INVESTITORSKI URBANIZAM

Kronike pulskog urbanocida iz perspektive najmlađe stranke u Puli: Na "tapetu" se našla i privatizirana površina nadomak NAJUŽEG CENTRA GRADA

Unutar ograde privatne parcele našao se i dio javnog drvoreda, dio javne rasvjete, javne ceste, parkirališta i pješačke zone. U te se javne sadržaje ulagao javni novac. Prodaja javnog prostora - ulice, trga, parka, bilo gdje u civiliziranom svijetu je neprihvatljiva, upozoravaju iz pulskog Možemo!

| Autor: Duška PALIBRK
Parcela je prodana auto-kući Tomić na javnom natječaju (Snimila Duška Palibrk)

Parcela je prodana auto-kući Tomić na javnom natječaju (Snimila Duška Palibrk)


Pulski ogranak stranke Možemo!, kojim predsjeda Dušica Radojčić, počeo je objavljivati na svojim web stranicama "Kronike pulskog urbanocida". Prvi dio serijala naslovljen "Prodaja gradskih parkova - Miletić Bandićevim stopama" posvetili su nedavno podignutoj ogradi oko zelene uređene površine između MUP-a i zgrade Croatia osiguranja. Riječ je o privatiziranoj nekad javnoj površini za što su iz Grada Pule potvrdili da je prodana još 2012. godine na javnom natječaju auto-kući Tomić, kao najpovoljnijem ponuditelju. Ograda je postavljena lani.

- Ograđeno područje obuhvaća uređeni park s travnjakom, visokom crnogoricom i drvoredom. Unutar ograde privatne parcele našao se i dio javnog drvoreda, dio javne rasvjete, javne ceste, parkirališta i pješačke zone. U te se javne sadržaje ulagao javni novac. Prodaja javnog prostora - ulice, trga, parka, bilo gdje u civiliziranom svijetu je neprihvatljiva. Prodaju gradskog zemljišta (ali ne i javnog prostora!) može se omogućiti u pravilu uz relevantan javni program koji će djelovati na povećanje kvalitete života građana, poručuju iz Možemo!

Pojašnjavaju da je GUP-om namjena ove ograđene zelene površine utvrđena kao mješovita stambeno-poslovna, premda se radi o uređenoj zelenoj površini - parku. Istu mješovitu namjenu (umjesto "javne zelene površine") nalaze u GUP-u i za istočnu stranu Kaštela te za Park grada Graza pa se pitaju priprema li Grad i njihovu prodaju.

- "Investitorski urbanizam" funkcionira tako da se na lokacijama koje je odabrao investitor urbanistički planovi mijenjaju prema njegovim željama, bez ikakvog uvažavanja javnog interesa koji treba biti najvažniji cilj svakog gradskog planiranja. Tako danas imamo uništavanje zelenih površina, naselja bez osnovnih društvenih sadržaja i zelenih površina, prometni kaos i uništavanje priobalja. U tri desetljeća sustavnog uništavanja urbanističkog planiranja žrtve su bila naselja velikog dijela grada - Veruda Porat, Valvidal, Gregovica, Štinjan i drugi. To, nažalost, nije kraj - u tijeku je priprema za masovnu betonizaciju iznad Lučice Delfin, iznad Tehnomontove Marine i na Sisplacu, upozoravaju iz Možemo!

Upitali smo gradsku vlast za komentar ovih navoda i dobili nama ne posve jasan odgovor. Nakon kratke i jasne potvrde o prodaji sporne parcele, šire priču na buduću rekreacijsku zonu na Pragrandeu, "zeleno srce grada", što bi moglo značiti da ovo "srce grada" ne treba zelenilo ni parkove. Evo odgovora iz gradske uprave u cjelini.

- U kontekstu cjelovitog sadržaja ove objave želimo se osvrnuti na pojedine aspekte urbanističkog koncepta u sveukupnom promišljanju prostora. Predmetna nekretnina dio je šireg prostora koji je važećim prostornim planovima kao i prostornim planovima koji su prethodili ovima (u prijašnjim planskim dokumentima tretiran kao "Gradski centar - istok") sagledavan u kontekstu centra grada Pule u okviru kojeg je ocijenjeno potrebnim, uz ostalo, razvijati i dio centralnih i javnih funkcija grada te je uređenje šireg područja, uključujući cjeloviti dio područja Pragrande, poseban zadatak u oblikovanju strukture i slike grada iz prostornih, urbanističkih, prometnih, gospodarskih i drugih razloga.

Sve navedeno razlogom je i provedbe urbanističko-arhitektonskog natječaja (2003. godine) za cijelu tu zonu kojim je pred natjecatelje postavljen zadatak preispitivanja sveukupnih resursa prostora i predložiti rješenja koja će istaknuti njegove vrijednosti te prostor oblikovno i sadržajno prilagoditi potrebama s posebnim naglaskom na formiranje centralnog gradskog parka u kojem će se razvijati sportsko-rekreacijski sadržaji. Ne treba posebno spominjati javnu provedbu i prezentaciju svih aktivnosti u tom postupku. Navedeni natječaj, odnosno rješenja prvonagrađenog rada korištena su kao podloga pri izradi GUP-a grada Pule, a konačno rješenje, promatrajući širi koncept uređenja prostora koji cjelovito područje Pragrande planira kao veliku, zelenu, sportsko-rekreacijsku zonu - zeleno srce grada, zasigurno govori u prilog senzibilitetu prema upravo takvim sadržajima, poručuju iz gradske uprave.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter