STEČAJ POTROŠAČA

SKLOPLJENE SAMO TRI NAGODBE: U Puli čak 60 neuspjelih sklapanja sporazuma o osobnom bankrotu

(N. LAZAREVIĆ)

(N. LAZAREVIĆ)


Izvansudski postupak provodi posrednik u Fininim savjetovalištima. Traje 30 dana, no ne mora uvijek uspjeti. U Puli je tako izdano 60 potvrda o neuspjelom sklapanju izvansudskog sporazuma * Pula je, nakon Zagreba i Osijeka, treći grad u Hrvatskoj po broju dužnika i vjerovnika, dok je po visini duga na šestom mjestu

U Fininom savjetovalištu u Puli 84 građana i obrtnika uključenih u stečaj potrošača od 1. siječnja 2016. do danas prijavili su 37,6 milijuna kuna duga prema 529 vjerovnika, objavila je Financijska agencija. Naime, prema Zakonu o stečaju potrošača, Fina je počela provoditi izvansudski postupak stečaja potrošača čiji je cilj sklapanje sporazuma, umjesto sudskog postupka. Takav postupak prošlo je i niz tvrtki, nakon čega je njihov dug značajno smanjen.

Obrtnici u manjini

Pula je, nakon Zagreba i Osijeka, treći grad u Hrvatskoj po broju dužnika i vjerovnika, dok je po visini duga na šestom mjestu, poslije Zagreba, Splita, Osijeka, Zlatara i Dubrovnika. Jasno je da Zagreb, kao najveći grad, bilježi najveći dug, gotovo 461 milijun, dok najmanje duguju u Gospiću, 1,2 milijuna.

Fina rabi termin fizička osoba koja podrazumijeva građanina pojedinca i tzv. fizičku osobu koja ima obrt ili samostalnu djelatnost. Zanimljivo je da se čak 1.251 predmet na razini Hrvatske odnosi na građane, a svega tri na obrtnike. Ukupno je na razini države prijavljeno 935,6 milijuna kuna koje potražuje 7.594 vjerovnika.

Izvansudski postupak provodi posrednik u Fininim savjetovalištima. Traje 30 dana, no ne mora uvijek uspjeti. U Puli je tako izdano 60 potvrda o neuspjelom sklapanju izvansudskog sporazuma, a dosad su sklopljene svega tri nagodbe. Ništa bolje nije ni na razini Hrvatske, gdje ih je sklopljeno šesnaest.

Samo glavnica

Prema Fininom izvješću, koncem lanjskog prosinca u Hrvatskoj je bilo blokirano 264,7 tisuća građana zbog duga od 17,62 milijardi kuna, što je 536 milijuna ili tri posto manje u odnosu na lanjski studeni. Riječ je, međutim, o glavnici, dok je kamata iznosila dodatnih 6,7 milijardi.

Iako su njihove obveze gotovo dva posto manje nego u studenom, građani su znatno zaduženiji od tvrtki koje su u istom razdoblju dugovale 6,9 milijardi kuna.

Najviše duguju bankama i teleoperaterima

Građani najviše duguju financijskom sektoru: bankama, štedionicama, kreditnim unijama, leasing, factoring i osiguravajućim društvima, te tvrtkama koje se bave kartičnim poslovanjem. Tim institucijama građani duguju 6,83 milijarde kuna glavnice te 2,86 milijardi kamata. Najviše građana, njih 106.230, duguje teleoperaterima. (M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter