(Hina/EPA)
Završna konferencija infrastrukturnoga projekta VirtuLab, koji oko integriranog laboratorija za primarne i sekundarne sirovine okuplja pet partnerskih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održana je online u četvrtak u Zagrebu.
VIRTULAB je nastao opremanjem i integracijom 15 laboratorija na pet sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, sufinanciran sredstvima Europske unije.
Državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Mario Šiljeg čestitao je sudionicima i naglasio da su temeljni istraživački interesi stotinjak znanstvenika Virtulaba zelena i cirkularna ekonomija i nulta stopa otpada na području primarnih i sekundarnih mineralnih sirovina.
Znanje akumulirano kroz interdsisciplinarni rad unutar Virtulaba upotrijebiti će se za razvoj novih rješenja koja se trebaju implementiraju u industrijski sektor, kazao je.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras kazao je da su ciljevi Virtulaba jačanje kvalitete znanstvenih istraživanja kroz uvođenje suvremene instrumentacije, povećanje produktivnosti znanstveno-istraživačkog rada, te poboljšanje kvalitete nastave i transfer znanja i inovacija prema gospodarstvu.
Održan je i okrugli sol na kojem je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore Marija Šćulac Domac istaknula važnost istraživačke zajednice u pronalaženju novih načina iskorištenja sekundarnih sirovina, sukladno načelima održivog razvoja/cirkularne ekonomije.
Naglasila je važnost projekta Burza otpada koji je pokrenula Hrvatska gospodarska komora, sa svrhom lakšeg umrežavanja proizvođača i krajnjih korisnika otpada.
Ravnatelj Hrvatskog geološkog instituta Slobodan Miko kazao je da se u projekcijama Europske komisije za ostvarenje Europskog zelenog plana u budućnosti očekuje golema potreba za mineralnim sirovinama. Naglasio je da Hrvatska ima značajne rezerve primarnih mineralnih sirovina za potrebe građevinske industrije i industrije nemetala, no da je potencijalnost Hrvatske za eventualnu eksploataciju metala i tzv. kritičnih elemenata zanemariva.
Virtualno umrežavanje, kao završna faza integracije postojećih laboratorija, ostvareno je između laboratoriji Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, Geotehničkog fakulteta, Metalurškog fakulteta, Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta.
Ukupna vrijednost projekta je 14 milijuna kuna, od kojih je Europska unija sufinancira iznos od 11.5 milijuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj, priopćeno je.