovice. Pčelarenjem nastavlja obiteljsku tradiciju.
Gostilna «Pod Slavnikom» (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Gostilna "Pod Slavnikom" zatvorena je do subote, no Vladimir poziva na kavu u Podgorje. Od Jelovica u kojima je danas svega devet stalnih stanovnika, krenuli smo preko granice put Podgorja, gdje ih je sto i pedesetak. Gostilna u Podgorju nadaleko je poznata po jelima od divljači, pršutu od jelena, vepra, medvjeđoj salami, medvjeđem odresku u umaku od brusnica s domaćim njokima, fužima s tartufima, domaćim raviolima s vrganjima. Meso od divljači nabavlja kod domaćih lovaca, a kada ponestane, u mesnici u Delnicama, specijaliziranoj upravo za takvu ponudu. U Podgorju, u sklopu restorana, iznajmljuju se i sobe, lani su bile popunjene čitavo vrijeme, od travnja do studenog.
Podgorje (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Dva Čendaka, dijele isto prezime, istu profesiju, ali i istu strast za lovom. Oba su lovci. Vladimir tradicionalno već petnaest godina, za prijatelje iz hrvatskog i slovenskog dijela Istre te iz Italije, 8. siječnja organizira lov, a druge nedjelje 15. siječnja organizirat će ga Draženko i njegov brat. Većinom su to isti lovci, a siječanjski lov u oba termina prilika je za druženje pograničnih prijatelja.
Novogodišnje slavlje na GP Jelovice/Podgorje (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Podgorje je izletnička točka za Slavnik, to je slovensko selo, kao i susjedno hrvatsko, Jelovice, u trokutu između Rijeke, Trsta i Kopra, i razvojne mogućnosti su velike, kaže Vladimirov sin Igor.
- Planinarskom rutom Alpe Adria trail, Austrija, Slovenija, Italija, do Trsta, prolazi jako puno planinara i mi na Ćićariji samo moramo uskočiti u taj vlak. Povezati Trst i Kopar, preko Ćićarije, Učke do Opatije. Europska sredstva su na raspolaganju, samo se treba početi dogovarati. To je također jedan od načina za razvoj Ćićarije s predznakom zeleno i eko, uvjeren je Igor Čendak koji nastavlja tridesetogodišnju obiteljsku ugostiteljsku tradiciju u Podgorju.