Mi smo već stupili u kontakt s nekim tvrtkama kojima smo predstavili naš plan i mogućnosti, te im ponudili da potaknu kreiranje studijskih programa kojima bi osigurali neophodni kadar za svoju djelatnost. Ideja je da na temelju tih potreba, na bazi naše stručne nastavne baze i laboratorija u Metrisu, zajedno napravimo studijski program, te definiramo ishode učenja i potrebna znanja koja njihovi kadrovi moraju imati, kaže Koraca
(Snimio Milivoj Mijošek)
Vijećnici Skupštine Istarske županije na zadnjoj su ovogodišnjoj sjednici jednoglasno donijeli odluku o pripajanju Centra za istraživanje materijala Istarske županije Metris Istarskom veleučilištu, koje će stupiti na snagu s prvim danom 2021. godine. Radi se potezu koji je bio najavljivan i koji, prema riječima dekana Veleučilišta dr. sc. Daglasa Korace, ima za cilj jačanje obje ustanove.
"Ovom fuzijom Veleučilište će se ojačati u istraživačkom i projektnom, a Metris u nastavno znanstvenom području. Metris Veleučilištu donosi kompetencije i znanstveni kadar koji radi u laboratorijima, kao i EU projekte, a dobiva segment nastave budući da će se laboratoriji sad svakako koristiti i za stjecanje novih i praktičnih znanja studenata. Ljudi koji tamo rade imaju potrebne uvjete da bi mogli držati predavanja, tako da smo ojačali znanstveni kadar na Veleučilištu, a s obzirom na objedinjavanje pojedinih dužnosti i službi značajno ćemo racionalizirati troškove poslovanja. Pripajanjem je Veleučilište isto tako dobilo 3 tisuće kvadratnih metara prostora u kojem možemo osigurati bolje uvjete za nastavu za naše studente. Radi se o prostoru iz kojeg uskoro izlazi Medicinska škola i zgradi koju treba malo obnoviti, međutim ona je i sad spremna za korištenje.", kaže Koraca.
Objedinjenom infrastrukturom i kadrovima, dodaje, Istarsko veleučilište ispunjava uvjete da bude uvršten u Upisnik znanstvenih organizacija i ta će procedura biti pokrenuta odmah nakon što odluka o pripajanju bude formalizirana i na trgovačkom sudu. To Veleučilištu širom otvara vrata pisanju znanstvenih projekata koji su stalno otvoreni i financirani u punom iznosu, ali i otvara mogućnost da budu prihvatljivi partner znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu u postojećim i budućim projektima. "Jasno je da ovim pripajanjem značajno raste naša znanstvena vidljivost kao i potencijal za izdavačku djelatnost znanstvenih radova koji će proizići iz projekata. To namjeravamo iskoristiti kako bi snažnije razvili model financiranja putem projekata", kaže Koraca.
Metris je i dosad sudjelovao u brojnim značajnim projektima, no nedostajala mu je nastavna i obrazovna komponenta. Raspolaže s mehaničkim, kemijskim i biotehničkim laboratorijem koji su opremljeni najsuvremenijom istraživačkom opremom na temelju koje se, u suradnji i prema potrebama gospodarstva, mogu osmišljavati i otvarati novi studijski programi.
"Mi smo već stupili u kontakt s nekim tvrtkama kojima smo predstavili naš plan i mogućnosti, te im ponudili da potaknu kreiranje studijskih programa kojima bi osigurali neophodni kadar za svoju djelatnost. Ideja je da na temelju tih potreba, na bazi naše stručne nastavne baze i laboratorija, zajedno napravimo studijski program, te definiramo ishode učenja i potrebna znanja koja njihovi kadrovi moraju imati. Ti studenti obrazuju se prema njihovim potrebama kod nas, praksa im je kod njih, te se nakon dovršetka studija odmah mogu uključiti u poslovne procese u tim firmama. Mislim da je to vrlo kvalitetan pristup procesu obrazovanja kojem se mi kao mala i fleksibilna institucija možemo lako prilagoditi.", kaže Daglas Koraca.
Što se kadrovske ekipiranosti tiče Veleučilištu, kaže dekan, uvijek treba dobar nastavni kadar. Tako je u posljednje vrijeme, sukladno planu zapošljavanja, zaposleno desetak novih nastavnika od čega su četvoro mladi asistenti. "Kvalitetan kadar je vrlo bitan za svaku obrazovnu instituciju. Mi smo u naš uložili, doveli neophodne nastavnike tako da zadovoljavamo zakonske obaveze, odnosno zapošljavamo potrebnu razinu vlastite nastavne kvote. Vanjski suradnici su profesori sa raznih sveučilišta, no oni više nisu baza već nadogradnja našeg sustava. Baza je naša i sad je to stvarno kvalitetna baza.", kaže Koraca. Nabavlja se i nova oprema koja je neophodna za realizaciju projekata. Jedan od tih projekata je i Projekt HKO koji se bavi osiguranjem modernog obrazovanja studenata u području mehatronike.
Cilj tog projekta je da se studiji mehatronike usklade zahtjevima Hrvatskog kvalifikacijskog okvira. Inače u Hrvatskoj je studij mehatronike nalazi se u programu jednog sveučilišta i četiri veleučilišta među kojima je i Istarsko veleučilište. Studij je, kaže dekan Koraca, vrlo zanimljiv i odlično prihvaćen od studenata, a porast upisa na tom studijskom programu u Puli je ove godine iznosio 150 posto. Ono čime se na Veleučilištu isto tako ponose to je uspješna međunarodna suradnja koju provode razmjenom studenata kroz Erasmus + program.
"U zadnjih nekoliko godina 24 studenta sudjelovalo je u tom programu, odnosno u prosjeku dvoje studenata po semestru što je za veleučilište naše veličine jako dobra brojka. Studenti dolaze studirati kod nas, naši studenti odlaze u inozemstvo i to je suradnja koju imamo s dvadesetak partnerskih institucija iz Portugala, Finske, Turske, Rumunjske, Slovenije, Poljske, Italije, Mađarske i Makedonije.", kaže dekan Koraca. Ističe i znanstveni program "Wild Bio Adapt" u kojem sudjeluju s Poljoprivrednim institutom iz Poreča, a kroz koji se istražuju divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama. Vlastiti projekti, kao i oni koje dobivaju pripajanjem, Istarskom Veleučilištu daju bazu i iskustvo kadrova za kvalitetan novi iskorak u tom smjeru.