(Snimio: Danilo Memedović)
"Problem je javnozdravstvene prirode i molim nadležne ustanove da nam pomognu", obratio se našoj redakciji Duško Kanjer, zajedno s obiteljima Maras, Bagar i Kodžoman čije se kuće nalaze na Velom Vrhu, u Ulici braće Leornadelli, od broja 31 do 37. Oni, naime, tvrde da je Iso Bajramović, vlasnik susjedne parcele, preko koje prelazi njihova kanalizacijska cijev i spaja se na javnom putu na glavni vod, prekjučer bagerom razbio cijev iz koje u okoliš istječu fekalije, u što smo se jučer i sami uvjerili.
Istječu fekalije
Mirjana Kanjer (Duškova supruga) i njezin otac Miroslav Prebeg, čije parcele graniče s Bajramovićevom, još su 30. ožujka 2010. s Bajramovićem potpisali sporazum o naknadi za gradnju kanalizacije, kojim se on u ime svoje tvrtke San suglasio da preko njegove parcele prelazi kanalizacijski vod koji koriste navedene obitelji. Istim sporazumom Kanjer i Prebeg obvezali su se da se cijev premjesti na drugi dio parcele ukoliko bi smetala eventualnoj izgradnji objekta. No, naknadnim aneksom ta je obveza anulirana, a Bajramovićevo poduzeće San je financijski obeštećeno. Naknadu su isplatile obitelji Prebeg, Maras, Kodžoman i Bagar koje su se priključile na vod.
- Prije 11 godina od Bajramovića smo tražili da nam dopusti da preko njegove parcele postavimo kanalizacijsku cijev i to uz sam rub, prema projektu Herculanee. Učinili smo to uz pisanu suglasnost vlasnika i novčano ga obeštetili, što je potvrdio javni bilježnik. Međutim, Bajramović me prekjučer nazvao i zatražio da ga ponovno obeštetimo ili kupimo parcelu od 400-tinjak kvadrata za više od stotinu eura po četvornom metru, prijeteći da će u suprotnom razbiti cijev, što je u četvrtak i učinio, kaže Kanjer.
Navodi da su pozvali policiju, ali oni ne mogu ništa učiniti jer je riječ o privatnoj parceli. Iz Policijske uprave istarske doista potvrđuju da su 26. kolovoza oko 17.25 sati dobili dojavu o susjedskim problemima u Ulici braće Leonardelli. "Utvrđeno je da je riječ o problemima vezanim uz imovinsko-pravne odnose te nisu utvrđeni elementi prekršaja niti kaznenog djela za koji se postupak pokreće po službenoj dužnosti", napominju iz policije.
- Ovo je izvor zaraze za čitavo naselje. Nastat će problem i za Herculaneu jer će voda nositi kamenje u centralnu kanalizacijsku cijev, kažu stanari. Najavljuju da će o svemu obavijestiti sanitarnu i vodopravnu inspekciju i tvrtku Pragrande.
Zatvorim cijev i ćao đaci
Na naše pitanje jučer upućeno tvrtki Pragrande koja brine o kanalizaciji, saznali smo da su popodne već izašli na teren zajedno s vodopravnim inspektorom Državnog inspektorata, da utvrđuju činjenično stanje i obavijestit će nas naknadno o provedenim aktivnostima.
Prozvani Iso Bajramović, s druge strane, tvrdi da obitelji nisu ispoštovale ono što su mu obećale. Kad smo mu spomenuli sporazum, odvratio je neka nam pokažu i drugi sporazum, po kojem su se, tvrdi Bajramović, obvezale da će mu omogućiti priključak na struju i vodu putem njihovih brojila, a on će im zauzvrat omogućiti korištenje parcele.
- Kad smo kod tog dokumenta što su vam ga pokazali, pitajte pravnicu u Pragrandeu, s kojom sam ja također razgovarao, to je nevažeće jer oni nisu napisali da imaju pravo služnosti, nego samo privremeno. A oni nisu ispoštovali dogovor. Oni bi htjeli da se priključi pet kuća, a meni ne daju ono iz sporazuma koji smo potpisali. E pa čekajte, ako vi nećete, neću ni ja. Neće da kupe pravo služnosti, zatvorit ću cijev i ćao đaci, rekao je Bajramović, što je jučer u ranim popodnevnim satima i učinio.
Kaže da je od susjeda zatražio pet tisuća eura da potpiše pravo služnosti, što bi se moglo zavesti i na sudu i to, objašnjava, više nitko ne bi mogao osporiti, pa ni on.
- Ako smatraju da su oštećeni, neka uzmu advokata i tuže pa ćemo vidjeti, pa nek' traje 20 godina. Nudio sam im varijante da to bude lijepo i njima i meni, ljudski. Više ne postoje ljudi, gori smo svi mi nego životinje. Životinje su za nas gospoda. Tražio sam da kupe parcelu jer im je to u interesu, radije prodam njima nego nekim drugima. Ako neće, što onda hoće od mene? Meni susjed ne da suglasnost da gradim na svojoj parceli, do međe. Napravili smo dokumente, idejni projekt i sve ostalo i kad je trebalo da potpišu, nisu htjeli. Nisu oni mene obeštetili, ja sam samo dao suglasnost da mogu da koriste jedno vrijeme. Trebali su mi dati struju i vodu jer Vodovod ne da ako nemaš građevinsku dozvolu. Zato sam ja tražio da mi oni daju sa svog vodomjera i brojila za struju, a ja bih stavio kontrolni i plaćao im. Potpisao sam ugovor u kojem piše da će oni meni dati struju i vodu, a ja ću im "pustiti" da se služe dok se situacija ne sredi. Međutim, oni to nisu ispoštovali, kaže Bajramović.
Prekršajna prijava?
Kanjer, međutim, tvrdi da nema nikakav ugovor o korištenju struje i vode.
- Nisam mu obećao da se može spojiti preko moje parcele. Ne mogu mu to dati, to je ilegalno, rekao je Kanjer.
Alen Maras, jedan od stanara, kaže da je vodopravnim inspektor već usmeno naložio Bajramoviću da cijev vrati u prvobitno stanje, što je on odbio učiniti. Inspektor će mu, veli Maras, u ponedjeljak uručiti i pismeno rješenje te ga prekršajno prijaviti.
- Ako Bajramović to ne učini, zaplivat ćemo pa ćemo ga tužiti za nastale troškove. Čekamo odvjetnika koji će od suda zatražiti rješenje na temelju kojeg će stanarima biti omogućeno da sami vrate cijev u prvobitno stanje, napominje Maras.