PIŠE DUBRAVKO GRAKALIĆ

Zastupnici, prijeđite s riječi na djela!


Sve je teže biti saborski zastupnik. Najšira publika, koja u raznim anketama i istraživanjima javnog mnijenja najvišem vladajućem tijelu u državi najčešće daje ocjenu dovoljan, dobila je još jedan alat za mjerenje rada narodnih poslanika. Zahvaljujući internetskom alatu Parlametar sada se u svatko doba za cijeli sastav saborskog saziva može vidjeti što su govorili, u kojoj količini, kada su oponirali političkoj konkurenciji i gdje se nisu slagali sa samima sobom, odnosno sa stranačkim klubom u kojem sjede. Parlametar otkriva i kako je glasao pojedini zastupnik, pa će se lako moći ustvrditi tko je u presudnim trenucima pomogao opstanku vladajuće većine.

Zanimljivo je vidjeti broj pitanja i inicijativa koje su postavili i pokrenuli sabornici, posebice oni koji su u medijskim nastupima i intervjuima prepuni ideja i prijedloga kako razriješiti goruće društvene probleme. Parlametar – kojeg je u hrvatsku javnost uključio pomalo zaboravljeni GONG – opasan je politički alat koji barata jednostavnim činjenicama. Danas znamo ono što jučer nismo znali – broj riječi pojedinog zastupnika koje su izgovorene na Markovu trgu, statistiku javnih nastupa i kako je glasao za pojedini zakonski prijedlog. Naravno, ima tu još prostora za poboljšanja. Moglo bi se, također preko stručnih Hrvatskog sabora od koji Parlametar dobija sve podatke – pokazati koliko sati zastupnici provode na poslu, odnosno u saborskoj zgradi i u samoj sabornici. Vrlo zanimljivo bilo bi objaviti posljednju plaću svakog saborskoh zastupnika, te prosječnu plaću koju je primio u aktualnom mandatu.

Ali, već su postojeći podaci dovoljni za ocjenu dosega Parlametra, kao i samih sabornika koji do sada nisu komentirali novi alat koji mjeri parlamentarne aktivnosti. Istarski saborski zastupnici, prema podacima dobivenim Parlametrom, u zlatnoj su sredini po broju nastupa u sabornici, javljanjima za riječ i pitanjima poslanima na drugi kraj Markova trga, u Banske dvore. Po broju javljanja, što je očekivano, odskače politički veteran Furio Radin koji kao potpredsjednik Hrvatskog sabora vodi sjednice, a jednako su razumljive statistike ostalih istarskih poslanika. Jasno je, naime, kako Silvano Hrelja kao jedini zastupnik stranke kojoj je predsjednik, HSU-a, mora biti glasan ako želi ostaviti dojam na svoje birače. Hreljinih 204 tisuće riječi izgovorenih u sabornici borba su za političko preživljavanje čitave njegove stranke, baš kao što je 25 tisuća riječi HDZ-ova Antona Klimana dovoljno da on pokaže kako na Markovu trgu ne sjedi besposlen.

IDS-ova trojka u sabornici pokazuje kako je glasnija od zastupnika iz drugih regija dok analiza njihovih ključnih riječi pokazuje usredotočenost na teme iz turizma i gospodarstva. Nema sumnje da će analiza prve jesenske sjednice, započete prošlog tjedna, među ključne riječi zasjedanja prometnuti i riječ - Uljanik.

Uvaženim zastupnicima, sada kad znamo što i koliko govore, možemo samo poručiti jednostavnu istinu – vrijeme je da se s riječi prijeđe na djela!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter