ZAGREB

VLADA Usvojen program protupožarnih aktivnosti za ovu godinu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Programom aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za državu u ovoj godini uvećane su novčane naknade po angažiranom sezonskom vatrogascu, protupožarna naknada te refundacija mjesečnih troškova po profesionalnom dopunskom domicilnom vatrogascu.

Program je Vlada prihvatila na sjednici u petak, a njime se naknada po angažiranom sezonskom vatrogascu povećava s 3500 na 4000 kuna, protupožarna naknada sa 170 na 200 kuna, a refundacija mjesečnih troškova po profesionalnom dopunskom domicilnom vatrogascu sa 7000 na 8000 kuna.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović naveo je da su dodani i novi subjekti kao izvršitelji i sudionici i to Udruga poslodavaca u hotelijerstvu, školske ustanove i Muzej hrvatskog vatrogastva, a predložena je i izrada novog standardnog operativnog postupka za najavu i provedbu letačkih operacija zrakoplova koji sudjeluju u gašenju požara na otvorenom prostoru s ciljem osiguranja područja gašenja požara i prikupljanja vode.

"Za provedbu Programa aktivnosti osigurana su sredstava u Državnom proračunu za 2020. te projekcijama za 2021. i 2022. godinu. I to na Razdjelu Hrvatske vatrogasne zajednice u iznosu od 25 milijuna kuna te na Razdjelu Ministarstva obrane u iznosu od 112,065 milijuna kuna, a na Razdjelu Ministarstva unutarnjih poslova i ostalih sudionika u okviru redovne djelatnosti i neće zahtijevati osiguranje dodatnih financijskih sredstava", naveo je Božinović.

MUP i Hrvatska vatrogasna zajednica nadležni su za izvršenje, koordiniranje, praćenje, usklađivanje i usmjeravanje svih aktivnosti vezanih uz provedbu Programa.

On je izrađen temeljem raščlambe podataka iz dostavljenih izvješća o provedbi zadataka tijekom prethodnih godina i podataka o stanju utvrđenom inspekcijskim nadzorom, dopunjen je i prijedlozima kratkoročnih mjera temeljenih na zaključcima završne analize požarne sezone u 2019. godini, a Božinović naglašava kako je generalni zaključak provedenih analiza da su mjere donijele rezultate.

 "To je vidljivo smanjenim indeksom opožarene površine za 43,5 posto u odnosu na zadnjih 11 godina. Zabilježen je ukupan broj od 30.705 intervencija, od čega su 9664 požari otvorenog prostora te 6327 požari raslinja na ukupnoj površini od 33 tisuće hektara", naveo je Božinović.

U programu za ovu godinu, istaknuo je, stavljen je dodatni naglasak na provođenje preventivnih mjera zaštite od požara od strane svih subjekata, posebno gradova, općina i županija.

Najavio je i da će u drugom kvartalu godine biti održana međuresorna vatrogasna vježba "Sigurnost 20", radi provjere funkcioniranja rada svih sastavnica Sustava domovinske sigurnosti te provjere sposobnosti skupine za odgovore na pomorske incidente na sjevernom Jadranu.

Krstičević: Donošenja programa na početku godine ogroman je iskorak

Kao predsjednik Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je da je napravljen ogroman iskorak time što se Program aktivnosti donosi prvi put na početku godine. Prethodnih godina Program je, naime, usvajan tek u drugom kvartalu.

"To će nam omogućiti još bolju pripremu i prevenciju za nadolazeću protupožarnu sezonu. Imamo sada šest mjeseci za prevenciju i pripremu protupožarne sezone 2020. godine", rekao je Krstičević.

Uspostavljeni Sustav domovinske sigurnosti je tijekom analize prošlogodišnje protupožarne sezone usvojio i primijenio niz mjera za poboljšanje stanja, naveo je.

"Protupožarna sezona pokazala je važnost Partnerstva za sigurnost i uključivanja brojnih dionika Sustava domovinske sigurnosti. Sinergija državnih tijela, operativnih snaga i jedinica lokalne i regionalne samouprave, akademske zajednice, javnog i privatnog sektora te građana pokazuje se ključnom u prevenciji, reakciji i u oporavku nakon velikih požara", naglasio je.

Istaknuo je i da je uspostava Operativnog vatrogasnog zapovjedništva u Divuljama bila izrazito važna za proces nadzora situacije i donošenje pravovremenih odluka u razdoblju od 1. lipnja do 30. rujna.

"Dobru praksu koja se pokazala učinkovitom prošle godine, implementirat ćemo i ove godine pa će tako ovlasti o angažiranju Hrvatske vojske biti prenesene na vojnog zapovjednika u Operativnom vatrogasnom zapovjedništvu, što će ubrzati proces donošenja odluka i angažiranje snaga", dodao je.

Naveo je i da će Ministarstvo obrane - osim zračnih snaga koje obuhvaćaju šest zrakoplova Canadair, šest Air Tractora, Pilatus te dva transportna helikoptera – osigurati do dvjesto pripadnika kopnenih snaga u spremnosti za intervenciju unutar jednog sata te po potrebi dodatne snage do tisuću pripadnika.

"Ustrojavanjem novog Središta za besposadne zrakoplovne sustave i nabavom novih besposadnih letjelica unaprijedit ćemo i naše sposobnosti izviđanja i nadzora područja ugroženih požarima", dodao je.

I Krstičević je istaknuo provedbu vježbe "Sigurnost 20" koja će prije početka sezone biti, kako je rekao, vrhunac priprema i provjera standardnih operativnih procedura, zapovijedanja i koordinacije između sastavnica Sustava domovinske sigurnosti.

Premijer Andrej Plenković zahvalio je vatrogascima i svima koji rade na sprječavanju odnosno gašenju požara te ocijenio da je u mandatu ove Vlade ostvarena najveća sinergija svih aktera te tehnički i komunikacijski sustav unaprijeđen na višu razinu, a posebno činjenicom da je Hrvatska vatrogasna zajednica dobila status središnjeg državnog ureda.   

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter