ORGANIZATORICA FESTIVALA PULSKI GLAZBENICI PULI

VESNA IVANOVIĆ OCVIRK: Širimo mogućnosti upoznavanja raznovrsnih vrijednih glazbenika

Festival komorne glazbe Pulski glazbenici Puli pojavljuje se ove godine u svom 22. izdanju. Koncerti započinju u 20 sati uz slobodan ulaz. Publici se predstavljaju uglavnom pulski glazbenici, koji su prve glazbene korake učinili upravo u Puli, te su nakon srednje škole krenuli put neke od muzičkih akademija u Hrvatskoj ili inozemstvu. Ove su godine na programu tri koncerta u crkvi svetog Franje, a koncertna završnica bit će u INK-u

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Vesna Ivanović Ocvirk

Vesna Ivanović Ocvirk


S Vesnom Ivanović Ocvirk, poznatom pulskom pijanisticom i organizatoricom nekoliko festivala komorne glazbe razgovarali smo o ovogodišnjem izdanju festivala Pulski glazbenici Puli koji je počeo večeras u crkvi sv. Franje.

- Predstavite nam ovogodišnje izdanje festivala Pulski glazbenici Puli.

- Festival komorne glazbe Pulski glazbenici Puli pojavljuje se ove godine u svom 22. izdanju. Koncerti započinju u 20 sati uz slobodan ulaz. Publici se predstavljaju uglavnom pulski glazbenici, koji su prve glazbene korake učinili upravo u Puli, te su nakon srednje škole krenuli put neke od muzičkih akademija u Hrvatskoj ili inozemstvu. Pomno pratimo njihov umjetnički put, a oni su slobodni predstaviti nam ponekog glazbenog suradnika iz nove sredine.

Domaće snage i gosti

Tako širimo mogućnosti upoznavanja raznovrsnih vrijednih glazbenika, dok smo prošle godine uvrstili i jedan koncert gostujućih glazbenika. Koncerti se održavaju u crkvi sv. Franje u Puli i u INK-u. Ove godine ciklus započinje koncertom gostiju festivala, a to je zagrebački Trio Jongen koji čine flautistica Renata Penezić, fagotist Žarko Perišić i pijanistica Marina Matolić. Njihov je koncert na rasporedu večeras u crkvi sv. Franje. Zatim, u petak, 10. rujna nastavljamo koncertom sopranistice Patricije Žudetić i pijanista Roberta Batelića. Tada ćemo poslušati mlade snage - Patricia je studentica pjevanja u Zagrebu, a Robert umjetnički suradnik na pulskoj Muzičkoj akademiji. Sljedeće subote, 18. rujna nastupa klavirski duo: Jakša Zlatar i Vesna Ivanović Ocvirk. Nekada profesor i studentica, a danas kolege s Muzičke akademije u Puli. Time smo završili s rujanskim koncertima u crkvi sv. Franje, a nastavljamo u listopadu na Maloj sceni INK-a, gdje ćemo u petak, 8. listopada poslušati posljednji koncert festivala, sopranisticu Mariju Kuhar Šoša i pijanista Marija Šošu. Radujem se njihovom koncertu, posebice repertoaru koji bih nazvala "intimističkim" i Marijinu glasu, koja uz bogatu karijeru na koncertnim i kazališnim podijima, predaje solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Puli.

- Poput prošle godine, i ove ste godine odabrali jesenji termin za ovu etabliranu manifestaciju.

- Jesen je dobar termin za ovaj ciklus jer priroda nagoviješta smiraj, a čovjek teži misaonosti. Pobornik sam cjelogodišnjeg koncertiranja i poručujem da nismo turisti u vlastitom gradu budući da građani imaju potrebu za zbivanjima tijekom cijele godine. U dvadesetogodišnjem postojanju Istarske glazbene scene mladih promičemo upravo takav pristup; sjetimo se koncertnih matineja "S glazbenicima uz kavu", u predvorju INK-a, zatim koncerata "Vesna - glazbene mladice", "Silvestrova u Svetim srcima"…

Dosjetljivost i improvizacija

- Stvarati koncertne programe u doba pandemije zasigurno nije lako.

- Neke su se stvari promijenile, pa nesigurnost postaje dijelom svakodnevice, no optimistično i sa zadovoljstvom pristupam organizaciji, spremna na dosjetljivost i improvizaciju. Standard valja zadržati: kvalitetu izvođača, ugođene klavire i suradnju institucija. Ostalo prilagođavamo, vođeni skromnošću.

- To je manifestacija koja promiče klasičnu glazbu s najdužim stažem u Puli.

- Klasična je glazba civilizacijska potreba - stvarati je, slušati ili osluškivati prirodno je i normalno, kao kad pijete vodu, udišete zrak… Cilj jest nenametljiv umjetnički doživljaj. Trajanje koncerata u skladu je sa slušateljevim svakodnevnim aktivnostima. Desetke sam puta nastupala netom nakon pranja posuđa, a "ured" mi je već godinama u rokovniku s mikrovalne pećnice ili na radnom stolu djetetove sobe, uz povećalo i herbarij. Komorni koncerti u jednom gradu svakodnevna su potreba i redoviti događaj. Oni su temelj svim mega-projektima, osobito popularnim u doba konzumerizma.

- Planovi za budućnost manifestacije.

- Svaka godina u kojoj se vidimo, slušamo, stvaramo nove ansamble ili nam vrati na podij poneku "glazbenu mladicu", vrijedna je za naš festival. Stoga, zahvaljujem publici, Uredu za kulturu Grada Pule na podršci, profesoru Zlataru na ideji rođenoj prije 22 godine… i svima "nevidljivima" koji čine ove koncerte mogućima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter