Ilustracija (Foto arhiv Glasa Istre)
Sigurnost građana Pule, ali i njezinih posjetitelja, čija će prisutnost biti izraženija u narednim mjesecima, jedan je od prioriteta pulske gradske uprave. Pored aktivnosti vezanih uz prevenciju kriminaliteta i uspostavljanje komunalnog reda, naglasak se stavlja na sigurnost osoba koje borave na uređenim pulskim kupalištima i plažama.
Sigurnost, prvenstveno naših građana, iznimno je važan dio turističke ponude, ali i interes Grada Pule i svih turističkih djelatnika. S obzirom na razvedenost obale koja obiluje brojnim šljunčanim i stjenovitim plažama, koja je na području Pule najveća od svih gradova na obali, jasno je da to predstavlja poseban izazov.
Jedan od bitnih segmenata sigurnosti kupališta i plaža je postojanje spasioca koji svojim preventivnim radom, a po potrebi spašavanjem i pružanjem prve pomoći, predstavljaju prvu vidljivu strukturu o postojanju uređenog sustava sigurnosti i spašavanja na vodama. Javnu ovlast za vođenje Službe spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja na temelju međunarodno prihvaćenih standarda ima Hrvatski Crveni križ (HCK) koji provodi tečajeve za osposobljavanje spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja, vodi evidenciju o osposobljenosti spasilaca, instruktora i voditelja spasilačkih postaja te provodi obnovu znanja i praktičnih vještina spasilaca, ali i donosi pravila i standarde za rad spasilačkih postaja te provodi procjenu rizika na kupalištima.
Pravilnikom Službe spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja propisano je da se Služba spašavanja na vodi organizira na razini Nacionalnog društva i regionalnih centara Crvenog križa. Tako je za te potrebe organizirano šest regionalnih centara od kojih je jedan i za Istarsku županiju, sa sjedištem u Pazinu. U sklopu Regionalnog centra Istra djeluje i Spasilački klub "Boškarini", osnovan 2012. godine s ciljem unapređenja rada Službe spašavanja života na vodi te uključivanja spasilaca u srodne aktivnosti Crvenog križa. Od petnaestak aktivnih članova, dio njih polaznici su edukacijskog programa za članove interventnih timova. U okviru Kluba spasioci treniraju i usavršavaju tehnike spašavanja te sudjeluju u natjecanjima spasilaca koje organizira HCK. Ove je godine Pula domaćin natjecanja spasioca na vodama koji se tradicionalno održava svake godine na kraju turističke sezone.
Organiziranje službe spašavanja na vodama obavezno je samo za korisnike uređenih i prirodnih plaža ukoliko se na njima obavlja gospodarsko korištenje ili posebna upotreba plaže. Takva obaveza proizlazi za sve one koji imaju koncesiju na pomorskom dobru, ali ne i za nositelje koncesijskog odobrenja. O tome tko će i gdje organizirati službu spašavanja na vodama i postaviti psihološke brane odlučuje Lučka kapetanija svojom naredbom koja ih je za područje grada Pule donosila do 2019. godine. Nakon toga se donosila naredba samo za psihološke brane.
Grad Pula je uspostavljao vlastitu Službu spašavanja života na području grada Pule do 2014. godine nakon čega je do 2020. godine organiziranje takve službe prenosio na pružatelja vanjske usluge. Takva služba je organizirana i 2020. godine kada to nije naređeno posebnim aktom Lučke kapetanije. Nažalost, 2021. godine na području grada Pule nije postojala služba spašavanja izuzev one koju su organizirali nositelji koncesija na plažama. Razlog zbog kojega nije postojala takva služba su poremećeni tržišni odnosi i slab interes za rad na mjestu spasioca na vodama. Iz ovoga je vidljivo koje dobrobiti mogu proizaći za građane kroz davanje koncesija kojima se tada utječe i na sigurnost kupališta te svih korisnika uređenih plaža.
Ova činjenica je svakako bila važan motiv za sagledavanja cjelokupnog pristupa sigurnosti na kupalištima i plažama kao i razloga nepostojanja interesa da se mlade osobe uključe u rad kao spasioci tijekom turističke sezone. Osim samog rada u službi spašavanja na vodama, ovakva humana aktivnost, kojom se neposredno utječe na sigurnost i zaštitu građana, prepoznata je kao bitan čimbenik stvaranja određenog broja budućih pripadnika Civilne zaštite u gradu Puli.
Unutar Odsjeka za zaštitu, koji djeluje unutar Upravnog odjela za opću upravu i mjesnu samoupravu Grada Pule, započelo se sa stvaranjem funkcionalnog sustava koji je rezultirao donošenjem odluke pulskog gradonačelnika o uspostavi Službe spašavanja života na vodi na području grada. Time se gradska uprava vratila tamo gdje je bila 2014. godine i krenula iznova stvarati sustav koji treba omogućiti bolji rad spasioca, da se ne ponovi slučaj iz 2021. godine kada spasioca na pulskim kupalištima i plažama nije ni bilo.
Da bi taj povratak u novi početak bio učinkovit, Grad Pula je uspostavio suradnju sa Službom za spašavanje na vodama Društva Crvenog križa Istarske županije kao nadležnim Regionalnim centrom HCK. Provedene su konzultacije s Lučkom kapetanijom Pula i drugim dionicima koji su na bilo koji način sudjelovali u radu službe spašavanja na vodama proteklih godina u Pule, a rezultat sastanaka je nabava potrebne propisane opreme za spasilačke postaje i spasioce te pokretanje procedure za postavljenjem spasilačkih tornjeva.
Da bi se na vrijeme utvrdio potreban broj spasioca i plan dežurstava tijekom ljetne sezone, uspostavljena je spasilačka služba na gradskim kupalištima, o čemu je uvaženo prethodno mišljenje Društva Crvenog križa Istarske županije (DCKI) s ciljem izrade procjene rizika na plažama. Time su se ostvarili uvjeti da se osiguraju potrebni materijalni resursi i predvide ljudski potencijali prije početka sezone.
Ono što predstavlja poseban izazov je dovoljan broj mladih osoba (učenika i studenata) koji mogu raditi kao spasioci s obzirom da je došlo do određene nezainteresiranosti kod mladih osoba za ovaj posao. Svjesni tog izazova, Grad Pula je u suradnji sa Službom za spašavanje na vodama DCKI i Spasilačkim klubom "Boškarini" koji djeluje unutar DCKI krenuo u snažnu promidžbu među mladim osobama s ciljem ukazivanja na važnost i potrebu za spasiocima, ali i izvanrednu priliku da mlade osobe obavljaju ovaj iznimno važan i human posao. U završnim razredima svih srednjih škola koje su prepoznale ovaj angažman kao važan za učenike, održane su prezentacije, a jedna od njih je dogovorena i na fakultetima Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. U sklopu obilježavanja Dana grada Pule izložit će se oprema i informirati građani o radu spasioca.
- Grad Pula ovim novim početkom i iskustvom, koje donosi suradnja sa Službom za spašavanje, stvara novi i funkcionalan sustav spašavanja na vodi koji će osim sigurnosti i zaštite građana i gostiju Pule, doprinijeti i stvaranju baze Civilne zaštite. Ovime se utvrđuje i smjer razvoja urbane sigurnosti koja je vidljiva kroz aktivnosti na prevenciji kriminaliteta, podizanje razine komunalnog reda pa do obnove Službe za spašavanje života na vodi na području Pule. Mišljenja sam da rad tijekom ljetne sezone za mlade predstavlja priliku za usvajanje važnih životnih znanja i stjecanje iskustva, rekao je gradonačelnik Pule Filip Zoričić.
Da bi se omogućilo svim zainteresiranim mladim osobama da steknu potrebna znanja i vještine koja im omogućavaju rad na mjestu spasioca, ove se godine čitava organizacija tečaja za spasioce koju provodi Služba za spašavanje na vodama DCKI produžila. Predviđeni termin održavanja tečajeva na području Istarske županije za ovu godinu je od 23. do 29. svibnja, a zadnje prijave su 5. svibnja.
Zainteresirani se mogu prijaviti na službenim stranicama Hrvatskog Crvenog križa, a informacije o samom tečaju mogu se dobiti na e-mail adresi [email protected]. Mlade osobe (učenici i studenti) koji imaju važeće licence odnosno uvjerenje i žele se pridružiti radu u Službi za spašavanje života na vodi na području Grada Pula mogu se prijaviti na e-mail: [email protected].
Traže se dobri plivači
Uvjeti za pristupanje tečaju za spasioca su sljedeći:
- minimalno 18 godina
- minimalno srednja stručna sprema ili upisan završni razred srednje škole
- uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti od liječnika opće prakse
- isplivati 400 metara za manje od 8 minuta - testiranje
- roniti 25 metara u daljinu - testiranje