Kućica u koju su udarali i automobili - križanje Zagrebačke i Stankovićeve (Neven LAZAREVIĆ)
"Opasni su kesteni na pulskoj tržnici?! Opasnija od toga je građevina koja se nalazi na kobnom raskrižju Zagrebačke i Stankovićeve ulice u Puli. Stara kućica u kojoj je nekad bila trgovina, odavna zatvorena. Stjecajem nesretnih okolnosti u tu su kućicu više puta udarali automobili prilikom sudara koji se na toj crnoj točki u gradu događaju iznimno često. Cijela kućica je narušene statike, s puno vidljivih rupa te djeluje kao da će se svaki čas urušiti bilo na prolaznike bilo na cestu kojom svakodnevno prolaze deseci vozila.
Može li se ta građevina izolirati, popraviti ili srušiti budući da je vidljiva prijetnja na vrlo osjetljivoj gradskoj prometnoj točki? Nevjerojatno kako se još do danas sama od sebe nije urušila. Bilo bi dobro da jednom postane vidljiva nadležnima. Prije neke veće štete ili ljudskih žrtava", piše nam Tatjana iz Pule.
Komunalni redari na terenu
Za kućicu na frekventnom gradskom raskrižju, koja se urušava naočigled prolaznika, iz Grada kažu da je u privatnom vlasništvu i da će vlasnika "inicijalno upozoriti na obveze kao i posljedice nepoduzimanja aktivnosti te ujedno utvrditi rok u kojem je to u obvezi poduzeti". Dakle, vlasniku slijedi tek "inicijalno", ako smo dobro shvatili, prvo upozorenje pa bi kućica prije mogla sama "leći" nego što se išta pokrene.
Iz gradske uprave ne objašnjavaju kakve to konkretne sankcije i koji rokovi "prijete" vlasniku ove potleušice, tek jedne u nizu koje desetljećima naružuju najuže središte grada i prijete prolaznicima. Potvrđuju samo da Odluka o komunalnom redu obvezuje vlasnike i korisnike građevina da skrbe o njihovom održavanju, a oštećenja, radi sigurnosti ljudi i imovine, promptno otklanjaju. Za prekršitelje su predviđene i novčane kazne. Na papiru. Od Grada nismo dobili odgovor kome je i koliko naplaćeno prekršajnih kazni radi neodržavanja građevine u vlasništvu.
U odgovoru iz Grada stoji da je krajem prošle godine komunalno redarstvo obavilo kontrolu stanja pročelja zgrada na području cijelog grada, s ciljem utvrđivanja potencijalne ugroze za život, zdravlje ili imovinu ljudi, i na osnovu toga upućen je dopis svim upraviteljima takvih građevina da u roku od šest mjeseci pokrenu sanaciju.
Dolcevita i EU-fondovi
- Taj rok je još uvijek aktualan. Međutim, novonastale okolnosti uzrokovane epidemijom koronavirusa utjecale su na sve, pa tako i na ovu akciju s obzirom da ni upravitelji zgrada nisu u mogućnosti organizirati sastanke s predstavnicima stanara jer su suvlasnici ti koji u konačnici donose odluke. Odgodili smo sve planirane sastanke sa stanarima, no čim se situacija normalizira predočit ćemo im problem i razmotriti mogućnosti, kako kroz gradski projekt Dolcevita tako i kroz financiranje projekata bespovratnim EU-sredstvima i vjerujem usuglasiti kvalitetna rješenja kojima bi se nedostaci otklonili, kaže Aleksandar Matić, pročelnik Ureda grada i direktor Castruma Pula 97, gradskog društva za upravljanje zgradama koje je, kaže direktor, već obavilo brojne sanacije u svojoj nadležnosti.