Brojni sudionici sedmog mimohoda hrvatskih branitelja na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja položili su danas cvijeće i zapalili svijeće na Centralnom križu Gradskog groblja i parku Franje Josipa, da bi točno u deset sati, mimohod krenuo preko Kolodvorske ulice, uz Valerijin park i Arenu te Istarskom ulicom i Giardinima do Doma hrvatskih branitelja.
U mimohodu su sudjelovali brojni branitelji s područja Pule ali i cijele Istarske županije, predstavnici lokalne vlasti, MUP-a, državnih institucija i civilnih udruga, pulske mažoretkinje te limena glazba.
Državni stijeg
Na čelu, već tradicionalnog 7. mimohoda, bio je hrvatski stijeg koji su nosili pripadnik 154. brigade Nazario Šestan u pratnji Srećka Baše i Mladena Zovića, također iz 154. brigade. Za državnim stijegom slijedio je županijski kojeg je ponosno nosila predsjednica Udruge udovica branitelja Domovinskog rata Ljerka Kiralj, a potom i stijeg grada Pule. Čast da ga nosi imao je ove godine pripadnik 71. bojne Vojne policije Franjo Blažević.
Državni desetometarski stijeg nosili su u mimohodu pripadnici svih ratnih postrojbi iz Istre i predstavnici svih braniteljskih udruga Istarske županije. Za njima su slijedile ratne zastave postrojbi koje su imale sjedište i djelovanje u Istarskoj županiji. Tako se u koloni mogao vidjeti stijeg 119. brigade, 154. brigade, stijeg specijalne postrojbe MUP-a Bak, stijeg 35. inženjerijske bojne, 71. bojne Vojne policije, stijeg Postrojbe za podvodne aktivnosti te Ratne postrojbe Vange. Inače, na području Istre, osim navedenih, svoje sjedište i djelovanje imale su i druge postrojbe poput Izvidničko-diverzantske satnija Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, 8. lakojurišna brigada Vojne policije, 1. hrvatski gardijski zbor, 1. hrvatski gardijski zdrug, Počasna bojna 1. hrvatskog gardijskog zbora Brijuni, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i Protuzračna obrana, te legendarni Vukovi, pripadnici 9. Gardijske brigade.
U mimohodu su, uz branitelja, koračali i pripadnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata: od Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Istarske županije pa sve do Udruge obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja "Vukovarske majke", Udruga branitelja Uljanika i članova mornaričko-desantne pješadije "Vanga".
Cijena slobode
Po dolasku u Dom branitelja, nakon himna i minute šutnje za sve poginule koji su za Hrvatsku dali najviše što su mogli - svoje živote, okupljenima se u ime organizatora mimohoda obratio Marijan Kaurić, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Istarske županije koji je čestitao praznik svima, a posebice onima koji su prije 24 godine u ovo vrijeme bili na ratištu.
- To su trenutci koje ćemo pamtiti cijeli život, svatko od nas na svoj način. Te je događaje teško opisivati i poslije pripovijedati, no ostale su u svakome od nas, kazao je Kaurić zahvalivši se Istarskoj županiji i Gradu Puli na pomoći pri organizaciji mimohoda.
Čestitao je braniteljima i gradonačelnik Pule Boris Miletić riječima kako mu je drago što su prodefilirali gradom i time obilježili ovaj svečani i svijetli trenutak.
- Istra i Pula moraju biti ponosni na ratni put naših branitelja bez ikakvih mrlja. Hvala vam što ste se u toliko velikom broju odazvali kada je to trebalo, kazao je Miletić dok je župan Fabrizio Radin naglasio da je cijena slobode bila iznimno visoka te je danas na svima nama velika odgovornost da nastavimo putem mira i napretka.
U mimohodu je sudjelovao i Puljanin Viktor Brkić iz 119. brigade. Njegov je ratni zadatak, u skupini "Leteći medvjedići" bio čistiti mine na aerodromu, oko Pule te u Lici. Kazao nam je kako je svake godine sudionik mimohoda i drago mu je da se tako nešto u našem gradu organizira. Sličnog je mišljenja bio i Verudež Mario Peruško koji je bio u Prvoj domovinskoj bojni Pula, a zapovjednik mu je bio natporučnik Boris Ružić. Četiri je mjeseca, veli nam, proveo u obrani sela Ramljani. Iako mu je bilo teško kazao nam je kako ga za to razdoblje vežu lijepe uspomene na prijateljstva s terena te je stoga, sa svojim ratnim kolegama, svake godine obavezno u mimohodu ponosa i slave.