ZAVRŠENE JAVNE TRIBINE

MO ŠTINJAN GRADU PULI POSLAO ČAK 20 ZAHTJEVA "U Štinjanu nemamo ni pravo sportsko igralište gdje djeca mogu igrati nogomet, košarku ili odbojku"

| Autor: Roberto RAUCH
SNIMIO MILIVOJ MIJOSEK

SNIMIO MILIVOJ MIJOSEK


Već godinama ispostavljamo Gradu popis naših želja i problema s kojima se susrećemo. Svake godine sudjelujem na tribini, od prošlogodišnjih želja nije realizirano ništa. Mi Štinjanci nemamo ništa od toga da se ovdje iznose prijedlozi i fingira demokracija, kaže Drago Marić iz MO-a Štinjan

Dok čelnici pojedinih mjesnih odbora Pule na javnoj tribini pred gradskim predstavnicima ističu tek manje probleme koje uglavnom mogu riješiti i sami u sklopu malih komunalnih akcija, nezavisna lista Dušanka Babića, koja je u MO-u Štinjan uvjerljivo porazila IDS, na adresu Grada poslala je čak 20 zahtjeva. Većinu njih, govori nam Babić, Grad već godinama ignorira, a kao jedinu provedenu akciju Babić ističe proširenje štinjanskog groblja.

Sizifovski pokušaji

Na trećoj i posljednjoj tribini "Građani sudjeluju u kreiranju proračuna 2021.", u Circolu su "saslušani" i posljednji mjesni odbori. U prvom su bloku svoje prijedloge i probleme iznijeli predstavnici Štinjana i Velog Vrha, a potom Sv. Polikarpa-Sisplaca i Stoje. Babić je u ime MO-a iznio nekoliko prioritetnih zahtjeva, a svoje su primjedbe i ideje nadodali i drugi vijećnici i sami mještani.

Izražena je potreba za izgradnjom javnih sadržaja na mješovitoj zoni koja je u vlasništvu grada, ponajprije pošte i mesnice, kojih u Štinjanu i dalje nema. Građanima je prioritetna i izgradnja odvodnje oborinskih voda u Trsinoj ulici, na Puntiželi i Valcerešu. Babić je predstavnike Grada zamolio da u proračun ne stavljaju projekte ako prije toga nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi, a naveo je primjer ulice Plazine za koju je u proračunu predviđeno 300.000 kuna, iznos koji nije iskorišten radi neriješenih vlasničkih odnosa. Predsjednik Vijeća ističe i problem javne rasvjete: 15 ulica u Štinjanu i dalje nije osvijetljeno.

- Tamo gdje nema javne rasvjete i nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi, u suglasnosti s mještanima se mogu postaviti solarne lampe, napomenuo je. Pridružio se vijećnik Drago Marić, nazvavši to sizifovskim pokušajima mještana da nešto promijene. "Već godinama ispostavljamo Gradu popis naših želja i problema s kojima se susrećemo. Svake godine sudjelujem na tribini, od prošlogodišnjih želja nije realizirano ništa. Mi mještani Štinjana nemamo ništa od toga da se ovdje iznose prijedlozi i fingira nekakva demokracija", kaže Marić, dodajući da, između ostalog, u Štinjanu nemaju pravo sportsko igralište gdje djeca mogu igrati nogomet, košarku ili odbojku.

Gradska pročelnica za prostorno uređenje Ingrid Bulian kaže da i njih primarno zanima rješavanje imovinsko-pravnih odnosa. "Često računamo da će se to riješiti brže nego što se na kraju ispostavi. Radimo stvarno intenzivno na području cijelog grada kako bismo stvorili te preduvjete, međutim postoje postupci koji traju i koji nam ne dozvoljavaju riješiti sve", napomenula je. Što se tiče mješovite zone, kaže, za sada nisu pronašli pravi način financiranja, ali na tome intenzivno rade. Najavila je nastavak uređenja Hidrobaze, gdje se predviđa i projekt koji bi uključio igralište za Štinjance.

Fažanska cesta

I predsjednica Vijeća susjednog MO-a Veli Vrh Cinzia Počeko Kranjec spomenula je njihove prošlogodišnje prijedloge, ali dodala da "ove godine nisu mogli biti realizirani iz dobro nam znanih razloga", pa ih je ponovno kandidirala za novi proračun. Sumještani su bili konkretniji: istaknuli su probleme oko kanalizacije i oborinske odvodnje na Paduljskom putu te potrebu sanacije Partizanskog puta gdje postoji i problem prebrze vožnje. Jedan je građanin istaknuo komplikacije oko izgradnje podzemnih bokseva za otpad, a spomenut je i poznat problem Fažanske ceste.

- Za problematičnu Fažansku cestu već postoji zajednički projekt na kojem rade Grad Pula, Općina Fažana i Županijska uprava za ceste. U tijeku je evidentiranje prometnice kako bi se riješili imovinsko-pravni odnosi i da bismo mogli krenuti u projektiranje trotoara i rješavanje rasvjete, istaknula je pročelnica Bulian.

Slično kao i kod Štinjana, i Veli Vrh je u EU-projektu kojim se planira riješiti kanalizacija, kazao je Robi Fuart, rukovoditelj djelatnosti sanitarne odvodnje u društvu Pragrande. Vezano za kritičnu točku na Paduljskom putu gdje se skuplja voda, razmatra se mogućnost eventualne izgradnje upojnog bunara, dok će se poklopci šahtova slabih ležišta na Partizanskom putu nastaviti rješavati jedan po jedan, do cjelovite rekonstrukcije prometnice. Problem brze vožnje proslijedit će nadležnom MUP-u.

Zelenika i Donji bulevar

Puno je tiše i mirnije bilo u drugom bloku tribine, kada su svoje probleme iznijeli MO Stoja i Sv. Polikarp-Sisplac. Za Stoju je istaknut problem Zelenike, odnosno mještana koji se ljeti automobilima spuštaju sve do plaže. Predloženo je se automobilima onemogući prilaz plaži, odnosno da građani koji se tu kupaju parkiraju na Valkanama ili da se napravi improvizirani parking koji ne bi zahtijevao veća ulaganja. Pročelnica Bulian odbacila je mogućnost takvog parkinga, jer on mora biti u skladu sa svim propisima, a kao razlog gomilanja automobila na Zeleniki istaknula je i brojne turiste koji tu odsjedaju u apartmanima i kućama za odmor.

Iz Sisplaca su upitali kakva je budućnost Ulice sv. Polikarpa (donji Bulevar) i Osječke ulice, na što je pročelnica Bulian rekla da su planirane za rekonstrukciju, ali je to zbog trenutne situacije odgođeno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter