(Hina/EPA)
Direktor američke Agencije za zaštitu okoliša (EPA) u ponedjeljak je rekao da je finalizirao pravilo kojim se ograničava koja znanstvena istraživanja agencija smije koristiti za formuliranje propisa, što je mjera koja je digla na noge zagovornike zaštite ljudskog zdravlja i okoliša.
EPA je utjecajna agencija američke vlade koja se bavi brojnim područjima zaštite okoliša, odobrava ili zabranjuje pojedine kemikalije kao i niz drugih mjera s ciljem očuvanja okoliša.
U skladu s tim pravilom EPA se više neće moći oslanjati na znanstvena istraživanja koja su potkrijepljena povjerljivim medicinskim i industrijskim podacima.
Protivnici pravila, među kojima su i zagovornici javnog zdravstva i ekolozi, smatraju da bi takav potez mogao naškoditi zaštiti zdravlja ljudi jer bi se na taj način otežala izrada propisa o zraku i vodi.
EPA se desetljećima oslanjala na povjerljiva znanstvena istraživanja utemeljena na povjerljivim medicinskim i industrijskim podacima koja su bila osnova za njezina pravila o zaštiti zraka i vode te o kemikalijama.
I premda agencija objavljuje rezultate brojnih istraživanja i mnoge podatke, povjerljivi dio radnih materijala zadržava za sebe.
EPA-in upravitelj Andrew Wheeler je u članku objavljenom u listu Wall Street Journal napisao da agencija primjenjuje pravilo takozvane "tajne znanosti" te da bi pravilo o "povećanju transparentnosti, kada je posrijedi znanost koja se koristi u regulativi“ omogućilo pojačan javni uvid i nadzor nad znanošću.
"Novo bi pravilo trebalo dati prioritet transparentnosti i povećati mogućnost da i javnost dobije pristup podacima o reakcijama na doze kemikalija i drugih tvari koji su temelj značajnih propisa i važnih znanstvenih informacija", napisao je Wheeler u članku.
Pojasnio je da ti podaci o reakcijama na količine kemikalija i drugih tvari "rasvjetljuju informaciju o vezi između količine kemikalije ili onečišćujuće tvari i njezina učinka na ljudsko zdravlje i okoliš."
Pravilo će vjerojatno ukinuti novoizabrani predsjednik Joe Biden nakon što stupi na dužnost 20. siječnja, a brojne bi 'ekološke odluke' iz Trumpova doba mogle biti povučene, odnosno sudski osporene.
Kada je mjera predložena 2018. godine, tadašnji upravitelj EPA-e Scott Pruitt ju je proglasio načinom koji će omogućiti povećanu transparentnost u korist industrija koje agencija regulira.
Zagovornici zaštite okoliša osudili su ovo pravilo.
"Ako se ovo pravilo ne ospori, agenciji bi se u osnovi zabranilo korištenje najrelevantnijih medicinskih istraživanja pri donošenju odluka i pravila o onečišćenju zraka, otrovnim kemikalijama ili onečišćenju vode te bi agenciju moglo primorati da poništi pravila o zaštiti zraka koja su desetljećima na snazi", rekao je bivši direktor savjetodavnog Odbora za znanost EPA-e Chris Zarba.