Što se još treba dogoditi da netko shvati da ovo nije lokacija za odlagalište? Nema kome se nismo obraćali. Nakon velikog požara prošlog ljeta posjetio nas je i dogradonačelnik Robert Cvek. Tada je obećao učiniti sve što je u njihovoj moći, ali ništa. Grad Pula godinu dana ignorira našu peticiju za premještanje Metisa, kaže Mirjana Foškić, koja stanuje blizu Metisa
Nedavni požar u pogonu Metisa opet je na noge dignuo okolne mještane naselja Valica u Šijani, koji se godinama bezuspješno bore protiv odlagališta sekundarnih sirovina u neposrednoj blizini svojih kuća. Stanari traže hitno premještanje reciklažnog dvorišta na neku drugu lokaciju, jer kažu, ovakav pogon trebao bi se nalaziti barem 50 kilometara od naselja. Dosta im je buke, smrada i straha od požara! Njihove su kuće na brdašcu iznad samog Metisovog pogona i izgrađene su puno prije nego je tamo zaživjelo reciklažno dvorište. Očajni stanari danas imaju definitivno "najbolji" pogled u gradu - onaj na smetlište. Upozoravaju da je cijeli pogon tempirana bomba i ne žele se više buditi u strahu da će se svaki potencijalni, proširiti do njihovih kuća.
Krajem kolovoza ponovno je gorjelo u Metisu. Prvi je požar izbio 22. kolovoza, tijekom vikenda, baš kao i prošle godine kada se čitava Pula probudila u gustom oblaku dima i pitanje je što je sve zbog paljenja smeća tada otišlo u zrak koji građani udišu. Uzrok požara prošlog mjeseca bilo je samozapaljenje komunalnog otpada koji se nalazio na većoj hrpi, a službeno je izgorjelo oko pet kubika smeća. Dva dana kasnije, 25. kolovoza, opet alarm za uzbunu -novi požar.
Ovog kolovoza je gorjelo i u Metisovom pogonu u Rijeci, u Kukuljanovu, gdje je gorio krupni otpad. Osim Pule i Rijeke, ista situacija i na zagrebačkom odlagalištu otpada C.I.O.S. na Jankomiru. Metis je, naime, dio grupacije C.I.O.S. - najveće tvrtke za otkupljivanje i preradu otpada u Hrvatskoj, na čijem se čelu nalazi poduzetnik Petar Pripuz, često puta etiketiran kao "kralj otpada" i jedan od optuženih u aferi Agram, upravo zbog poslova s zbrinjavanjem otpada i povezanosti s Gradom Zagrebom.
Pripuz je optužen i u jednom kraku afere Agram za namještanje poslova.
Zadnji požar u postrojenju za odlaganje otpada C.I.O.S. grupe na Jankomiru, peti je u zadnjih šest godina.
Dan danas nije otkriveno kako je došlo do vatrene buktinje koja je u pulskom Metisu izbila 1. rujna 2019. godine. Samo zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, spriječena je tragedija, budući da se požar počeo širiti prema okolnim kućama. U istarskoj policiji kažu da su očevid obavili policijski službenici, inspektor zaštite od požara i vještaci Centra "Ivan Vučetić", potvrdivši da uzrok požara nije sa sigurnošću utvrđen. Dakle, nepoznato je je li razlog ljudski faktor, da li je požar netko namjerno podmetnuo ili je došlo do "uobičajenog" samozapaljenja u reciklažnom dvorištu.
Druga dva požara iz kolovoza ove godine dogodila su se zbog samozapaljenja komunalnog otpada, potvrdili su iz PU istarske.
No, vratimo se ponovno na početak priče, na stanare. Mirjana Foškić, Laura i Flavia Leonardelli tvrde da je nakon zadnjeg požara u Metisu, doslovno preko noći ponovno naraslo brdo smeća ispod njihovih kuća.
- Dovoljna je jedna iskrica i da sve opet plane, upozorava Mirjana Foškić koja već punih devet godina vodi bitku s institucijama oko rada Metisovog pogona. Nema kome se nije obraćala i pisala.
- Ni sama ne znam koliko sam puta o svemu upozoravala Grad Pulu, Istarsku županiju, sve moguće inspekcije. Nitko ništa! Baš nitko nije me shvaćao ozbiljno, a odgovori koje su mi slale inspekcije, graničili su sa zdravom pameću. Moju prijavu vezano za emisiju neugodnih mirisa inspekcijske službe nazvale su "bespredmetnom", kazala je Foškić.
Naglašava da se osjećaju kao građani drugog reda, a zbog smetlišta ispred nosa narušena im je kvaliteta života i zdravlje.
- Mi nemamo što drugo nego sumnjati da su nadležne institucije i inspekcije u dosluhu s Metisom, jer cijelo ovo vrijeme samo njima idu na ruku i ništa ne poduzimaju. Svako toliko dođe inspektor, "opali par fotki" i na tome stane. Umjesto da zaštite nas, institucije očito štite Metis i s pravom sumnjamo da netko uzima nekakvu proviziju. Drugog objašnjenja nema, kaže Foškić.
Tvrdi da se Metis stalno pravda "da se nitko od stanara nije bunio dok su gradili pogon".
- To je nemoguće uspoređivati, jer u međuvremenu su se strahovito proširili, a i ovaj dio grada više nije periferija, već grad. Prisiljeni smo stalno držati zatvorene prozore i vrata, jer od smrada ne možemo živjeti. Stalno rompaju s viličarima i to je postalo svakodnevno maltretiranje ljudi. Počnu već oko u sedam ujutro i rade do kasno u noć, kad očito rade nešto što ne bi smjeli, kaže Foškić.
"Zamislite kako nam je. Ujutro se probudimo i sjednemo u dvorište, a ispred nas na ogradi iznad Metisa pretrčavaju štakori", kaže Foškić koja je opet sve prijavila Inspekciji zaštite okoliša u Pazinu.
- Prijavila sam Metis zbog zagađivanja i gomilanja lako zapaljivog smeća točno ispred naših kuća. Prije 15 dana vatrogasci su u tri dana izlazili dva puta gasiti požar. Zar stalno trebamo živjeti u strahu za svoj život i imovinu? Gomilanjem smeća širi se nesnosan smrad i kote se štakori koji nam prelaze preko dvorišta i vrtova, kaže Foškić. Ljuta je i na ignoriranje Grada Pule.
- Zaboravili su nas, jer kako drugačije tumačiti činjenicu da u Gradu, a ma baš nitko nije reagirao na peticiju koju smo lani predali. Zar mi nismo građani Pule? Nakon velikog požara, prošle nas je godine posjetio dogradonačelnik Robert Cvek. Pristojno nas je saslušao i obećao da će učiniti sve što je njihovoj moći. Nakon toga se više nije pojavio. Zato sam mu opet pisala 9. rujna, ali još nisam dobila odgovor, kaže Foškić. Stanari u ulici Ilirija izgubili su strpljenje.
- Osjećamo se kao da se borimo s vjetrenjačama. Ne želim prodati svoju kuću i odseliti. Pitanje je i koju bih cijenu dobila s obzirom na ovaj divan pogled na smetlište, kaže Foškić. Podsjeća da je peticiju za premještanje pogona lani potpisalo 70-tak mještana, a od Grada su tražili ukidanje dozvole za rad.
- I dalje ostajemo pri tome da se pod hitno nešto poduzme i nađe zamjenska lokacija. Tvrtka Metis je ranije tvrdila da će razmisliti o novoj lokaciji, ali od toga nikad nije bilo ništa. Naše su kuće ovdje izgrađene prije sto godina, a tek onda je došlo odlagalište. Budimo se u smradu, a buka je neizdrživa. Što se još treba dogoditi da netko shvati da ovo nije lokacija za odlagalište?, pita se Mirjana Foškić.
Sada već bivši voditelj pulskog Metisa Josip Butorac ranije je potvrdio da razmišljaju o premještanju pogona na područje Vodnjana ili Kanfanara. Kada će to biti i koliko je to realno, Butorac u zadnjem razgovoru nije precizirao. No, nakon izbijanja požara prošle godine, Butorac je vrlo brzo prestao biti voditelj pulskog pogona. Zamijenio ga je Andrija Zidarić. Ni on nije znao što se točno dogodilo lani i zašto je gorjelo.
Rekao je da mora provjeriti s Upravom postoji li o tome zapisnik, ali da mu se čini da nemaju. Što se tiče zadnja dva požara, ni tu nije imao službenih informacija, rekavši da još nisu dobili nikakvo izvješće iz policije. Zidarić spominje loženje vatre van Metisovog pogona, a onda se, kaže, proširilo i kod njih.
- Kad se dogodio prvi požar uočeno je loženje vatre preko zida. Tamo su neka skladišta. Naši su djelatnici primijetili čovjeka koji je ložio kartone i stiropore, kaže Zidarić. Suzdržao se od komentara na učestalost požara, a nije želio komentirati ni požare u sklopu C.I.O.S.-ovog pogona u Zagrebu.
- Mi smo poduzeli sve po pitanju zaštite od požara. Imamo provučene hidrantske cijevi i angažirane zaštitare koji dežuraju, rekao je Zidarić. Na prozivke stanara kaže:
- I nama bi bilo lakše da radimo negdje gdje nikom ne smetamo, ali nije baš jednostavno preseliti i kupiti novu lokaciju. Buke i neugodnih mirisa nema. Poduzimamo sve da bude što čišće, a i radimo su skladu sa svim dozvolama, zaključuje Zidarić.