(snimio Duško Marušić Čiči)
- Maketa rakete proizvod je rada učenika prvih razreda Industrijsko-obrtničke škole u Puli koji su ovdje došli da nauče svoje zanate, a upravo kroz jedan praktičan rad na raketi naučili su i skicirati, crtati, rezati, brusiti, variti i farbati. Sve one proizvodne procese koji će im kasnije trebati u životu u sklopu njihovih, sutra profesionalnih, aktivnosti, pojasnio je Marino Tumpić, voditelj astronomske udruge Vidulini, na predstavljanju kompletno izrađene velike trostupanjske rakete te pripadajuće lansirne rampe. Tijekom posljednja dva mjeseca na projektu kojeg provode Industrijsko-obrtnička škola Pula i Astronomska udruga Vidulini, radilo je šest razreda spomenute škole, odnosno tridesetak učenika koji su bili angažirani u izradi svakog elementa prve pulske makete rakete.
No, kako objašnjava Tumpić, ova raketa neće poletjeti niti u svemir, ni u stratosferu. Riječ je o umanjenoj maketi napravljenoj prema stvarnim nacrtima rakete koja je u suradnji s partnerom, američkom tvrtkom Interorbital systems, za vrijeme natjecanja Google Lunar Xprize natjecanja, projektirana s ciljem da jednog dana nešto odnese prema mjesecu. Njezina je visina pet metara, dok bi, pojašnjava Tumpić, prava raketa bila visoka oko četrdeset metara. Lansirna rampa i raketa trajno će se postaviti u atriju unutar školske zgrade, a riječ je o prvom od pet planiranih artefakata ARES/LUNA poligona u sklopu Centra za istraživanje svemira Pula.
- Bilo je to jedno zanimljivo iskustvo, a za izradu nam je trebalo malo duže vremena. Profesor nam je dao ideju da napravimo raketu, nekoliko nas ju je farbalo i radilo na tome. Prvi put je to bilo da radimo raketu i drago mi je da sam bio dio toga, kaže Emil Brkić ,učenik Industrijsko-obrtničke škole. Njegov kolega, učenik Karlo Savčić pojašnjava da je maketa najvećim dijelom rađena od plastike, koristili su i cijevi za vodu, srednji dio je napravljen od metala, a gornji dio čini stiropor. Dodaje kako su površinu rakete impregnirali, a iako se nećkali u kojoj će boji biti raketa, na kraju su ipak odlučili da ona cijela bude u bijeloj boji.
Da su učenici projekt prihvatili odlično potvrđuje i profesorica matematike Sara Bekavac koja je, zajedno s profesorima Ninom i Draganom Basarom, mentorirala učenike na ovom projektu unutar obrazovnog procesa.
- Bili su entuzijastični i voljni za rad, pa je čak pitanje bilo hoće li biti zadataka za sve koji su htjeli sudjelovati u tome, ali uspjeli smo organizirati da svatko radi jedan dio pa su zajedno, od male stvari, napravili nešto veliko, konstatira Bekavac.
Kako je već i najavljeno, unutar škole u atriju kojeg čini 60-ak četvornih metara, postavit će se podloga koja će svojim oblicima dočarati Mjesečev i Marsov krajolik, u cilju popularizacije znanosti i edukacije o istraživanju svemira.
- Unutra ćemo smjestiti makete lendera, rovera, a u zraku će visiti orbiter. Prikazat će se letjelica koja kruži oko planeta i letjelica koja sleti pa stoji statično na nekoj planeti ili mjesecu. Makete će biti izrađene po pravim nacrtima i u pravom mjerilu. Oni neće zapravo funkcionirati, da bi to postignuli trebalo bi najmanje pet godina, no efekt je postignut, a to je da se maketom prikaže da one postoje i čemu one služe. A čim se učenici dolaze ovdje slikati sa raketom, znači da im je zanimljivo i da smo pogodili stvar, zaključuje Tumpić.