Izuzetna nam je čast što ste izabrali upravo nas, što govori o senzibiliziranosti za probleme marginaliziranih skupina našeg društva, kao što su žene i djeca žrtve obiteljskog nasilja, rekla je Jadranka Černjul, koordinatorica Sigurne kuće Istra koja djeluje već 15 godina
Jadranka CČernjul i Kristina Džigurski (Srećko Niketić/Pixsell)
Germania Sport pokrenula je akciju "Stop nasilju nad ženama" i prvu donaciju od 20 tisuća kuna namijenili su upravo Sigurnoj kući u Istri, koja već 15 godina osigurava besplatnu pomoć ženama žrtvama obiteljskog nasilja i njihovoj djeci. Preuzevši simboličan ček, koordinatorica Sigurne kuće Jadranka Černjul najavila je da će ovim novcem poboljšati uvjete života ženama koje su kod njih smještene ili dolaze u savjetovalište.
Educiranje javnosti
Kristina Džigurski, menadžerica korporativnih poslova u Germaniji, kaže da akciju pokreću s ciljem da potaknu širu javnost i sve članove društva da se uključe u rješavanje problema obiteljskog i svakog drugog nasilja. Država je tu da postavi zakonodavni i institucionalni okvir, ali za smanjenje crnih brojki i prevenciju nasilja je potrebno stalno educiranje javnosti da je nasilje u bilo kojem obliku nedopustivo, istaknula je.
Černjul je rekla da su se dosad javili na 30 natječaja lokalne zajednice i nadležnog ministarstva, ali su im iz godine u godinu, s krizom u društvu, sredstva sve manja i sve nesigurnija. "Izuzetna nam je čast što ste izabrali upravo nas, što govori o senzibiliziranosti za probleme marginaliziranih skupina našeg društva, kao što su žene i djeca žrtve obiteljskog nasilja", dodala je koordinatorica Sigurne kuće Istra.
Ova ustanova je uz potporu jedinica lokalne i regionalne samouprave u Istri opremila dva ureda, odnosno savjetovališta i dva skloništa za smještaj žena i djece žrtava nasilja, na tajnim lokacijama. Kroz njih je dosad prošlo 360 osoba (167 žena sa 193 djece).
- Naš SOS telefon korisnicama pruža informacije o načinu rada i pomoći koju pružamo. U ovih 15 godina našeg rada zaprimile smo pozive od 1.227 žena žrtava obiteljskog nasilja. Pored toga, naša savjetovališta pružaju ženama besplatnu psihosocijalnu, psihološku i pravnu podršku. Do sada takva vrsta pomoći osigurana je za 995 korisnica kroz gotovo 8.500 savjetodavnih susreta, rekla je Černjul.
Diskusije s mladima
Za žene koje su pretrpjele nasilje, kao i njihovu djecu, najvažnija je mogućnost udaljavanja iz nasilnog obiteljskog okruženja i rješavanje pitanja njihove životne sigurnosti. Smještaj u sklonište uključuje uslugu besplatnog stanovanja, praćenja i podrške u organiziranju i obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti te sveobuhvatnu savjetodavnu podršku, psihosocijalnu, psihološku i pravnu. Važan je i rad na prevenciji nasilja što Sigurna kuća Istra provodi kroz diskusijske radionice s mladima gdje ih potiču na promišljanje o kvalitetnim partnerskim odnosima i nenasilnim načinima komunikacije. Do sada su održali 198 radionica i predstava forum kazališta s 5.518 osnovaca i srednjoškolaca u Istri.