Filozofski fakultet u Puli (Arhiva Glasa Istre)
Za preddiplomski dvopredmetni sveučilišni studij engleskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli vlada velik interes. Na ovom najmlađem pulskom, ali i najmlađem anglističkom studiju u Hrvatskoj, nakon ljetnog upisa popunjeno je svih 45 mjesta za redovne studente, a preostalo samo jedno mjesto predviđeno za stranca iz zemlje izvan EU-a. Tako je bilo i prijašnjih godina, a tako je i ove, četvrte akademske godine Odsjeka za anglistiku pri pulskom Sveučilištu. Odluka o otvaranju studija engleskog jezika u Puli, dakle, pokazala se dobrom procjenom.
Na pulskoj anglistici trenutno je oko 140 studenata koji dolaze iz svih hrvatskih krajeva, a među njima je i studentica iz Makedonije, kaže nam prof.dr.sc. Renata Šamo, predstojnica Odsjeka za anglistiku i prodekanica za znanstveno-istraživački rad i međunarodnu suradnju Filozofskog fakulteta.
- Ovo je možda čak i iznenađenje i potvrda da je anglistička struka još uvijek među mladima zanimljiva, perspektivna, svjesni su da im otvara tržište rada. Otkad je pulski fakultet dobio anglistički studij, sada svi filozofski fakulteti u Hrvatskoj imaju odsjeke za anglistiku i, prema informacijama koje imam, još uvijek nitko nema problema s upisom. Zapravo, to je jedan od studijskih programa koji se među prvima popuni, odmah u srpnju. Dobro je istaknuti da imamo studente iz cijele Hrvatske te tako i mi pridonosimo razvoju Pule kao studentskog grada, kaže prof. Šamo.
Kako je riječ o dvopredmetnom studiju, engleski jezik i književnost može se kombinirati sa svim ostalim studijima na Filozofskom fakultetu, s kroatistikom, talijanistikom, japanistikom, povijesti te arheologijom koja je u Puli pokrenuta iste godine kad i anglistika.
Što se profesorskog kadra tiče, uz profesoricu Šamo, nositeljicu nekoliko lingvističkih i kulturoloških kolegija, stalni članovi Odsjeka su izv.prof.dr.sc. Igor Grbić, nositelj nekoliko književnih kolegija, te predavač Krešimir Vunić, izvorni govornik engleskog jezika rođen u Australiji, nositelj niza jezičnih vježbi. Kao vanjski suradnici angažirani su profesori s drugih fakulteta na pulskom sveučilištu te kolege sa sveučilišta u Zagrebu, Splitu i Rijeci.
- Naravno da troje stalnih profesora nije dovoljno. U kadrovskom, logističkom smislu još uvijek ima prostora za poboljšanja, itekako se moramo svi skupa potruditi. To, naravno, ovisi i o spremnosti Fakulteta, Sveučilišta i Ministarstva i vjerujem da će uz dobro promišljene postupne korake to doista biti i riješeno. Neki hrvatski anglisti već su iskazali načelnu spremnost priključiti se našem odsjeku ako to bude bilo moguće. To su početničke muke s kojima se svaki odsjek u fazi formiranja susretao - treba stvoriti novi kadar - ali zadnjih godinu i pol dana smo u specifičnoj situaciji uvjetovanoj pandemijom, kaže prof. Šamo.