Specijalno izdanje premijernog albuma Parafa

"A DAN JE TAKO LIJEPO POČEO" U specijalnom izdanju i live-izvedba kultne skladbe "Goli otok" s koncerta 1979. u Puli!

Koncertu na pulskom igralištu rukometnog kluba Arena za stradale od potresa u Crnoj Gori kao 11-godišnji klinac prisustvovao je i potpisani novinar, do danas se ne oporavivši od tog udara energije i bunta. Glavne zvijezde, Pankrti, nisu došli (pušten je tek kraći film), a osim Parafa, nastupili su Problemi, Jani Kovačič, Loš zvuk, dok je najluđe bilo na Termitima kada je uredovala milicija  

| Autor: Zoran ANGELESKI
Paraf

Paraf


U povodu 40. obljetnice originalne objave, Dallas Records izdao je specijalno izdanje premijernog albuma Parafa "A dan je tako lijepo počeo ", jednog od ključnih jugoslavenske punk scene, a dodaje se da je svakako riječ i o najvažnijem hrvatskom punk-albumu.

Specijalno izdanje albuma, osim originalnog miksa, donosi i četiri bonus pjesme:"Rijeka" i "Moj život je novi val" s njihovoga nastupnog singla objavljenog 1979., singl-verziju "Narodne pjesme" znanu s kompilacije "Novi punk val 78-80" te live-izvedbu kultne skladbe "Goli otok" izvedene 1979. na nastupu u Puli, a koju onda nisu smjeli staviti na ploču.

Radilo se o humanitarnom koncertu u Puli za stradale od potresa u Crnoj Gori, održanom na rukometnom igralištu 'Arene', kojem je kao 11-godišnji klinac prisustvovao i potpisani novinar, do danas se ne oporavivši od tog udara energije i bunta. Treba reći da glavne zvijezde, Pankrti, nisu došli (pušten je tek jedan kraći film s originalnim ili parodiranim kadrovima Ejzenštejnovog nijemog filma iz 1925. "Oklopnjača Potemkin" u kojem dječja kolica s djetetom u njima jure niz stepenice), a osim Parafa nastupili su Problemi, Jani Kovačič i Loš zvuk, dok je najluđe bilo na Termitima, kada je zbog poga i bacanja brašna na koncu uredovala milicija. Ukoliko ne griješim, ulaznica je bila u formi pet prstiju, a koncert je nosio naziv "Rock and Roll za Crnu Goru". 

Antologija punk-supkulture 

Debi album Parafa objavljen je 5. lipnja 1980. i manifestirao je meteorski bljesak prve postave Parafa. Tim albumom Paraf je ušao u antologiju lokalne i europske punk-supkulture, kao i u anale regionalne pop-kulture.

Bio je to jedan od prvih snimljenih punk-albuma na ovim prostorima, no objavljen je s vremenskim odmakom zbog problema s jugoslavenskom Komisijom za šund. Tako je zamijenjen originalni ovitak, neke pjesme nisu uvrštene na album, a amblematska "Narodna pjesma" na albumu je objavljena s drukčijim stihovima.

Unatoč tim zahvatima, album je (pr)ocijenjen kao šund i na tržištu se pojavio s višom cijenom. No, to nije umanjilo njegov uspjeh. Početna naklada je rasprodana, pa je kasnije vinilni album doživio i drugu nakladu prodavši se ukupno u 25 tisuća kopija.

I 40 godina nakon izvornog objavljivanja, album "A dan je tako lijepo počeo" zvuči moćno, razorno, opasno, poletno i svježe. Valter Kocijančić, Zdravko Čabrijan i Dušan Ladavac Pjer su na 14 pjesama objavljenih na albumu uspješno spojili inicijalnu punkersku jednostavnost s nesmiljenim juvenilnim buntom protiv zatupljujuće svakidašnjice. Upravo stoga, taj album zvuči toliko snažno i danas. Kako je rekao Igor Vidmar, jedan od producenata albuma, 'Parafi su bili anticipacija dolazeće krize, u smislu preteče društvene deziluzije i nastojanja društveno podređenih slojeva da na bilo koji način izraze svoju individualnost'.

U originalnom 'press releaseu' koji je pratio taj album piše: "Parafi pjevaju o ulici koja znade biti podrugljiva i zajebantska, teška i mučna ulica tinejdžerskih nedoumica, strasti, zasebne mitologije i svog kuta promatranja… Zato ova ploča donosi ironiju, podrugljivost, ludiranje i slobodan pristup tabuima malograđanske mediokritetske svakodnevnice. Dotad u jugoslavenskoj popularnoj glazbi gotovo nezamisliv, takav pristup osigurao je Parafima neprijeporan kulturološki pijedestal". 

Remek-djelo ovdašnje punk škole 

O albumu pišu i poznati glazbeni kritičari: Aleksandar Dragaš navodi da su Parafi predosjetili da će doći do raspada sistema koji se nakon skorašnje Titove smrti održavao na aparatima vojske i milicije; razbijali su društvene iluzije o vječnosti tog sistema, a sve to u formi punka, za kojeg u početku nisu ni znali kako zvuči, ali su predosjećali da mora biti jednostavan, brz, drzak, provokativan i bučan.

Zlatko Gall piše: "Sjajan Grad", "Narodna pjesma" i njen sarkastično ubojiti refren "nijedne nema bolje od naše policije" ili pak jednako razorna "Živjela Jugoslavija", čiji je cijeli tekst složen od političkih parola i ideoloških 'velikih istina', i danas drži vodu baš kao i udarni jezičavi singlovi Pistolsa koji zazivaju anarhiju u Britaniji i 'slave' Kraljicu ili pak poziv Clasha na bijelačku pobunu".

Dragan Ambrozić ističe da je debi album Parafa "pravo borbeno remek-djelo autentične ovdašnje punk škole, koje je u sebi saželo životnost i romantično-anarhični humor tog doba, dajući krila cijeloj novovalnoj generaciji, kao i vjeru da se kod nas ipak može ponešto reći i odsvirati mimo kontrole tadašnjih vlasti".

Kapitalan značaj ove bučne ploče, dodaje on, kao prvog pravog istupa na hrvatskom ili srpskom jeziku, samo je porastao tijekom godina, jer ništa slično otad nije snimljeno na ovim prostorima.

Album "A dan je tako lijepo počeo (special edition)" može se kupiti u webshopu Dallas Recordsa i u prodavaonicama s gramofonskim pločama. Usput, prije prvijenca, u povodu 35. obljetnice izdavanja, reizdan je treći album Parafa "Zastave".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter