Klapa Lungomare nedavno je na umaškom Trgu slobode sa svojim sugrađanima okrunila 30 (+1) godinu stvaralaštva i aktivnog pjevanja slavljeničkim koncertom i promocijom četvrtog nosača zvuka: "Passeggiata lungomare" od čega su 100 primjeraka CD-a darovali u humanitarne svrhe
Umaška klapa Lungomare (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Nisu sva zvona zvona! Umaška zvona su momci iz klape Lungomare jer kad oni zazvone s pozornice svojim klapskim pjesmama onda je to najava za feštu. Onu s kojom se mogu uživjeti svi. Staro i mlado, domaći i turisti. Jednostavno, njihova je klapska pjesma zvonka radost za svako uho.
Tako su nedavno na umaškom Trgu slobode sa svojim sugrađanima okrunili 30 (+1) godina stvaralaštva i aktivnog pjevanja slavljeničkim koncertom i promocijom četvrtog nosača zvuka: "Passeggiata lungomare" od čega su 100 primjeraka CD-a darovali u humanitarne svrhe za prikupljanje novčane pomoći teško oboljelom dječačiću Leu Valenti. Tu je humanitarnu akciju bila inicirala Javna vatrogasna postrojba iz Umaga. Sudeći prema reakcijama brojne publike ovom su gestom i interaktivnim nastupom emotivno pogodili sve prisutne na trgu.
Potaknuti višegodišnjim nastupima Cantadura, vokalne skupine iz Babića, koja po starinski, višeglasno, izvodi istro-venetske napjeve, iz klape Lungomare su se dosjetili kako ih otrgnuti od zaborava i na suvremen način baštiniti tu nematerijalnu baštinu, na CD-u novom obradom pjesma uz instrumentalnu pratnju benda Istriana. Nove aranžmane potpisuje Bujež, Edi Acquavita.
Pod svjetlima umaške pozornice pjevali su momci iz klape zanosno te uglazbljene drevne pjesme ponijevši publiku do euforičnih aplauza. U sparnoj zvjezdanoj noći, "zvijezde" iz klape su u glazbenom intermezzu iza pozornice potpisivale oduševljenoj publici CD-e, a na pozornici je u tom trenutku zasjao gost večeri Sergio Pavat s kojim klapa njeguje dugogodišnju suradnju.
Lani su osvojili srca publike nastupom na MIK-u s pjesmom "Dojdi mi Mari", pa su tu uspješnicu ponovili i na umaškoj pozornici. Uz niz duhovitih upadica, koncert su "klapari" završili trijumfalno u duhu prave istarske fešte, zajedničkom izvedbom Pavatova hita, "Noći istarske".
I na kraju svog slavljeničkog programa "klapski slavuj", tenor Dalibor Finderle, je posebne zahvale uputio s pozornice glavnom pokrovitelju koncerta Gradu Umagu koji ih vjerno prati u svim projektima, ali najveću zahvalu za nesebičan trud i uloženu golemu ljubav kojom je tri desetljeća laštio "Lungomare" kao najveći glazbeni biser Umaga, uputio je prvi tenor Dalibor Finderle, umjetničkom voditelju klape Marinu Pišće Vižintinu.
Inače, klapa Lungomare osnovana je burne 1990. i umjesto krunskog slavlja od tri desetljeća muziciranja u 2020. godini, zadesila ih je globalna pandemija, pa je velika proslava jubileja u društvu svojih brojnih obožavatelja odgođena do ovogodišnjeg ljetnog nastupa, ali pod mjerama opreza.
Od samog je osnutka klape u najviše navrata umjetnički voditelj bio već spomenuti Marino Pišćo Vižintin.
- Klapsko pjevanje u gradu datira još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća kada je prvu klapu "Umag" osnovao Josip Travaš, Rabljanin. Umaški "klapari" su tada bili jedna od rijetkih klapa na istarskim prostorima uz klapu "Medulin" i "Kornarija" iz Marušića. Promijenili su ime u "Histri" te radili sve do konca osamdesetih kada dolazi do osipanja i osniva se klapa "Lungomare", prisjeća se Pišćo onih nimalo ugodnih dana osnivanja klape pred Domovinski rat.
- U to smo nemilo doba dali svoj dragovoljni obol ratu na brojnim humanitarnim priredbama, od kojih pamtimo posebno koncerte po Njemačkoj 1992. gostujući kod naše dijaspore gdje smo prikupljali donacije i materijalnu pomoć za ratom ugrožena područja. Pjesma, osobito domoljubna i ova klapska, je u to vrijeme rata bila jedno veliko duhovno nadahnuće svim Hrvatima, kazuje Pišćo.
Iako je u Istri naizgled sve funkcioniralo normalno, kroz pukotine svakodnevnice nazirale su se neke velike društveno- ekonomske promjene koje su uzele maha i danas, ali klapa je nadživjela sve gospodarske krize i ostala vjerna 31 godinu ovom jedinstvenom obliku pjevanja na svijetu - klapskom. Sastav se kroz tri desetljeća u više navrata promijenio, kao i broj članova u njoj, od osam do sedam koliko ih je trenutačno na okupu, a to su uz Pišća: Stefano Stipe Poropat, Kristijan Kiki Bušić, Daniel Mitre Šćulac, Dalibor Dale Finderle, Maksimiliano Max Gardoš i Ivan Prgomet.
Oni su ujedno i prijatelji u privatnom životu, što u osnovi predstavlja značenje pojma klape, pa vole isticati da im je klapa druga obitelj te im nije cilj glazbeno takmičenje, osvajanje prestižnih nagrada na natjecanjima, već nastupi iz neopisive ljubavi prema klapskoj pjesmi, razvoju u muziciranju, a osobito su im draga sva neposredna druženja i spontane fešte nakon što se ugase svjetla pozornice.
Nastupali su gotovo na svim susretima klapa po Hrvatskoj i međunarodnim festivalima vokalnih skupina u inozemstvu. Bili su vodeći "kulturni ambasadori" Umaga tj. Bujštine, jer pjevači u klapi su s područja cijele Bujštine. Ostvarili su nastupe po Njemačkoj, Austriji, Slovačkoj, Češkoj, Italiji… I naravno susjednoj Sloveniji. Izdali su tri nosača zvuka: "Mix" snimljen u Njemačkoj, drugi "Ovo je naša zemlja" (dalmatinski napjevi) i "Bokaleta" (istarski napjevi) na kojem je gro skladbi aranžirao Ljubo Stipišić Delmata. Posljednji, četvrti album, s istro-venetskim pučkim napjevima "Passeggiata lungomare" u obradi je Buježa Edija Acquavite.
Na festivalu klapa u Omišu sklopili su trajno prijateljstvo s klapom "Vokalisti Salone", bardovima klapskog pjevanja iz Dalmacije kojega njeguju godišnjim posjetom i druženjima. Klapa "Lungomare" je i idejni začetnik umaškog susreta klapa Sveti Pelegrin još 2003. godine, pa gotovo da i nema neke od vodećih muških i ženskih klapa koje nisu ugostili tim prigodama. Klapa "Lungomare" Umag je ono malo što svima u životu fali da bi "izličili pismom dušu…!".
Članovi koji su prošli kroz redove klape u 30 godina su:
Davor Kljaks Krapljanov, pok. Igor Ćupo Sirotić, Boris Glista Tandarić, Sergio Barnaba, Daniel Bibi Bibalo, Viler Ružić, Janko Skočaj, Zoran Novak, Branko Žigante, Damir Žigante, Robert Pauro, Slađo Horvat, Elvis Pohlen, Teo Biloslavo, Danilo Blaškić, Sanjin Radović, Kristian Klarić, Marko Vižintin, Jurica Šiljeg, Robert Puškadija, Roberto Kocijančić i Tomislav Mesarić. Umjetnički voditelji bili su: pok. Domagoj Lepoglavec, Nenesi Mišić, Marijan Šugar, Sandra Petrović i Denis Modrušan.
Na najnovijem CD-u "Passeggiata lungomare" snimljene su pučke pjesme: L' acqua della muiela, La umaghese, Guarda che note splendida, Moreto Moreto, La bella giardineiera, Sento il fischio del vapore, La galine tute mate, Marinaresca (muzika Publio Carniel, tekst Raimondo Comet), Il rematore, Buie mix, Sabato di sera, Bongo cha cha cha (Ralf Arnie, Ernest Bader, Wernr Mueller, Terra mia ( muzika Bruno Zahtila, tekst Tulio Fernetich, gost Sergio Pavat). CD je sniman u studiju Triban.