U sklopu dvogodišnjeg projekta "GRAD(imo) ROJC" Savez udruga Rojca i partneri otvorili su Infopunkt, novi zajednički javni prostor na ulazu u zgradu. Djelomično je uređen prostor kazališta Dr. Inat na trećem katu te je izrađen novi plan upravljanja Rojcom koji će javnosti biti predstavljen idućeg utorka
Arhiva G. I.
Dvogodišnji projekt "GRAD(imo) ROJC" završava dvodnevnom konferencijom "Društvo u centru" koja se u organizaciji Saveza udruga Rojca održava online sutra i preksutra. Projekt je imao tri cilja: osnažiti kapacitete organizacija civilnog društva Rojca i zaposlenika Grada Pule za učinkovitije upravljanje s naglaskom na participativnost, razviti novi model javno-civilnog partnerstva u upravljanju Društvenim centrom Rojc te kreirati kulturne programe koji ističu socijalnu dimenziju kulture.
Dvogodišnje aktivnosti
Tijekom dvije godine Savez udruga Rojca i partneri otvorili su Infopunkt - novi zajednički javni prostor na ulazu u zgradu za susrete i razmjenu iskustva svih Rojčana i posjetitelja, djelomično je uređen prostor kazališta Dr. Inat na trećem katu Rojca te je izrađen novi plan upravljanja Društvenim centrom Rojc koji će ovdašnjim udrugama i zainteresiranim građanima biti predstavljen u utorak, 26. siječnja.
U okviru projekta organizirana su studijska putovanja, razmjene osoblja te edukacije i seminari. Izrađena je mapa potencijala Društvenog centra Rojc koja se nalazi na ulazu u zgradu, a u postprodukciji je animirani film o sudioničkom upravljanju. U kulturnim programima, koji su uključili likovnu, glazbenu, kazališnu i video produkciju, sudjelovalo je 77 umjetnika i 415 građana.
Odgovarajući na projektni poziv "Kultura u centru" stvoreno je društvo u centru, tj. poticana je međusobna suradnja među različitim društvenim akterima, razvijana je kreativnost i prošireno je područje kulturnog djelovanja na korist lokalnoj zajednici.
U suradnji s Gradom
Stoga se pitanja koja se otvaraju na dvodnevnoj konferenciji definiraju sama: što nezavisnu kulturu čini društveno odgovornom? Kako mediji zajednice potiču uključivanje i participativnost lokalne zajednice u sukreiranju programa i stvaranju nezavisnih kulturnih praksi? Kako organizirati održiv društveno-kulturni centar koji će uključivati što više grassroots aktera, a pritom biti financijski održiv?
Projekt GRAD(imo) ROJC provodi Savez udruga Rojca u partnerstvu s Gradom Pulom i udrugama Zelena Istra, Metamedij, Merlin i Čarobnjakov šešir. Vrijednost projekta iznosi dva milijuna i 375 tisuća kuna, a sufinanciran je sredstvima Europskog socijalnog fonda.