SVJETSKI DAN PJEŠAČENJA

ŠETNJOM OD UMAŠKE RIVE DO SAVUDRIJE, mnogo zanimljivih priča na pješačenju dugom nepunih tri sata


Ove sunčane nedjelje rekreativci iz cijele Istre okupili su se na umaškoj rivi kako bi 10-kilometarskom šetnjom do svjetionika u Savudriji obilježili 27. po redu Svjetski dan pješačenja. Svake se godine u organizaciji Saveza sportske rekreacije Istarske županije "Sport za sve" Svjetski dan pješačenja obilježava na različitim lokacijama, a ove su godine domaćini bili udruga sportske rekreacije "Olimpik" iz Umaga.

- "Olimpik" je zapravo trkački klub koji se sastoji od stotinjak članova. Aktivni smo u trčanju, ali se rekreativci u Umagu isto tako vole baviti hodanjem, pa se danas mnogo njih priključilo ovoj šetnji, rekao je predsjednik "Olimpika", Nenad Popović. Rekreativci diljem Istre besplatnim su autobusima krenuli u ranim jutarnjim satima da bi stigli do startne točke - umaške rive gdje se skupilo njih oko 350. Nakon okupljanja i pozdrava krenulo se putem umaške obale prema odredištu. Sudjelovali su kako najmlađi tako i najstariji, pa čak i nekoliko kućnih ljubimaca, a hodalo se ugodnim tempom, svatko po svojim mogućnostima jer važno je bilo samo jedno - obilježiti ovaj dan pješačenja kroz zabavu i rekreaciju.

Pješačenju trajalo nešto manje od tri sata

- Svi znaju koliko je hodanje dobro, od očuvanja pa sve do unaprjeđenja zdravlja, izjavio je Nenad Popović koji je sudionike vodio do cilja. Točka odmora i okrjepe za rekreativce na 10-kilometarskom putu bio je Katoro. Tamo su se kratko okupili, nešto pojeli i s jednakim poletom i osmijehom na licu krenuli dalje. Hodanje je svakako olakšavao i prekrasan pogled na more, jer je put neprestano slijedio obalu, dok se cestom hodalo tek nekoliko minuta. Velika grupa pješaka plijenila je pažnju svih koji su se slučajno pronašli na njihovom putu. Uz predsjednika "Olimpika", rekreativce je vodio i jedan od njegovih članova, Goran Blažević. Naime, Goran je svoje slobodno vrijeme još od 2010. godine odlučio provoditi putujući pješice, a svoj najveći podvig napravio je 2016. godine.

- Te sam godine pješke proputovao od Jordana do Umaga, dakle 3.300 kilometara, prateći izbjegličku rutu. To je bila osobna kritika protiv politike Europske unije, protiv zatvaranja granica. Bio sam svjestan da ta tema u medijima više nije toliko aktualna, a istovremeno sam znao koliko hodanje, kao naš prirodan način kretanja, može biti zanimljivo i privući pozornost, pa sam tu pozornost pokušao iskoristiti kako bih ukazao na navedenu tragediju i potaknuo da se o tim ljudima ponovno počne pričati, pobliže nam je objasnio Goran.

Još se puno zanimljivih priča moglo čuti na ovom pješačenju koje je trajalo nešto manje od tri sata, a osim novih prijateljstava, rekreativci su imali priliku steći nova znanja. Tek 300-tinjak metara pred samim ciljem dočekao nas je Silvano Pelizzon, član udruge "Batana salvorina" koji je iznio poneku informaciju o savudrijskom svjetioniku.

Najzapadnija točka Istre i Hrvatske

- Nalazimo se na najzapadnijoj točki Istre i Hrvatske, rtu Savudrija gdje se nalazi impozantni svjetionik kao jedan od zaštitnih znakova Savudrije. Prije nekoliko mjeseci, točnije u travnju ove godine, slavio je 200 godina postojanja. Sagrađen je 1818. godine, a zanimljivo je da je sagrađen u svega godinu dana. Najstariji je svjetionik u funkciji na Jadranu, te prvi svjetionik na plin u Europi, a visok je gotovo 36 metara, objasnio je Pelizzon.

Došavši na cilj, sudionici koji su htjeli, mogli su kupiti maneštru ili hot-dog, te se okrijepiti raznom ponudom pića. Dočekala su ih i dvojica mladih glazbenika koji su harmonikama popratili ovaj događaj, učinivši ga veselim, raspjevanim i rasplesanim. Kao dodatna ponuda na cilju, posebno zanimljiva onim najmlađima, bila je vožnja batanom, a besplatnu vožnju zainteresiranima je omogućio Silvano Pelizzon.

Savudrijski brend svjetionik, batana i gruje

- U Istri postoji velik broj batana, a posebno je poznata rovinjska batana, dok se naša od nje razlikuje po tome što je vitka, lagana i ispod prove ima stakleni prozorčić preko kojega se, uz feral, lovi riba, i to isključivo ona krupna. Osim toga, one rovinjske su jače i veće, pa su tako išle i na jedra, dok naše idu isključivo na vesla, rekao je Pelizzon. Osim svjetionika i batana, kao brend Savudrije Pelizzon ističe i gruje.

- Kako je svaka obitelj u Savudriji imala batanu, a nismo imali sigurnu luku, stanovnici su smislili način kako batane izvući na sigurno. Tako su nastale gruje, tradicionalne drvene dizalice kojima se batane podižu na sigurno. Danas nećete vidjeti velik broj batana na grujama s obzirom na to da postoji sigurna luka u Zambratiji, dok ljeti posjetitelji na grujama imaju priliku vidjeti nešto više plastičnih brodica, zaključio je Pelizzon. Družilo se, pješačilo, pjevalo, vozilo batanom, a sve je to popratilo sunčano i toplo vrijeme. Kako "sve što je lijepo kratko traje", brzo je prošao i ovaj dan uz dobro raspoloženje sudionika koji umor nisu pokazivali ni nakon prijeđenih 10 kilometara.

- Vrlo smo zadovoljni odazivom. Odazvalo se zaista mnogo ljudi, svakako više no što smo očekivali, te više i od prošle godine. Pratilo nas je divno vrijeme pa smatram kako se zbog toga mnogo njih i naknadno pridružilo, izjavio je Aldo Krelja, predsjednik "Sport za sve". (Aleta BRATTONI)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter