Ove godine Grad Pula financira saniranje podova i parketa u svim učionicama osnovne škole Šijana, što je ne samo estetski lijepo, nego i zdravstveno korisno. Naime, više od 40 godina stari podovi po kojima su gazile generacije i generacije učenika i nastavnika postali su derutni a podloga ispod parketa već se odavno pretvorila u prah koji se pri svakom koraku dizao u zrak. Stoga i ne čudi što ravnateljica osnovne škole Šijana Alma Tomljanović nije krila zadovoljstvo i sreću jutros dok je novinare vodila kroz školu koja je sada jedno veliko gradilište.
- Nas to posebno raduje jer u studenom obilježavamo 120 obljetnicu postojanja škole Šijana, pa nam ovo dođe kao poklon Grada učenicima i djelatnicima škole. Radujemo se ovoj investiciji i nadamo se da će ih biti još, jer znamo da Pula proaktivno ulaže u svoje osnovne škole podižući im standard i omogućavajući svima ugodniji boravak u njima. Sigurna sam da će učenici biti puno zadovoljniji kada se za koji dan vrate u svoje razrede, rekla je Tomljanović.
Kompletno je sanirano 15 učionica u prizemlju i na prvom katu, uz dvije kancelarije i zbornicu, a istovremeno uz obnovu podova, sanirana su i oštećenja na nekim zidovima koje je valjalo zaštiti od vlage i ponovo ofarbati. Škola Šijana velika je škola u kojoj radi 72 djelatnika uz više od 500 učenika, zbog čega moraju raditi u dvije smjene. Kako je istaknula ravnateljica, škola brojčano raste iz godine u godinu i sada ima čak 28 razrednih odjeljenja, a ove godine primit će čak 74 prvašića u tri prva razreda.
Obavljene radove u školi Šijana zajedno s novinarima, ravnateljicom i pročelnicom gradskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti Elvirom Krizmanić Marjanović razgledao je i gradonačelnik Boris Miletić.
- Svake godine koristimo ljetne mjesece kako bi ulagali u naše predškolske i školske ustanove, ponajprije za dobrobit naše djece. Ove godine smo uložili otprilike 3,5 milijuna kuna u takve radove, od čega u školu Šijana, koju pohađa 543 učenika, nešto manje od pola milijuna kuna za sanaciju podova. Činit ćemo to i ubuduće jer znamo da treba kontinuirano ulagati u škole i mislim da se u našem gradu vide konkretni pomaci na tom polju. U proteklih deset godina zaista smo uložili puno novaca upravo u predškolski i školski odgoj, a naš Upravni odjel za društvene djelatnosti više od 77 milijuna kuna godišnje usmjerava u potrebe škola, vrtića, jaslica, sporta i svega onoga što zadovoljava potrebe našeg društva, naglasio je gradonačelnik Boris Miletić.
Pročelnica Krizmanić Marjanović dodala je da se osim u školi Šijana ovog ljeta provode radovi u šest osnovnih škola Grada Pule. U osnovnoj školi Stoja također se obnavljaju parketi na podovima kao i dio međukatne konstrukcije, u osnovnoj školi Centar renoviraju se sanitarije, kao i u osnovnoj školi Monte Zaro gdje se uz to renoviraju i dotrajale kamene stube i potporni zid, dok se u osnovnim školama Veruda i Tone Peruško ugrađuju termostatski ventili na radijatore. (Patricija SOFTIĆ, snimio Danilo MEMEDOVIĆ)