Ako dobijemo poticaj od Europske Unije u sklopu tog projekta planiramo napraviti i mali botanički vrt, na djelu koji graniči sa zonom Nature 2000, kaže vlasnik Zagrebačke tvrtke PNL International Predrag Stojčević
Panorama Šišana (Snimio Neven Lazarević)
U posljednjih je nekoliko mjeseci pažnju na području općine Ližnjan počeo privlačiti podatak da je jedna tvrtka dobila od države služnost na velik broj šumovitih parcela površine veće od 42 hektara. Tih 420 tisuća četvornih metara područje je veličine gotovo 60 spojenih nogometnih igrališta.
Prije više od deset godina, točnije 5. studenog 2010., potpisan je ugovor između države, odnosno Ministarstva poljoprivrede i Zagrebačke tvrtke PNL International. Radi se o Ugovoru o osnivanju služnosti u šumi ili na šumskom zemljištu za razdoblje od 50 godina "radi podizanja višegodišnjih nasada maslina", ako je suditi po zemljišnim knjigama.
Naime, iz izvatka zemljišnih knjiga je vidljivo da se radi o prenamjeni šume u poljoprivredno zemljište, navedeno kao maslinik na ukupnoj površini od nemalih 422 tisuće kvadratnih metara podijeljenih u 22 čestice. Obuhvaća šumu sjeverno od Monte Madonne, dva i pol kilometara zračne udaljenosti sjeveroistočno od Šišana, točnije na području šume Magran-Cuf na pola puta između Šišana i Ušićevih Dvori. Primjera radi, takve je otprilike površine Verudelin poluotok.
Dakle, spomenutoj tvrtki država je odobrila pravo podizanja maslinika i gospodarenja nad tim zemljištem idućih 40 godina. Radi se o nekoliko većih parcela koje se nalaze uz rub područja pod zaštitom naziva Nature 2000. No od 2010. do danas na tom golemom prostoru nije se dogodilo apsolutno ništa.
Projekt odgođen
Tvrtka PNL International d.o.o., koja je zakupnik 420 tisuća četvornih metara, nema zaposlenih, već samo vlasnika Predraga Stojčevića koji ima boravište u Londonu.
Kontaktirali smo Predraga Stojčevića koji je ostao zatečen našim pitanjem o tome zašto zemljište koje je dobio u zakup već deset godina nije priveo namjeni. No, ubrzo je objasnio o čemu se radi. Naime, tvrdi da je riječ o velikom projektu koji se planira u okviru Europske ekonomske zajednice, a radi se o proizvodnji ekološke hrane. Nažalost, njegov je poslovni partner u međuvremenu preminuo pa je projekt koji je trebao realizirati na zemljištu u zakupu trenutno stao. Odnosno, odgođen je, a ni Brexit i koronakriza u tom procesu nisu pomogli.
- Mi smo multinacionalna kompanija koja provodi više djelatnosti, od proizvodnje hrane do investicija u eko-energiju. Od kad je koronakrize nisam bio u Hrvatskoj, a u projektu su nas omeli Brexit i trenutna pandemija. Taman prije korone smo trebali započeti s radom na projektu. Radi se o ozbiljnoj investiciji o kojoj ćete biti pravovremeno obaviješteni, kaže Stojčević.
Veli da je projekt usvojen i odobren od strane države, za što je i dobio služnost, a zemlja je namjerno puštena da miruje kako bi se zadovoljili uvjeti proizvodnje ekološke hrane. Sve je, tvrdi, transparentno.
- Nismo tajkuni, uzurpatori, niti želimo išta graditi, već mislimo provesti ozbiljan projekt koji je sufinanciran europskim novcem. Uostalom, to nije stoljetna šuma, ne pripada zaštićenom području. Međutim, ne možemo još izaći u medije s cijelim planom dok nam se ne odobre planirana sredstva Europske Unije, objašnjava Stojčević.
Na pitanje može li nam nekako dokazati svoje tvrdnje Stojčević kaže da trenutno ne želi izlaziti s detaljima projekta zbog konkurencije koja, tvrdi, trenutno radi ili ima plan raditi slične projekte. Dodaje da je sva projektna dokumentacija vlasništvo tvrtke, ali da je državi već isplaćena služnost za čitavih 50 godina. Na pitanje koliko je plaćeno nije znao točan iznos no kaže da je "plaćeno koliko je obračunato".
- Reći ću vam još nešto. Ako dobijemo poticaj od Europske Unije, u sklopu tog projekta planiramo napraviti i mali botanički vrt, na djelu koji graniči sa zonom Nature 2000, zaključuje Stojčević.
Memorandum o razumijevanju
Podsjetimo, Stojčevićeva se tvrtka nedavno našla u fokusu javnosti nakon što je, uz tvrtku PNL Agency Ltd Alleyn park, pokazala interes za realizaciju projekta izgradnje dvaju domova za starije u Općini Medulin. Taj je projekt Stojčević predstavio vijećnicima Medulina te naglasio da se radi tek o djelu ulaganja u gradnju desetak domova u Hrvatskoj. Tvrtke i Općina će tako zaključiti "memorandum o razumijevanju" prema kojem bi investitor izgradio domove u Medulinu i Banjolama, a Općina bi se obvezala sufinancirati smještaj do 50 korisnika, prilagoditi prostorni plan, osloboditi u cijelosti investiciju komunalnog doprinosa, te pružiti svu potrebnu tehničku i administrativnu podršku.
Inače, ime Predraga Stojčevića, bivšeg zastupnika londonske Interine, nije poznato široj javnosti, ali ima svoje značenje u poslovnim i naftnim krugovima. Nekoć je bio i član upravnog odbora Arenaturista, trenutno je predsjednik teniskog kluba As Pula i međunarodnog teniskog kluba IC Croatia. U hrvatskom trgovačkom registru možemo pronaći i podatak da je Stojčević, osim PNL International-a, bio od 2008. do 2016. godine direktor i vlasnik zagrebačke tvrtke Eureka Inventum, te od 2001. do 2016. direktor firme Car and Truck Care koja je trenutno u stečaju.
Ministarstvo i općina šturi
Na upit o prenamjeni šume u poljoprivredno zemljište i općenito strategiji razvoja tog područja načelnik Ližnjana Marko Ravnić spominje ekološku mrežu Natura 2000 i podsjeća da se navedeno područje nalazi pod zaštitom.
- Općina Ližnjan je poduzela ključne korake u cilju dodatne zaštite i održivog upravljanja tim područjem prepunim prirodnih ljepota, kaže Ravnić. Poznat mu je ugovor između Stojčevićeve tvrtke i države te da su se na tom dijelu planirali podizati maslinici. No, napominje da se o samim detaljima ugovora moramo obratiti Hrvatskim šumama.
Iz Hrvatskih šuma pak kažu da oni nisu potpisnici ugovora s tvrtkom PNL International, već je to Republika Hrvatska, odnosno Ministarstvo poljoprivrede. Uz to, tvrde da nisu nadležni ni odgovorni za provedbu ugovornih obveza.
Nakon što smo pokucali na drugu adresu, u Ministarstvu poljoprivrede navode da su "natječaj na kojem je PNL Internacional dobio služnost na šumskom zemljištu provodile Hrvatske šume na temelju odluke Vlade Republike Hrvatske". Uz to, napominju da su ugovorom o služnosti na šumskom zemljištu propisani uvjeti kojih se ovlaštenik treba pridržavati te su nabrojali i razloge eventualnog raskida.
- Ministarstvo poljoprivrede će uputiti zahtjev za inspekcijski nadzor prema Državnom inspektoratu nad provedbom odredbi ugovora, kratko su zaključili. Međutim, nisu odgovorili na temelju čega je ugovor sklopljen te je li bilo javnog poziva. Nakon što smo zatražili kopiju ugovora i upitali jesu li se do sada provodile ugovorne obveze, iz Ministarstva su prestali odgovarati.
Obzirom da nam državne institucije i lokalne vlasti trenutno ne daju zadovoljavajuće odgovore, ne preostaje drugo nego sačekati otkrivanje detalja Stojčevićevog projekta. Do tada, ostaje upitno kako će se odvijati priča oko te šume na istočnoj obali Istre.