SERIJAL SE NASTAVLJA

Uljanik d.d. mogao bi dobiti novu odgodu stečaja samo iz političkih razloga - DA SE SPASI MILIJARDU KUNA JAMSTVA ZA JARUŽAR

| Autor: Milan PAVLOVIĆ

U kontekstu izbjegavanja plaćanja jamstva treba gledati i najavu premijera Plenkovića o drugoj kineskoj delegaciji, koja bi trebala posjetiti Hrvatsku za desetak dana

 

Trgovački sud u Pazinu trebao bi danas biti mjesto na kojem će se odigrati i zadnji čin Uljanikove tragedije, tužne predstave s urušavanjem nekad moćne tvrtke, čitave jedne industrijske grane i agonije koja je za svačiji ukus predugo trajala.

Pišemo "trebao bi" umjesto "bit će" jer, premda bi stečaj krovne tvrtke Uljanik Grupe, Uljanika d.d., ili kolokvijalno holdinga, bio logičan slijed događaja nakon što su u stečaju već završile gotovo sve tvrtke iz korporativne sheme, a minuli ponedjeljak i ona najveća, Uljanik Brodogradilište, odluka o tome bit će danas isključivo u rukama stečajnog suca Damira Rabara. Iako su, baš kao i u ostalim društvima, oba uvjeta za stečaj - nesposobnost za plaćanje i prezaduženost - odavno ispunjena, sudac Rabar prihvatio je prije dva tjedna prijedlog predsjednika Uprave Uljanik Grupe Emila Bulića da se prije donošenja konačne odluke ipak pričeka na odgovor, odnosno konačnu odluku potencijalnog kineskog partnera.

Izgubili svrhu

Naime, to je ročište održano svega nekoliko dana nakon posjeta izaslanstva kompanije CSIC Uljaniku i 3. maju, pa je postojala još kakva-takva nada da se kopernikanski obrat u razmišljanjima o budućnosti Uljanika može dogoditi u zadnjem trenu, uz priliv kineskog kapitala. Iz istog razloga je u tom trenutku kratki time-out bio odobren i Brodogradilištu, no nakon što je na ročištu u ponedjeljak stečajni sudac Dujić dobio informaciju da u Pulu nije stigao ni novac, ni odgovor Kineza, po kratkom je postupku glavno operativno društvo kompanije poslao u stečaj.

Uljanik Brodogradilište tom se odlukom pridružilo sestrinskim firmama Proizvodnja opreme, Strojogradnja, TESU i Uljanik PIS u kojima je već ranije pokrenut stečaj, tako da je Uljanik d.d., kojem je glavna zadaća zapravo bila upravljati svima njima, na neki način   izgubio razlog svog postojanja.

Doduše, na nogama je još uvijek, i nakon pet odgođenih stečajnih ročišta, ostao 3. maj, no prema porukama koje već dugo vremena iz Rijeke stižu i smjeru u kojem se sve odvija, 3. maj i Uljanik ionako ne bi trebali još previše dugo biti ista priča.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama