ČARI I MANE ARHITEKTONSKIH BISERA

ŽIVOT U PULSKIM PALAČAMA Brojne austrougarske vile, načete zubom vremena, godinama se nude na prodaju, dok neke njihovi stanari ne bi mijenjali ni za što

| Autor: Borka PETROVIĆ
(M. MIJOŠEK)

(M. MIJOŠEK)


Kada sam bila mala, željela sam da, kao i većina mojih prijatelja, živim u neboderu. To je tada bilo moderno, No, danas nikada ne bih mijenjala stan u potkrovlju. Uz sve nedostatke, poput propuštanja krova, vlage u prizemlju i konstantnih radova, koji su na vili, i oko nje potrebni, ovakvi se stanovi više ne grade, veli Irena koja živi u Vili Matilde

Imate li nešto više od pola milijuna eura i vi možete postati ponosan vlasnik jedne od austrougarskih vila. Oglasnici su ih (pre)puni. "Austrougarska vila, samostojeća na lijepoj poziciji. Kuća ima centralno grijanje na plin, stare parkete u dobrom stanju, stolarija je drvena, visina plafona četiri metra. Kuća je adaptirana '72. godine, izgrađena 1905. Cijena 750 tisuće eura". "Pula, Veruda, austrougarska vila u samom srcu naselja okružena s 917 metara prekrasne okućnice. Cijena 700 tisuća eura." "U ponudi je austrougarska vila u samom središtu Pule s tri stambene jedinice te manjim dvorišnim objektom. Cijena 600 tisuća eura." Ovo je samo dio oglasa u kojima se na prodaju nude ovi arhitektonski biseri.

Sačuvati od propadanja

Mnoge vile, nažalost, već godinama propadaju, što je na Verudi vidljivo na svakom uglu. Stariji stanari, koji su u njima ostali živjeti u etažiranim stanovima, nemaju ogroman novac koji je potreban za njihovu obnovu. Na terenu doznajemo da je jedna od njih, na početku Zoranićeve ulice, u stranom vlasništvu. Njena je obnova započela, ali nikada nije završena. I ona se godinama pokušava prodati. Više sreće imala je vila malo dalje niz ulicu, čija je obnova pri kraju. Zavirili smo unutra te dobili kontakt vlasnice, no kako nam se nije javila, ostali smo uskraćeni za informaciju hoće li u njoj netko živjeti ili će je staviti u komercijalnu upotrebu.

Dok se ne iznađe modalitet kako postojećim stanarima omogućiti da vile sačuvaju od propadanja, ne smijemo zaboraviti na one koje su tijekom godina ipak uspješno sačuvane od zuba vremena. Izvrstan primjer za to je vila Wolff ili vila Lupo. Kupljena 1997. godine u derutnom stanju, jedna je od 80-ak austrougarskih vila koje su od 2008. do 2010. u potpunosti obnovljene. To može zahvaliti činjenici što je postala sjedište renomirane tvrtke Istra Tech.

- U trenutku kada smo je kupili ovdje su bila četiri stana u jako lošem stanju. U njoj su, nakon što su useljeni nakon Drugog svjetskog rata, ostali živjeti stariji stanari koji nisu mogli ulagati u njenu obnovu. Nakon što smo je ujedinili u cjelinu, krenuli smo s opsežnom obnovom - od krova, fasada sve do unutrašnjosti i potkrovlja, priča nam zamjenica direktora Davorka Peruško Stipić, Ističe da se direktor tvrtke Davor Brenko jako angažirao na projektu i želji da se ona uredi onako kako je nekada izgledala.

- Nažalost, niti kod tadašnjih stanara, niti u arhivi Grada Pule nije bilo originalnih nacrta vile te je njena fasada renovirana uz pomoć austrijskih stručnjaka, pojašnjava Brenko.

Vraćeni sjaj

Peruško Stipić veli da su do informacija dolazili proučavajući stare slike te konzultirajući konzervatore i arhitekte. Doznali su da je vila bila u neutralnim bojama s tamnim vijencem. U njoj nije bilo sačuvano puno izvornih detalja. U nasljedstvo su im ostale tek tri originalne austrougarske kalijeve peći te famozan drveni ulaz koji je nekada vodio u lovačku sobu. Unutrašnjost vile prilagođena je potrebama tvrtke, a na tavanu, koji se nije koristio, također uređeni uredi pod efektnim drvenim gredama. Pogled koji puca prema Valkanama i otvorenom moru ne može se platiti.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter