START-UP AKADEMIJA U PULI

Budući poduzetnici predstavili ideje, pobijedio Tedi Zgrablić s projektom "BIKETOURING PAZIN"



Pobjednički "BikeTouring Pazin" projekt je Tedija Zgrablića koji je prezentirao ideju proizašlu iz hobija i ljubavi - biciklizma i usmjerena je na rekreativne ture po Istri koje bi povezale gastronomsku i kulturnu ponudu i sudionicima pružile autentičan doživljaj lokacije

 

Start-Up akademija održana u prostorima Gradske knjižnice i čitaonice Pula privukla je velik interes studenata, poduzetnika početnika i osoba koje razmišljaju o ulasku u poduzetništvo. Start-Up akademija sastoji se od besplatnih trodnevnih edukacija koje su namijenjene prvenstveno mladima koji žele realizirati svoju poduzetničku ideju, ali i postojećim poduzetnicima, profesionalcima i ostalima zainteresiranima.

Stručni žiri sastavljen od predstavnika Zagrebačke banke, Istarske razvojne agencije i Grada Pule odabrao je tri najbolje poduzetničke ideje: to su "BikeTouring Pazin", "Biciklistički centar" i "Pocket Waiter". Odabrane tri ideje, zajedno s pobjedničkim idejama iz drugih gradova, sudjelovat će u finalnoj prezentaciji na kraju siječnja i u nagradnom natječaju Start-Up akademije.

Edukacije su se sastojale od teorijskog i praktičnog djela. Kroz teorijski dio polaznici stječu znanja iz područja poslovnog planiranja, menadžmenta, marketinga i financija, dok je praktični dio primarno namijenjen oblikovanju poslovnih ideja putem pojednostavljenog modela poslovnog plana. Osim novih znanja, vještina i kontakata, sudionici su dobili mogućnost predstaviti svoje inovativne poduzetničke ideje. Tri najbolje ocijenjene sudjeluju u nagradnom natječaju za novčanu nagradu, računalo i medijsku promidžbu.

Troje najboljih

Od Teute Molnar iz Start-Up udruge saznajemo da je predstavljeno osam poduzetničkih ideja od kojih je stručni žiri odabrao tri najbolje.

Pobjednički "BikeTouring Pazin" projekt je Tedija Zgrablića koji je prezentirao ideju proizašlu iz hobija i ljubavi - biciklizma. Ideja je temeljena na pothvatu dvojice braće avanturista, koji su na dva kotača povezali tri europska grada: Bukurešt, Beograd i Zagreb u 16 dana. Njihova ideja usmjerena je na rekreativne ture po Istri koje bi povezale gastronomsku i kulturnu ponudu i sudionicima pružile autentičan doživljaj lokacije.

Projekt okrenut biciklizmu predstavila je i drugoplasirana Helena Valčić koja dolazi iz obitelji koja se naraštajima bavi biciklizmom. Iz ljubavi prema obiteljskom sportu - cestovnom biciklizmu - razvila je ideju o poduzetničkom projektu "Biciklistički centar". Ta inovacija na našim prostorima, ali trend u svijetu, stimulirala bi cestovni biciklizam, odnosno upotrebu bicikla u svakodnevnom transportu stanovnika. Takav projekt obogatio bi turističku ponudu, ali i ponudu rekreativnog sadržaja za domaće stanovništvo.

Trećeplasirani Doroteo Macan i Aldo Ferlatti, studenti Fakulteta informatike u Puli, su iz vlastitog iskustva u ugostiteljskim objektima došli na ideju kako spojiti znanje i potrebu u inovativan poduzetnički projekt "Pocket Waiter". Radi se o tehnologiji koja olakšava proces naručivanja i plaćanja usluge u ugostiteljskim objektima i tako smanjuje troškove i povećava prihode za ugostitelje.

Skroji sendvič

Dunja Pejić predstavila je projekt "Tailor Made Istria". Projekt predstavlja turističku ponudu lokaliteta na način da aplikacija na interaktivan i inovativan način korisnicima predlaže turističke i druge atrakcije koje trebaju posjetiti sukladno njihovim interesima i karakteristikama.

Studentica prve godine Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli Martina Luketić predstavila je inovativnu poduzetničku ideju jedinstvenog sandwich bara "Sandwich bar Marta". U njemu bi gosti imali mogućnost "skrojiti" sendvič u potpunosti prema svojim željama. Njezin bar povezuje moderan doživljaj s lokalnom proizvodnjom i društvenom odgovornošću.

Davor Baljak svoju ideju razvija već neko vrijeme. Njegov sustav "Wrong Way Driver Alarm System" (sistem koji upozorava na vožnju u pogrešnom smjeru) već je patentiran i čeka na investitora koji će prepoznati vrijednost sigurne ceste za vozače i imovinu koja sudjeluje u prometu.

Ideju koju je razvio sa svojim timom "Break Through" predstavio je Matej Maričić. Projekt se zasniva na suradnji ugostiteljskih objekata i sportskih centara koji su orijentirani na zajedničko tržište. Njihovo umrežavanje putem sistema "Break Through" omogućuje im zajednički nastup prema ciljanom tržištu. Takav sustav, pojašnjeno je, bitno smanjuje troškove i povećava prihode svih umreženih objekata.

Maja Jokanović u nasljedstvo je dobila nekoliko brdskih bicikala s kojima nije znala što učiniti. Uskoro je razvila ideju o turističkom proizvodu u funkciji razvoja cikloturizma u Istri - "Đir po Istri". Radi se, navela je, o grupnim vođenim turama koje bi vodili iskusni vodiči po biciklističkim stazama Istre.

Velik interes

Prvo izdanje Start-Up akademije u Istri izazvalo je velik interes pa je tako do sada već sudjelovalo blizu 200 ljudi. Nakon izdanja u Svetvinčentu i Puli, Start-Up akademija nastavlja put po Istri izdanjima u Poreču i Rovinju. Prvo na redu je izdanje u Rovinju koje će se održati od 10. do 12. prosinca (u terminima od 16-20 sati) u Domu kulture. Slijedi akademija u Poreču od 11. do 13. prosinca (u terminima od 16-20 sati) koja se odvija u prostorima Doma Obrtnika. Od 12. do 19. prosinca radionice će se održati u Labinu, zatim od 8. od 10. siječnja u Buzetu, a od 15. do 17. siječnja u Umagu.

Na kraju recimo i to da se Start-Up akademija provodi u organizaciji Start-Up udruge i IDA-e te u gradovima Buzet, Umag, Pula, Poreč, Rovinj, Labin i općinama Svetvinčenat i Medulin, a podržavaju je HBOR i Zagrebačka banka. (Borka PETROVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter