Dok su s pulskog Foruma dopirali zvukovi zviždanja, gdje se nekoliko stotina građana okupilo u prosvjedu izražavajući nezadovoljstvo oko Kaštijuna, u Komunalnoj palači započeo je aktualni sat sjednice pulskog Gradskog vijeća.
Na samom početku, SDP-ov vijećnik Igor Belas upitao je gradonačelnika Peđu Grbina da izvijesti vijećnike oko nedavnog rješenja Ministarstva zaštite okoliša kojim je ono ukinulo odluku Inspektorata da se dnevno na Kaštijun ne može odlagati više od 390 tona otpada. Odnosno, da se ukine limit.
(Snimio Milivoj Mijošek)
- Moram izraziti veliko suosjećanje prema svim onima kojima Kaštijun smrdi i to je činjenica. Imam sreću da živim i živio sam u kvartovima u kojemu se ono ne osjeti. Teško mi je zamisliti onima kojima to smrdi svakog dana i to ne bih poželio najgorem neprijatelju. Zato će ova moja administracija i vjerujem velika većina vas u vijeću sljedeće godine raditi na tome da kako da popravimo stanje u Kaštijunu, a uz to danas ćemo na sjednici raspravljati o tome kako će se stanje u Kaštijunu poboljšati. Međutim ono što nakon ovih četiri mjeseca kao gradonačelnik u slučaju Kaštijuna mogu reći da nema jednog poteza perom, nema čarobnog štapića kojim će se jednom odlukom, preko noći, taj problem riješiti. Ono što nas očekuje su deseci manjih ili većih mjera kojima ćemo to pokušati popraviti, rekao je Grbin i upozorio na skupu uslugu obrade viškova koju je plaćala ova tvrtka.
(Snimio Milivoj Mijošek)
- Godinu i pol je Kaštijun viškove zaprimao a onda ih nije on sam obradio, već je morao tražiti podizvođača kojima je plaćao 450 eura po toni. Sveukupno je to iznos od nešto manje od 3 milijuna eura koje je za to Kaštijun platio u posljednjih godinu i pol dana. To će netko morati platiti, rekao je Grbin. Naglasio je i da, što se tiče spomenute odluke o limitu, to je sukob koji se odvija između dva državna tijela. Međutim, rekao je da su paralelno s time krenuli razgovori s drugim komunalcima i gradonačelnicima, kako bi se osiguralo da se ne dostigne taj limit.
Najavio je da bi se uskoro trebalo početi s radovima da se za trenutno polje koje se sada popunjava na Kaštijunu, osigura folija kako bi se pokušao smanjiti smrad koji se širi područjem oko Kaštijuna, a nada se da bi to moglo biti na proljeće, da folija bude na tom mjestu prije ljetne sezone.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Na drugo Belasovo pitanje o glomaznom otpadu koji se danima gomila po kvartovima grada Pule, Grbin je odgovorio da dobar dio toga završi upravo na Kaštijunu. Istaknuo je i da nakon što su bili jedno vrijeme uklonjeni kontejneri za tekstil, povećao se udio otpada tekstila na Kaštijunu.
- Zato smo vratili te kontejnere, njih 22, i moram reći da se jako dobro pune, što pokazuje da velik dio građana našeg grada žele reciklirati, poručio je Grbin. Napomenuo je i da su od ponedjeljka, u ova tri dana, imali po 20 tona glomaznog otpada dnevno.
- U zadnje vrijeme imamo više poziva građana za odvoz glomaznog otpada, nego što je to bilo lani u ovo vrijeme, pohvalio je Grbin.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Vijećnik iz redova Možemo! Davor Vuković istaknuo je da okupljeni građani na Forumu, koji su vijećnike, rekao je, "s pravom dočekali",očekuju brze i kratkoročne mjere, ali i odgovornost, a objašnjenje je zatražio i od direktora Aleksandra Budisavljevića.
"Smatrate li da su dnevni limiti bila korisna mjera i tko je u ime većinskog vlasnika odobrio žalbu Kaštijuna na te limite?", upitao je Vuković, na što mu je Grbin odgovorio:
- U trenutku podnošetnja žalbe, direktor Kaštijuna u to je vrijeme bio je gospodin Stilinović, a gradonačelnik grada Pule bio je Filip Zoričić. To je adresa gdje je odgovor na pitanje "zašto". Bojim se da pitanje limita nije nužno samo po sebi odgovor, a bez obzira kakvo će rješenje na kraju biti, tamo gdje smo mi kao grad nadležni, a to je Herculanea, tamo će se dnevni limit poštovati. Razgovarat ćemo i s drugima. Paralelno uz ove procese otvorili smo dvije javne nabave za zbrinjavanje, međutim mi smo ovdje ograničeni zakonom ponude i potražnje, Ako nema onih koji ne žele preuzeti taj SRF, mi ga nikome ne možemo ni dati, istaknuo je Grbin.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Vuković je komentirao i da se "boji što bi bilo da tih limita nije bilo".
IDS-ov vijećnik Ivica Šugar upitao je Grbina što je dovelo do odluka o povećanju poreza na dohodak, komunalne naknade i povećanje poreza na smještaj iznajmljivačima.
- Predlaže se povećanje poreza na dohodak za 1 postotni poen, paušala na iznajmljivače za 50 eura po krevetu, ne i na pomoćne krevete, a komunalna naknada se diže za 15 centi. Primjerice, povećanje komunalne naknade za stan od 80 kvadrata iznosit će jedan euro mjesečno. S druge strane, taj novac će osigurati stabilnost gradskih financija i gradskih priloga. Zašto? Troškovi na kraju nisu onakvi kakvi su bili prikazivani u proračunu niti projekcijama, objasnio je Grbin.