VREMEPLOV

NA DANAŠNJI DAN 30. LIPNJA 1970. GODINE LJETNE AVANTURE NA JADRANU Prevariti, ne znači ne voljeti, kaže Poljakinja

| Autor: Jasna ORLIĆ

Tema članka su žene i djevojke iz Europe koje same ljetuju. "Žive tu, odmore se, uživaju i vrate. Neke otvoreno kažu, došla sam da se odmaram i radim. Mnoge pronađu samo zabavu. Engleskinje prihvaćaju flert kao sastavni dio ljetovanja. Mađarice su pak rekle da nisu znale da su muškarci u Hrvatskoj toliko uporni

 

Bilo je to onih godina kada su hippy pokret i djeca cvijeća još uvijek bili relativna novost za naše područje. Širila se snaga poslijeratne baby boom generacije diljem svijeta. Seksualna revolucija otvorila je prostor za objavu fotografija lijepih djevojaka u novinama i u ovoj našoj provinciji. Birale su se najljepše djevojke plaža, obučene u pristojni bikini ili tek jednodijelni kostim. Njihove prijave uz fotografiju objavljivane su na zadnjoj stranici Glasa Istre i Novog lista. Pored toga, na dnu zadnje i naslov podlistka bio je "Pornografija novi njemački hobi".

Prevariti ne znači ne voljeti, naslov je članka o ženama i djevojkama iz Europe koje same ljetuju na Jadranu. "Žive tu, odmore se, uživaju i vrate. Neke otvoreno kažu, došla sam da se odmaram i radim. Mnoge pronađu samo zabavu. "Prevariti ne znači ne voljeti, rekla je jedna Poljakinja. Druga njena sunarodnjakinja, liječnica iz Poljske rekla je da je odsjela u Opatiji, a njen muž u Lovranu. Jednom dnevno se viđaju i zatim ostalo vrijeme provode sami za sebe. Oboje smo zadovoljni i sretni," rekla je.

Engleskinje prihvaćaju flert kao sastavni dio ljetovanja. Mađarice su pak rekle da nisu znale da su muškarci u Hrvatskoj toliko uporni. Oko hotela u kojem je odsjela naša grupa danonoćno su se vrtjeli mladići, rekla je jedna od njih. Prijateljice Monika, Helga i Paula stigle su iz Kolna. Već trećeg dana svaka je našla svog kavalira i sada se samo viđaju na doručku, priča Monika, novinaru Ivi Kiriginu koji je pisao o toj temi.

Nestašica cementa

Za razliku od "trulog" i "izopačenog" kapitalizma kod nas tih dana sasvim druge brige. Zbog nestašice cementa i željeza građevinarstvo je pred kolapsom. Na ulici će se možda naći čak 8.500 radnika riječke regije. Radovi su obustavljeni na polovini gradilišta, a i ostala bi se mogla uskoro zatvoriti ako se hitno ne intervenira uvozom. Dosadašnja šteta zbog zastoja građevinska poduzeća u regiji mjere već iznosima od milijardu dinara. "Treba li čekati opći štrajk građevinskih radnika pa da se tek onda poduzmu ozbiljni koraci? Gdje tražiti izlaz i tko je najodgovorniji da ga pronađe?" Pitanja su to koja se postavljaju u glavnom članku tih dana i zatim se nude odgovori. "Ovu do sada najveću krizu koja prijeti katastrofom moguće je prebroditi jedino uvozom veće količine cementa i željeza. Poznato je da se reagiralo uvozom i onda kada je na tržištu nedostajalo paradajza (!?). Prema tome može i sada, zaključak je ove ipak malo neprimjerene usporedbe.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama