U TITOVOM PARKU

FESTIVAL MEDIA MEDITERRANEA 20: Zdrava hrana, radionice za najmlađe i glazba



Punih 20 godina, festival koji je započeo kao okupljanje entuzijasta elektronske glazbe, iz izdanja u izdanje pretvarao se u platformu koja je pratila, a često i najavljivala pozitivne razvojne potencijale i akcije udruga civilnog društva specifično u polju suvremenih umjetničkih praksi, umrežavnja i njihove aktivne participacije u stvaranju kulturnih politika

Namaz od pečene muškatne tikve sa sjemenkama sezama uz malo morske soli i majčine dušice na tostiranom kruhu, namaz od motra, napitak od jogurta s korom lubenice, trokutići od pečene buče i kokosovog mlijeka, ili pak krofnice s nadjevom od cikle, meda, vanilije i oraha bili su među obrocima Solidarne ekološke kuhinje za ovogodišnje, jubilarno, dvadeseto izdanje Media Mediterranee 2018.

Te i puno drugih proizvoda mogli su nazočni degustirati te potom pohađati razne radionice, piknike i slušajući glazbu, gdje su prevladavali sadržaji za najmlađe, koji su ove godine bili vrlo originalni, zanimljivi i dinamični.

Radionice za djecu

Dakle, nakon obroka kod vrijednih Tee Bevandić i Andreje Buić krenulo se nostalgičnim pogledom na prošla izdanja i istovremenim radom na budućnost festivala kroz dječje radionice.

Punih 20 godina, festival koji je započeo kao okupljanje entuzijasta elektronske glazbe, iz izdanja u izdanje pretvarao se u platformu koja je pratila, a često i najavljivala pozitivne razvojne potencijale i akcije udruga civilnog društva specifično u polju suvremenih umjetničkih praksi, umrežavnja i njihove aktivne participacije u stvaranju kulturnih politika.

U atmosferi začinjenoj zvukovima Piknik soundtracka na kojem su nastupali WunschBaum Project, DJ Marino, DJ M. Funkovich i DJ Cube odvijale su se radionice za djecu „Doživljaj izmišljenosti“ sekcije Djeca i arhitektura Društva arhitekata Istre, „FabLabbing – radionica 2D digitalizacije i 3D ispisa“ FabLaba te „Radionica izrade robota“ Lovra Dujnića.

FabLabbing radionica bila je namijenjena djeci školske dobi, a polaznici radionice izradili su svoj crtež ili pak kolaž koji su potom prenijeli kao otisak na tkaninu, što je djeci bilo vrlo zanimljivo i veselo. Izradili su tako mnoštvo zanimljivih i kreativnih torbi. FabLab je neprofitna udruga građana osnovana 2013. s ciljem upoznavanja s novim tehnologijama digitalne proizvodnje, koje koriste za uključivanje prvenstveno mladih i unapređenje njihovih STE[A]M vještina.

Kako je dan prepuštao mjesto noći, tako je i posjetitelja bilo sve više. Djeca su čekala red da probaju ovu tehniku, sa zanimanjem prateći voditelje.

Osjećali se "kao da"

Zanimljiva je bila i radionica Društva arhitekata Istre, sekcije Djeca i arhitektura, gdje su znatiželjni polaznici uspjeli uz pomoć kreativnih voditelja simulirati mjesto u kojem su se osjećali „kao da“, a konsturkcije koje su oblikovali prekrili su platnom i tu projicirali vizual izabranog krajobraza, što je i način da se djeca upoznaju s osnovama arhitekture kreativno i zabavno.

Radionica izrade robota uz voditelja Lovra Dujnića pokazala je kako jedan motorić i nešto markera tvori malog robota koji se giba po papiru i ostavlja raznobojne tragove. Na radionici su sudionici učili osnove elektrotehnike i mehanike, a sve to uz dobru zabavu. Lovro Dujnić radi u Strojarsko tehničkoj školi Fausta Vranića kao suradnik u nastavi. U slobodno vrijeme bavi se elektrotehnikom, mehanikom, robotikom, astronomijom, fotografijom i općenito izradom, popravcima i restauracijom stvari iz svih domena.

Alen (šest i pol godina) veli da silno voli izrađivati robote i da mu je ovaj način posebno zanimljiv, a tu ga je doveo dida. Ivan ima 11 godina, već je pohađao neke radionice o robotima, te zanima ga sve vezano uz tu temu, dok je Beni (7 i pol godina), jedva čekao da krene i on s izrađivanjem robota.

Svi zainteresirani su mogli dobiti uvid u sve faze razvoja festivala zahvaljujući projekciji foto i videomaterijala prikupljenog od 1998. do danas, a u parku su projicirani i najbolji GIF-ovi pristigli na natječaj „Digitalni otpad“.

Zanimljiva instalacija

U sklopu festivala je u Muzeju suvremene umjetnosti Istre izložen rad umjetnice Ariane Trümper „Heute wird Morgen Gestern sein – Today will be tomorrow’s yesterday (Pula version)“, rezultat njene pulske Summer Sessions rezidencije. U ovoj scenografskoj zvučnoj i videoinstalaciji promijeniti vrijeme čini se mogućim. Slike su preusmjerene putem medija, izmjenjujući njihove istine, a percepcije su izazvane. Summer Sessions je mreža za razvoj talenata ostvarena u suradnji s V2_ Institutom za nestabilne medije iz Rotterdama, a realiziran unutar MI plus platforme koju čine Udruga Metamedij, L.A.E.XXI, Faro11 i Sonitus.

Morski je pseudonim Marina Jurcana (Dj Marino), koji je za ovu priliku puštao free style electro, od ambienta do deep duba. Udruga i istoimeni kolektiv – BukaNoise djeluje na području suvremene umjetnosti, točnije likovne umjetnosti, izvedbene umjetnosti i suvremenog plesa, filmom i videom te autorskom glazbom i dj kulturom, a svi oni su bili važan dio Piknik soundtracka. (V. BEGIĆ, snimio Filip ŠKATAR)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter