Ekologija grada

Udruga upozorava na monopol u gospodarenju ambalažom: "Stop centralizaciji otpada"

| Autor: Glas Istre
(Udruga Ekologija grada)

(Udruga Ekologija grada)


Udruga Ekologija grada uputila je otvoreno pismo javnosti u kojem upozorava na, kako navode, ozbiljne nepravilnosti i štetne posljedice aktualnog modela gospodarenja ambalažnim otpadom u Republici Hrvatskoj.

U pismu se navodi da je donošenjem novog zakonodavnog okvira – prvenstveno Pravilnika o ambalaži (NN 137/2023) i Uredbe o naknadama u gospodarenju otpadom (NN 137/2024) – došlo do snažne centralizacije sustava kojom, prema tvrdnjama udruge, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost upravlja svim tokovima ambalažnog otpada, osobito papirom i kartonom.

Prema tvrdnjama iz priopćenja, kompletna sirovina prodaje se isključivo jednoj tvrtki – DS Smith Belišće d.o.o. – i to po cijeni nižoj od tržišne, dok je iz sustava izbačeno više od 270 domaćih poduzeća koja imaju važeće dozvole za obradu papira i kartona. Trgovački lanci i drugi subjekti, koji su prethodno ulagali u opremu i infrastrukturu za sortiranje otpada, također više ne smiju raspolagati ambalažnim otpadom koji sami generiraju.

"Na ovaj se način stvara monopol, ograničava tržišno natjecanje i preusmjerava sirovina isključivo jednom otkupljivaču", upozorava udruga te navodi da DS Smith zaprima tek 3–4 vrste papira od više od 50 klasifikacija, što rezultira gomilanjem otpada za koji nitko ne preuzima odgovornost.

Udruga smatra da trenutni sustav krši nekoliko temeljnih ustavnih i zakonskih načela: pravo vlasništva i raspolaganja otpadom bez naknade, slobodu poduzetništva, kao i Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja. Također upozoravaju na moguću neusklađenost s pravom Europske unije, konkretno u dijelu koji se odnosi na slobodno kretanje robe i usluga te Direktivu 94/62/EZ.

"Ovo nije samo pitanje otpada – ovo je pitanje pravde, ravnopravnosti i zdravog tržišta", poručuju iz udruge te upozoravaju da trenutni model demotivira jedinice lokalne samouprave u provedbi učinkovitog sustava gospodarenja otpadom, dok se istovremeno povećava količina otpada koja završava na divljim odlagalištima.

Udruga poziva Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja na hitne izmjene zakonskih propisa kako bi se svim registriranim oporabiteljima omogućio ravnopravan pristup sirovini, spriječila daljnja centralizacija, uklonile diskriminatorne prakse i osigurala usklađenost sa zakonodavstvom Europske unije.

U protivnom, najavljuju pokretanje postupka pred Ustavnim sudom te obavještavanje Europske komisije o navodnoj povredi prava Unije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter