DNEVNI CENTAR ZA REHABILITACIJU

MANJE JE KORISNIKA S CEREBRALNOM PARALIZOM: Raste broj djece koja imaju problema s govorom, jezikom i koncentracijom


Iako nacrti postoje, još nije poznato kad bi se trebala početi graditi nova zgrada Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda, koja se planira podići na gradskoj parceli od osam tisuća kvadrata kod žuto-plavih nebodera u Šijani. Projekt je vrijedan 20-ak milijuna kuna, a veći dio tog iznosa planira se namaknuti iz europskih fondova, preciznije iz programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020. Natječaj još nije objavljen, pa nisu poznati ni rokovi, veli ravnateljica Centra Loretta Morosin. Nova zgrada imala bi jedan kat i prostirala bi se na 1.410 četvornih metara. No, nakon što se korisnici u nju usele, postojeći prostor u Tomasinijevoj ulici na Verudi nastavit će se koristiti zbog rastućih potreba.

Zaposleno 39 osoba

- Godišnje kroz naš centar prođe oko 400 korisnika iz cijele Istre. Najviše ih je s Puljštine i za njih organiziramo vlastiti prijevoz. Ta se brojka, međutim, mijenja iz godine u godinu, veli ravnateljica. U Centru je zaposleno 39 osoba, među kojima devet rehabilitatora, po četiri logopeda i fizioterapeuta, dva psihologa, četiri odgajatelja, te drugo osoblje. S Morosin razgovaramo na Vidikovcu, u Vodotornju, gdje se, osim ureda uprave, nalazi i prostorije za procjenu najmlađih, djece do šest godina.

- U sobi za neurorazvojnu terapiju borave djeca do tri godine starosti koju upućuju pedijatri ili bolnica. Riječ je o djeci koja imaju poteškoće u razvoju i neurološka odstupanja. Vježba se individualno, uvijek uz prisutnost roditelja, veli Morosin. Fizioterapeutkinja Ljiljana Buršić kaže nam da se djeca prate do faze motoričkog osamostaljivanja, nakon čega se, po potrebi, upućuju u ostale rehabilitacijske postupke.

- Tretmani su individualni i kontinuirani, uz edukaciju i podršku samih roditelja. Od djece koju ja vodim barem njih 20 posto ima poteškoće nakon terapije, kaže Buršić. Prati se ponašanje djece uz informacije koje se dobivaju od roditelja, a oni su u timu ravnopravni članovi. Godišnje procjenu prođe oko 90 djece.

- Kad navrše 4, 5 godina, djeca se premještaju na Verudu i tamo su do sedme godine, kad se uključuju u redovan ili poseban sustav odgoja i obrazovanja. U psihosocijalnu podršku na Verudi uključeno je 55 djece u dobi od 7 do 21 godine, a u poludnevnom boravku je petoro manje djece i 13 odraslih, veli ravnateljica.

Sanja Pajić, edukacijska rehabilitatorica i voditeljica Odjela za djecu školske dobi, mladež i odrasle, kaže da u prostoru na Verudi dolaze djeca školske dobi, prvenstveno ona s cerebralnom paralizom i motoričkim teškoćama. Osim njih, u posljednje vrijeme sve je više djece s neurorazvojnim odstupanjima, poput poremećaja pozornosti s hiperaktivnošću (ADHD).

- Oni ovdje dobivaju psihosocijalnu podršku koju im pruža stručni tim u kojem su logoped i psiholog, dok djeca s motoričkim teškoćama imaju na raspolaganju i fizioterapeuta. Pružamo i uslugu uključivanja u redovan sustav obrazovanja, što znači da odlazimo u škole, gdje zajedno sa školskim timovima tražimo najbolje načine kako da pomognemo djetetu u svladavanju školskog programa. Malo nas je, nedostaje prvenstveno logopeda, fali nam financija za zapošljavanje kadrova. Dijelom nas financira resorno ministarstvo, ali većim dijelom naši osnivači, istarski gradovi i općine, kaže Pajić. Ističe da je sve manje korisnika s cerebralnom paralizom, dok se, zahvaljujući boljoj dijagnostici, povećava broj onih s lakšim oblikom neurorazvojnih poremećaja, bilo da imaju problema s govorom, jezikom ili koncentracijom. Puno je djece s disleksijom i disgrafijom, veli Pajić.

Premali prostor

Na Verudi je 16 djece uključeno u vrtić s prilagođenim programom, a ondje je i odjeljenje za mladež i odrasle koji borave u poludnevnom smještaju. Riječ je o djeci koja ne mogu pohađati školu zbog višestrukih teškoća, oni se dovoze kombijem Centra i tu borave nekoliko sati dnevno.

- Ovaj prostor nam je premali. Najviše nam nedostaje prostora za mlade i odrasle. Oni su smješteni u jednom malom stanu, također na Verudi, a nakon što se izgradi zgrada u Šijani, preselili bismo ih u Tomasinijevu. Fale nam prostorije za opuštanje, kao i prostor za psihologa, nabraja Pajić.

Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda je jedina ustanova u Istarskoj županiji u kojoj se provodi dijagnostika, rana habilitacija i rehabilitacija djece, mladeži i odraslih osoba s teškoćama u razvoju, Centar je postao referentna točka gdje se roditelji javljaju kada se posumnja da bi njihovo dijete moglo imati nekakvih teškoća. Imaju i ispostavu u Poreču, gdje obuhvaćaju 50-ak korisnika s područja sjeverozapadne Istre. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter