Nikola Tanković, dekan Giorgio Sinković i prodekan Darko Etinger (D. MEMEDOVIĆ)
Područja s najbržim trendom razvoja su umjetna inteligencija, internet stvari i cyber sigurnost. Procjenjuje se da 70 posto potrošača koristi umjetnu inteligenciju, na svijetu je više od 26 milijardi povezanih jedinica, a svatko tko je "na mreži" izložen je nekom riziku. Štete od raznih sigurnosnih napada iznose pet trilijuna dolara. I mi smo posvetili pažnju upravo tim trima područjima, uvodeći upravo te kolegije, rekao je dekan Giorgio Sinković
Prvi portal studentskih projekata u Hrvatskoj, na kojem će prezentirati najuspješnije radove realizirane u sklopu nastave, Fakultet informatike Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli otvorit će u ožujku.
- Nastava je kod nas usmjerena na projekte, na konkretne studentske ideje koje dolaze iz prakse i iz potreba, a koje studenti mogu slobodno istraživati i napraviti uz naše mentorstvo. Ti projekti nisu samo seminari i cilj je da budu vidljivi svima i dostupni preko interneta. Samo u ovom semestru imamo više od 20 takvih projekata i važno nam je da se šira javnost upozna s njima jer su ideje zaista inovativne. Već u ožujku portal će biti pušten u javnost i njegova je svrha da bude komunikacijska platforma između naših nastavnika, studenata i šire javnosti, svih koji se žele uključiti u daljnju razradu tih projekata. Mnogi od njih su značajni za šire društvo, rekao je jučer na konferenciji za novinare dr.sc. Nikola Tanković, voditelj stručne prakse na Fakultetu informatike u Puli.
Predavač iz Infobipa
Dekan izv.prof.dr.sc. Giorgio Sinković ukazao je na niz drugih aktivnosti Fakulteta što je direktan doprinos brendiranju Istre kao ICT regije. Istaknuo je da su informatičari raznih profila jedno od najtraženijih zanimanja na globalnom tržištu, samo u EU-u godišnje ih nedostaje više od pola milijuna, a nedavno smo pisali da je glavni problem brendiranju Istre kao ICT regije upravo nedostatak stručnog kadra.
- Područja s najbržim trendom razvoja su umjetna inteligencija, internet stvari i cyber sigurnost. Procjenjuje se da 70 posto potrošača koristi umjetnu inteligenciju na neki način, na svijetu je više od 26 milijardi povezanih jedinica i predviđa se visoka stopa rasta, a svatko tko je "na mreži" izložen je nekom riziku. Ukupne štete od raznih sigurnosnih napada iznose pet trilijuna dolara. I mi smo posvetili pažnju upravo tim trima područjima, imamo te kolegije, rekao je Sinković.
Fakultet drži korak s razvojem ICT tehnologije, kazao je, te sudjeluje u projektima razvoja ICT-a i stalno prilagođava nastavne programe. Kontinuirano se osuvremenjavaju nastavni procesi na preddiplomskom i diplomskom studiju.
- Sve se više studenata uključuje u znanstveni i istraživački rad. Već je puno objavljenih radova na kojima su radili naši studenti. To znači biti na fakultetu i aktivno sudjelovati, rekao je prodekan za nastavu i studente doc.dr.sc. Darko Etinger te dodao da uz temeljne kolegije, koji su dostupni na svim fakultetima informatike, uvođenjem kolegija kao što su Sustavi poslovne inteligencije, Blockchain aplikacije, Dizajn i programiranje računalnih igara, nastoje studentima pružiti znanstvena i stručna znanja da bi se mogli što bolje plasirati na tržište rada.
- I dalje postoji velika potreba za nastavnicima informatike u osnovnim i srednjim školama pa smo si za ovaj semestar zadali cilj redizajna nastavnog smjera informatike koji se izvodi na diplomskom studiju. Učinili smo to u partnerstvu s Centrom za razvoj kompetencije obrazovanja i pulskim Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti, rekao je Etinger.
Jedan od važnijih projekata fakulteta je i suradnja s gospodarskim subjektima, od stručne prakse do predavača.
- Potpisani su ugovori s poduzećima Cenosco i Mijena i sada surađujemo s 20-ak poduzeća s područja IT-a. U procesu smo prijave i dva europska projekta s pulskim tvrtkama - Penta i UTE. Drago nam je da se poduzetnici odazivaju i pridonose nastavi pa mogu najaviti i da ćemo imati stručnjaka iz Infobipa koji će držati jedan kolegij, rekao je Tanković.
Prvi forum u travnju
Istaknuo je uspostavljenu znanstvenu suradnju s The British University in Egypt, da je FIPU postao suorganizator, a nastavnici članovi programskog odbora međunarodne znanstvene konferencije ICSIE, pripremaju ili već provode znanstvene projekte u suradnji s vanjskim partnerima, a u travnju u Puli organiziraju i prvi forum na kojem će sudjelovati svi partneri Fakulteta, a studenti široj javnosti predstaviti svoje projekte. Najveći znanstveni doseg ogleda se pak u organizaciji konferencije IHSED 2020 u rujnu, na koju stižu brojni međunarodni stručnjaci i donose nove spoznaje o dizajnu i inženjerstvu, analizi podataka, simulacijskom modeliranju, vizualizacijskim tehnologijama i drugim aktualnim temama.