(M. MIJOŠEK)
Neke su umirovljenice, držeći najlonske vrećice tek kupljenih plavih šljiva, i to u skromnoj količini, zastale na svom putu, gledale tu kolonu radnika i građana koji su ih došli podržati, i zaplakale. A onda su, umjesto da krenu svojim putem, krenule koračati uz njih i dalje brišući suze
Pulska zelena tržnica u centru grada, prije nevremena, bila je dupkom puna prodavača. Nakon Velike gospe nema više tolike gužve kao prije samo tjedan dana. Rekao bi čovjek, dan kao i svaki drugi, za proći tržnicom i ribarnicom po namirnice za ručak toga dana ili za cijeli vikend, pokoju čašicu razgovora, razmjenu recepata ili savjet za zimnicu. Međutim, zvižduci, trube i povici s ulice "natjerali" su prodavače da obore glave ili se približe jedni drugima da potiho prokomentiraju aktualna zbivanja u gradu. Vrtjeli su glavama, uzdisali, a nije izostalo niti onih koji su krišom obrisali suze.
Uzdasi i suze
- Znam ja kako je to. Bila sam i ja par mjeseci bez plaće, bez ikakvog prihoda u kući. Ne daj bože nikome… Dođe ti da se ubiješ kad nemaš djeci što dati za jesti, a računi te stišću sa svih strana. Brižni ti ljudi…, komentirala je jedna od prodavačica, a za to vrijeme nepregledna kolona ljudi bivala je sve veća i glasnija, a tržnica je istovremeno postajala sve tiša i snuždenija.
Neke su umirovljenice, držeći najlonske vrećice tek kupljenih plavih šljiva, i to u skromnoj količini, zastale na svom putu, gledale tu kolonu radnika i građana koji su ih došli podržati, i zaplakale. A onda su, umjesto da krenu svojim putem, krenule koračati uz njih i dalje brišući suze. Depresivan je taj dan, iz više razloga. No, voće i povrće nije marilo za to. Ono samo mirno leža u svojim kašetama i čeka da budu poslužene slijedećem kupcu.
Zelena tržnica i dalje obiluje plodovima prirode, a osjetno je sve više i više voća na pulskim štandovima, posebice grožđa. Stigla je tako i slatka domaća malvazija koja je sada po 20 kuna za kilogram, dok su cijene plavih šljiva od 8 do 10 kuna, a za 10 kuna i dalje se mogu kupiti domaće kisele jabuke. Cijene smokava i dalje dosta variraju, od osam do 16 kuna, breskve i kruškice su uglavnom po 16, nektarine po 20, a kilogram lubenice košta od četiri do šest kuna, te dinja deset.
Srdela od 15 i 20 kuna
Od povrća najskuplji je radič po cijeni od 60 i 70 kuna, mada smo ga vidjeli i po 30 kuna. Salata je od deset do 16, a pomidori od šest kuna naviše. Po deset su i patlidžani, mrkva, krastavci kornišon i paprike babure, kukuruz je po 12 kuna, dok je domaća kapula po 20 kuna.
Na ribarnici je bilo srdela po cijenama od 15 i 20 kuna, i naravno da se upravo ova plava riba najviše kupovala. Škampi su i dalje po 200, kozice 130, kilogram lignji bio je oko 80 kuna, dok je oradama cijena išla sve do 220 kuna. Moglo se naći i kapešanti po 100 kuna, kaneštrele po 40 kuna, a pedoči i dalje drže svoju prihvatljivu cijenu - 25 kuna za kilogram. (P. SOFTIĆ)