U Ciscuttijevoj ulici faraon, na tržnici biciklist svira digeridoo, u Flanatičkoj ulični svirači, njih čak troje… i sve to pretposljednjeg dana listopada. Tako izgleda centar grada ovih dana - kao da je ljetna sezona, kao da se u međuvremenu ništa nije dogodilo. Kao nekad. Kafići solidno popunjeni, lagani žamor pred blagdane odavao je privid nekih boljih vremena.
"Znaš što je najvažnija stvar u životu?", pita ulični svirač s leptir mašnom ispred izloga bivšeg dječjeg Benettona (koji je istog dana izlicitiran za vrtoglavih 31 tisuću kuna mjesečno) i odmah odgovara "Mater!". Pa naravno. Faraon pak ništa ne pita. Niti ne odgovara. Samo se stavljanjem novčića u šeširić na cesti duboko nakloni na pohvalu njegovog rada. Pitamo ga koliko će još boraviti u Puli, tiho odgovara kroz masku faraonsku ( gdje ćeš bolje zaštite) - "Još malo".
Na tržnici gužve nema. Primjećuju to i trgovci. Razlog vrlo predvidljiv, pogoršanje epidemiološke slike, jednom riječju - korona. "Zadnjih je dana osjetno manje ljudi, posebice starije dobi", kaže Dragobratović na ulazu u tržnicu. Uvijek su tamo - sin, otac i nevjesta. Trenutno kao neka prirodna apoteka jer je zbog Covida-19 i gripe interes za agrumima, odnosno izvoru C vitamina povećan. Cijene su prihvatljive. Mandarini se prodaju po 10 kuna po kilogramu, 3,5 kilograma dođe 20 kuna. Veće količine od 5 kilograma dođu 70 kuna, a 10 kilograma neretvanskih mandarina košta 100 kuna. Veće količine, veli kupuju Slovenci vikendaši. Uzimaju za povratak kući ili privremene domove u Istri. Crveni šipak je 12 kuna, limun jesenski 10 kuna, a jabuke su po 8 kuna. Za deset dana dolaze klemetine i kumkwat za kojim vlada veliki interes. Zašto kumkwat, pa imamo mi i našeg voća? " To je kralj vitamina, ima ga više od svih ostalih. Ljudi kupuju agrume - limune i kumkwat kao zaštitu od gripe. Bildaju imunitet", otkriva nam Dragobratović. Planiraju i dostavu. U slučaju da se epidemiološka situacija pogorša u odnosu na lokalne OPG-ove imat će veliki problem jer je proizvodnja u dolini Neretve. No, nadaju se da do toga neće doći. Za blagdane, znači danas, stiže svježa roba. Kaže da su prijašnjih godina djeca uvijek dolazila i roditeljima na selu kupovala pet do deset kila da imaju za tjedan dana. Vjerojatno će tako biti i danas.
Tržnica vrvi jesenim bojama, sve je narančasto, crvenkasto i smeđe. Iznenađenje je oskoruša. Neobične bobice koštaju 20 kuna. Okus poput kruške. Naravno, kada je riječ o nekoj neobičnoj sorti kruške. Odlična je za rakiju, veli prodavačica i objašnjava da je "kao medenica". "Što duže stoji, to je slađa". Inače je dobra za probavu, kod mekane stolice. "Kada su mi djeca bila mala, zelene sam rezala na kolutiće i stavljala na konop i sušila na zraku. Kada su imali proljev, samo bi ih par pojelo i problemi bi nestali", otkriva.
Žižule se nalaze po 20 kuna. Pala im je cijena od prošlotjednih 30 kuna po kilogramu. No, još uvijek stignete i po bundeve za Halloween - velika za 30 kuna, a mala za 20.
Hit su kesteni. Prošlog tjedna u ponudi su bili maroni, istarski kesteni i pazinski. Dobar poznavalac prilika i cijena na tržnici veli da je proteklog tjedna prodavače upitao koja je razlika između istarskog i pazinskog kestena? Odgovor nisu znali, a kupac koji je pitao ujedno je imao i odgovor "Razlika je samo u cijeni". Nakon toga je istarski kesten postao pazinski i prodaje se po cijeni od 20 kuna pa naviše, zavisno od veličine. Nekada treba pitati, nikada ne znaš što se može dogoditi.