U Istri već imamo šest članova našeg viteškog reda i to su sve odreda poznati i uspješni vinari, od De Grassija preko Prelca, do Frankovića i drugih, a sada ćemo u naše redove primiti i Trapana, što nam je izuzetno drago. Tako da ćemo tu vinsku kulturu proširiti po cijeloj Istri. Do sada je to u Istri bilo malo zapostavljeno, ali imamo želju to promijeniti, rekao je Toni Fućak, consiliarius ili savjetnik ovog viteškog reda
Hrvatski Konzulat Europskog Vinskog Viteškog Reda i legat izaslanstvo za Hrvatsko Primorje i Istru u subotu je u Puli održalo Vitešku svečanost primanja novih članova te promicanja svojih članova u više stupnjeve. Novi članovi, njih 16 od kojih su trojica iz Pule, te članovi predviđeni za promaknuća kojih je bilo 14, su svi odreda ugledni vinari, vinogradari te osobe iz poslovnog, kulturnog i javnog života Hrvatske.
- Danas smo došli u Pulu, prvi put nakon 15 godina, s obzirom da je Istra ipak jaka vinska regija poznata po dobrim vinarima i vinima. U Istri već imamo šest članova našeg viteškog reda i to su sve odreda poznati i uspješni vinari, od De Grassija preko Prelca, do Frankovića i drugih, a sada ćemo u naše redove primiti i Trapana, što nam je izuzetno drago. Tako da ćemo tu vinsku kulturu proširiti po cijeloj Istri. Do sada je to u Istri bilo malo zapostavljeno, ali imamo želju to promijeniti, rekao je Toni Fućak, consiliarius ili savjetnik ovog viteškog reda.
Biti pripadnik Vinskog Viteškog Reda je čast, kaže Fućak, koja donosi priliku za dodatne edukacije o vinarstvu, kao i bolju povezanost s drugim vinarima i, naravno, dodatnu promidžbu u zemlji i inozemstvu, budući da Europski vinski viteški red pod patronatom kuće Habsburg-Lothringen okuplja preko pet tisuća članova u 24 zemlje Europe, koji se zalažu za vinsku kulturu. Ciljevi su mu unapređenje i širenje spoznaje i kulture o vinu i proizvodnji vina te povezivanje među narodima na europskoj kulturnoj osnovi.
Članovi reda, odjeveni u živopisne odore, okupili su se na Forumu ispred Gradske palače gdje ih je dočekala donačelnica Elena Puh Belci, a nekoliko riječi o najslavnijim, gotovo viteškim danima Pule, iz doba Austro-ugarske, okupljenima je ispričao izdavač Elmo Cvek. Potom su članovi oformili kolonu, te sa zastavom viteškog reda, mačem hrvatskog konzulata i ceremonijalnim štapom na čelu, krenuli svečanim mimohodom ulicama centra grada do katedrale gdje je svetu misu za njih predvodio biskup u miru mons. Ivan Milovan. Nakon održane mise, uz zvukove hrvatske, europske i viteške himne započela je Viteška svečanost primanja (akreditacije) novih članova u Europski vinski viteški red i promaknuća (intronizacije) članova u više stupnjeve.
Inače, Europski vinski viteški red obnovljen je 1984. godine u Eisenstadtu, u vinogradarskoj pokrajini Gradišće u Austriji, a počiva na tradiciji viteškog reda Sv. Jurja iz 1333. godine. Širenje ljubavi i činjenje dobra bitno je poslanje svih vinskih vitezova, pa tako osnovno načelo vinskog viteštva glasi "Tek kad svladaš zavist i počneš se zalagati za druge, biti ćeš pravi viteški čovjek".