Što se tiče pohranjivanja gorivog otpada, koliko sam shvatio, problemi se ne javljaju zbog bala, nego ljeti zbog prevelikih količina biološkog otpada koji se ne stigne u kratkom vremenu preraditi i isušiti. Otpad se ne odvozi, a mi u Istri ne želimo spalionicu, kaže Valter Boljunčić, predsjednik Kluba IDS-a u Gradskom vijeću
Završila je još jedna turbulentna godina, barem kad je o sjednicama Gradskog vijeća riječ, na kojima se raspravljalo o mnogim ključnim temama, poput Uljanika i Kaštijuna. Vijećnici su koncem godine usvojili i opsežan proračun koji sadrži brojne projekte. Predsjednike stranačkih klubova upitali smo kako ocjenjuju rad Gradskog vijeća u 2019. i što očekuju u ovoj godini.
Valter Boljunčić, predsjednik Kluba IDS-a u Gradskom vijeću, smatra da je rad u protekloj godini protekao u redu, uz sitne čarke što je, veli, i normalno.
Uljanik i Kaštijun
- Ja sam stari uljanikovac koji je ondje radio od 1983. do 1994. Uljanik je bitan i o njemu je održana zajednička sjednica sa Županijom. Mislim da su sve stranke zauzele stav da treba sačuvati Uljanik ili mu pomoći u krizi. Imali smo i sjednicu o Kaštijunu i donijeli zaključak o stanju u tom centru te se nadamo da će se iznaći rješenje. Lani se raspravljalo i o drugim važnim temama. Kraj godine je, naravno, obilježen donošenjem proračuna i planova i mislim da je to bilo zadovoljavajuće, smatra Boljunčić.
Na pitanje je li zadovoljan radom vijećnika, kaže da "oporba nastoji biti protiv nečega što bi vjerojatno i mi radili da smo u oporbi". Kad je riječ o prosvjedima zbog koncesija, kaže da je to bila legitimna akcija. Smatra da će i ova godina, kad je riječ o radu Gradskog vijeća, proteći gotovo isto kao i 2019.
- Vidjet ćemo na ljeto što će biti s Kaštijunom, ali i prije, to će sigurno biti tema. Za Uljanik se nadam da će plan stečajne upraviteljice o nastavku proizvodnje definitivno dobiti potvrdu i da će se ići u tom smjeru. Budući da se približavaju i parlamentarni izbori, a nakon toga i lokalni, neke politike koje se odnose na to sigurno će se prenijeti i na Vijeće, kaže.
Otpad na Kaštijunu, dodaje, trebao je donositi zaradu, a sad je postao trošak. "Postoji određeni interes za taj otpad, nadam se da će biti nešto s time. Rečeno je da postoji problem pohranjivanja gorivog otpada. Koliko sam shvatio, problemi se ne javljaju zbog bala, nego ljeti zbog prevelikih količina biološkog otpada koji se ne stigne u kratkom vremenu preraditi i isušiti. Otpad se ne odvozi, a mi u Istri ne želimo spalionicu", veli Boljunčić. Na pitanje zbog čega spalionica ne dolazi u obzir ako je riječ o bezopasnom gorivom otpadu, kaže da ljudi ne žele imati u svom okruženju spalionicu niti bilo kakav dimnjak. Ako imamo prirodni plin, Istra, ali i cijela Hrvatska trebale bi se orijentirati na čiste izvore energije, kolikogod energija može biti čista, smatra Boljunčić.
Cijene vrtića
Sanja Radolović, predsjednica Kluba SDP-a i HSU-a, očekuje da se vođenje Gradskog vijeća odmakne od principa "drž', ne daj".
- Kako je moguće da na sjednicama Županijske skupštine svi vijećnici pozicije i opozicije stignu postaviti pitanja, a župan im sa suradnicima odgovara u razumnom roku? U Gradskom vijeću Pule svjedočimo da mikrofon otimaju gradonačelnik i njegovi suradnici po principu "hvalite me usta moja", odgovaranjem na pitanja vijećnika u prosjeku po 20-ak minuta. Ni dan-danas još uvijek ne znam po kojem principu predsjednik Vijeća uopće utvrđuje redoslijed postavljanja pitanja. Uveli smo elektronsko glasanje, a još uvijek za utvrđivanje redoslijeda postavljanja vijećničkih pitanja predsjednik Gradskog vijeća primjenjuje "eci, peci, pec"-model dizanjem ruku pa se na izuzetno netransparentan način određuje i kvota pitanja koja postavlja opozicije, da o redoslijedu pitanja ni ne govorimo.