Dvodnevna online konferencija

GRAD(imo) ROJC Kako do održivog i nezavisnog društveno-kulturnog centra?

  U sklopu dvogodišnjeg projekta "GRAD(imo) ROJC" Savez udruga Rojca i partneri otvorili su Infopunkt, novi zajednički javni prostor na ulazu u zgradu. Djelomično je uređen prostor kazališta Dr. Inat na trećem katu te je izrađen novi plan upravljanja Rojcom koji će javnosti biti predstavljen idućeg utorka

| Autor: Zoran ANGELESKI
Arhiva G. I.

Arhiva G. I.


Dvogodišnji projekt "GRAD(imo) ROJC" završava dvodnevnom konferencijom "Društvo u centru" koja se u organizaciji Saveza udruga Rojca održava online sutra i preksutra. Projekt je imao tri cilja: osnažiti kapacitete organizacija civilnog društva Rojca i zaposlenika Grada Pule za učinkovitije upravljanje s naglaskom na participativnost, razviti novi model javno-civilnog partnerstva u upravljanju Društvenim centrom Rojc te kreirati kulturne programe koji ističu socijalnu dimenziju kulture.

Dvogodišnje aktivnosti

Tijekom dvije godine Savez udruga Rojca i partneri otvorili su Infopunkt - novi zajednički javni prostor na ulazu u zgradu za susrete i razmjenu iskustva svih Rojčana i posjetitelja, djelomično je uređen prostor kazališta Dr. Inat na trećem katu Rojca te je izrađen novi plan upravljanja Društvenim centrom Rojc koji će ovdašnjim udrugama i zainteresiranim građanima biti predstavljen u utorak, 26. siječnja.

U okviru projekta organizirana su studijska putovanja, razmjene osoblja te edukacije i seminari. Izrađena je mapa potencijala Društvenog centra Rojc koja se nalazi na ulazu u zgradu, a u postprodukciji je animirani film o sudioničkom upravljanju. U kulturnim programima, koji su uključili likovnu, glazbenu, kazališnu i video produkciju, sudjelovalo je 77 umjetnika i 415 građana.

Odgovarajući na projektni poziv "Kultura u centru" stvoreno je društvo u centru, tj. poticana je međusobna suradnja među različitim društvenim akterima, razvijana je kreativnost i prošireno je područje kulturnog djelovanja na korist lokalnoj zajednici.

U suradnji s Gradom

Stoga se pitanja koja se otvaraju na dvodnevnoj konferenciji definiraju sama: što nezavisnu kulturu čini društveno odgovornom? Kako mediji zajednice potiču uključivanje i participativnost lokalne zajednice u sukreiranju programa i stvaranju nezavisnih kulturnih praksi? Kako organizirati održiv društveno-kulturni centar koji će uključivati što više grassroots aktera, a pritom biti financijski održiv?

Projekt GRAD(imo) ROJC provodi Savez udruga Rojca u partnerstvu s Gradom Pulom i udrugama Zelena Istra, Metamedij, Merlin i Čarobnjakov šešir. Vrijednost projekta iznosi dva milijuna i 375 tisuća kuna, a sufinanciran je sredstvima Europskog socijalnog fonda.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter