Nikola Tanković, dekan Giorgio Sinković i Darko Etinger (Zvjezdan STRAHINJA)
Neprekidno pratimo trendove da bi nastavni program prilagodili današnjoj i budućoj potražnji za kadrovima, rekao je dekan prof.dr.sc. Giorgio Sinković, a to pokazuju i kolegiji Funkcijsko programiranje, Sustavi poslovne inteligencije, Blockchain aplikacije, Dizajn i programiranje računalnih igara, Mobilne aplikacije, Dinamičke web aplikacije, Umjetna inteligencija…
Fakultet informatike Sveučilišta u Puli u prvu godinu preddiplomskog studija informatike upisuje sto studenata, 80 redovnih i 20 izvanrednih. Prema prijavama izgledno je da će se kvota redovnih popuniti, dok za izvanredne još ima mjesta, kaže dekan FIPU-a izv.prof.dr.sc. Giorgio Sinković. Upisi su od 22. srpnja nadalje te najesen od 20. rujna. Diplomski studiji imaju pak dva smjera - informatiku s kvotom od 50 redovnih i 20 izvanrednih studenata te nastavni smjer informatike s po deset redovnih i izvanrednih studenata.
- U ekonomski razvijenom svijetu informatičari su najtraženije zanimanje. Procjenjuje se da u EU-u godišnje nedostaje oko pola milijuna informatičara raznih specijalnosti. Na Fakultetu neprekidno pratimo trendove upravo da bismo nastavni program prilagodili današnjoj i budućoj potražnji za kadrovima, kaže Sinković. To pokazuju i kolegiji kao što su Funkcijsko programiranje, Sustavi poslovne inteligencije, Blockchain aplikacije, Dizajn i programiranje računalnih igara, Mobilne aplikacije, Dinamičke web aplikacije, Umjetna inteligencija i Internet stvari.
Dekan ističe da je korona-kriza pokazala prednosti informatike, Fakultet se brzo snašao i prilagodio novoj situaciji koja je zahtijevala održavanje nastave na daljinu. Prodekan za nastavu i studente doc.dr.sc. Darko Etinger objasnio je da je epidemija samo ubrzala projekt održavanja on-line nastave koji razvijaju već godinu dana.
- Zahvaljujući kvaliteti kadrova, uz postojeći sustav za e-učenje i uz suvremene platforme za kolaboraciju, komunikaciju, videokonferencije i slično, osmislili smo jako dobar način rada. Koristili smo i mogućnosti vrednovanja te interakcije na daljinu, a ankete studenata pokazale su da su zadovoljni. To što smo uspjeli napraviti, uz on-line nastavu prema rasporedu sati, snimanjem predavanja, uređivanjem videa i tako dalje studenti su dobili i više nego inače. Pokazalo se i koliko je to dobar način rada za izvanredne studente i sve koji žele studirati na daljinu, rekao je Etinger.
Voditelj stručne prakse dr.sc. Nikola Tanković rekao je i da su individualni pristup profesora, rad s malim grupama te stalne konzultacije, što nudi Fakultet, iskorak u odnosu na masovne on-line tečajeve. Edukacija na daljinu uspješno je položila ispit, a ni stručna praksa nije zakazala tijekom epidemije.
- Naši su studenti već tijekom studija povezani s poduzećima, a stručna praksa se, unatoč Covidu, održavala gotovo normalno. IT sektoru nije problem rad od kuće, zaposlenici često i traže takav oblik rada, a tako su radili i naši studenti na praksi. Trend udaljenog rada sve je prisutniji, ljudi su i produktivniji radeći od kuće, rekao je Tanković.
Fakultet po pitanju stručne prakse surađuje s gotovo svim IT poduzećima u Istri, a otvaraju se i mogućnosti suradnje izvan Istre pa i izvan Hrvatske.
- U ožujku je krenuo projekt "Stručnom praksom do ranog razvoja karijere", u kojem sudjelujemo sa Sveučilištem Jurja Dobrile u Puli. Vrijedan je tri milijuna kuna, a ta sredstva poslužit će da dovedemo i studentima predstavimo vanjska poduzeća, poslužit će za pokrivanje putnih troškova studentima za posjet organizacijama, kao i za praksu izvan Pule i Istre, zaključio je Tanković.