Snimio Danilo MEMEDOVIĆ
Naš je prijedlog da se, u sklopu javno-privatnog partnerstva, na gradskoj parceli mješovite namjene na Kašćunima izgradi pošta, trgovina, mesnica i sve ono što mještanima nedostaje. Iako smo nebrojeno puta zatražili od Grada da raspišu natječaj da bi se vidjelo ima li zainteresiranih investitora, to se još nije dogodilo, kaže predsjednik Vijeća MO-a Dušanko Babić
Devedeset i devet posto stvari u Štinjanu je dobro. Treba još nastaviti graditi kanalizaciju, kako bi se svi mogli na nju spojiti, i osvijetliti neke ceste, Varoš, dolje prema Puntiželi, odgovorio nam je Štinjanac Vlado Juričić na upit što na području njegova Mjesnog odbora nedostaje. Sekiraju ga, dodaje, i deponiji krupnog otpada koji nastaju posvuda po prirodi, no to nije, kaže, specifičnost ovog mjesta, već kroničan problem u cijelome gradu.
Rijetki nedjeljni autobusi
Mještanka Karmen Grbac ipak smatra da mjestu nedostaju neki sadržaji nužni za svakodnevan život.
- Fali nam jedan veći market, mala pošta, doktorska ordinacija, apoteka. Šurida ima svoju ljekarnu, a mi ne. Za sve veće stvari moramo u grad, tuži nam se Karmen. I tu dolazimo do pitanja autobusnog prijevoza koji je, priznaje, puno bolji nego nekada jer autobusi za Pulu polaze svakih pola sata. Pa ipak, smatra ona, a podržavaju je i ostale mještanke s kojima smo razgovarali, nije zadovoljna rasporedom vožnje vikendom i blagdanima. "Subota još i može proći, ali nedjeljom do Štinjana voze samo četiri autobusa. Onaj koji nema auto, do bolnice i butiga nikako ne može doći", veli nam ova Štinjanka.
Dugogodišnji predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Štinjan Dušanko Babić prenosi nam da je Vijeće Gradu Puli za ovu, 2020. godinu predalo 20 "želja", no u ovogodišnji proračun nije ušla nijedna.
- Prema željama i potrebama žitelja, tražili smo ono što već godinama tražimo, a to je prioritetna izgradnja javnih sadržaja na parceli od oko tri tisuće kvadrata u vlasništvu Grada. Naš je prijedlog da se, u sklopu prava gradnje odnosno javno-privatnog partnerstva, na gradskoj parceli mješovite namjene na Kašćunima izgradi pošta, trgovina, mesnica i sve ono što mještanima nedostaje. Iako smo nebrojeno puta zatražili od Grada da raspišu natječaj da bi se vidjelo ima li zainteresiranih investitora, to se još uvijek nije dogodilo, veli Babić. Smatra da parcela usred naselja treba ostati u gradskom vlasništvu i ne smije se prodati.
Među prijedlozima za uvrštenje u gradski Program gradnje objekata i komunalne infrastrukture za ovu godinu, kazuje Babić, je izgradnja odvodnje oborinskih voda u ulici Trsine, Putnižela i Valcereš, kompletna infrastruktura ulica Valdemuška, Baližerka i Turulske ulice, javna rasvjeta u ulicama Fortin, Varoš, Put za kanalić i na Štinjanskoj cesti, zatim javna rasvjeta i oborinska odvodnja u ulicama Lungera, Šurida te rasvjeta do groblja.
Mračne ulice
- Prema ovim prijedlozima, vidljivo je koji su to problemi mještana, to su prije svega nepostojanje javne rasvjete, oborinske odvodnje, kanalizacije i asfalta, navodi Babić, dodajući da je u program građenja za Štinjan ušla samo priprema 160 metara rasvjete u ulici Puntižela.
- Ovim nismo zadovoljni jer smatram da se prvo treba napraviti javna rasvjeta ljudima oko kuća, u naselju, dok je ovdje riječ o dijelu koji vodi prema lučici i Puntiželi gdje nema kuća. Dok imamo ulice u kojima ljudi žive bez ijedne lampe, prioritet bi trebao biti upravo to, veli Babić.
Predsjednik MO-a zadovoljan je ipak što iz gradskog proračuna za proširenje mjesnog groblja (što se također godinama tražilo) ide 1,95 milijuna kuna. Radovi, kako nam je jučer pokazao, napreduju i trebali bi biti dovršeni do polovice travnja. U MO-u su zadovoljni i što će se u sklopu EU-projekta izgradnje kanalizacije "Pula Sjever" kroz mjesto provući deset kilometara kanalizacijske mreže.
- Proširenje groblja smo godinama tražili i zadovoljni smo realizacijom, a dobili smo i 130 tisuća kuna za takozvane male komunalne akcije. U sklopu njih će se izraditi projektna dokumentacija za javnu rasvjetu po prijedlogu Mjesnog odbora, pojačano prati i čistiti javne površine, sanirati nerazvrstane ceste, postaviti dodatne košarice za otpatke i nove klupe, nabraja nam Babić, ne skrivajući zadovoljstvo što se ide dalje i s projektom Hidrobaze gdje će se urediti dječje i košarkaško igralište.
Novi festivali?
- S obzirom na to da se Štinjan sve više profilira kao turističko mjesto i sve se više mještana bavi iznajmljivanjem, zadovoljni smo da se ulaže u plaže, veli Babić. Dolazimo i do pitanja odlaska velikih glazbenih festivala koji su "punili" turističke kapacitete na kraju turističke sezone. "Svakako da će se njihov odlazak odraziti kako na popunjenost tako i na produženje sezone. Ipak, u najavi imamo nove velike festivale koji će se održavati u tvrđavi i donijeti bogatiji program nego ikada", veli Babić.
Kaže da će se i ovoga ljeta odvijati program "Štinjanskog kulturnog ljeta" u suradnji s pulskom Turističkom zajednicom u sklopu kojeg će se na mjesnoj Placi svakoga petka održavati glazbeni i gastro programi. Nastavit će se i već tradicionalne fešte - ona mjesne zaštitnice sv. Margarite i pučka fešta na Dan Mjesnog odbora Štinjana.