(Foto Grad Pula)
Danas, u Europskom centru za mir i razvoj Sveučilišta za mir Ujedinjenih naroda (ECPD), održan je sastanak za umrežavanje i razmjenu iskustava između gradova nositelja uloge posredničkog tijela za odabir operacija (PTOO) i gradova korisnika mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU). Sastanak je organizirala Udruga gradova uz potporu Upravnog odjela za financije, gospodarstvo i provedbu ITU mehanizma Grada Pula-Pola.
Gradonačelnik Grada Pula-Pola Filip Zoričić, poželio je dobrodošlicu predstavnicima ITU gradova i ostalim sudionicima te izrazio zadovoljstvo što je Pula domaćin ove korisne edukacije i sastanka za umrežavanje i razmjenu iskustva. "Želim vam uspješnu edukaciju i produktivan sastanak – jer svaka prilika za razmjenu iskustva predstavnika raznih gradova, rezultira boljim umrežavanjem i benefitima.
(Foto Grad Pula)
Upravo zato mi je drago vidjeti toliko sudionika koji će doprinijeti raspravi i razmjeni iskustva. Iskoristit ću ovu priliku da, s pozicije gradonačelnika, zahvalim na dugogodišnjoj suradnji s Udrugom gradova. Zahvaljujem organizatorima što su odabrali naš grad za ovaj važan događaj i želim vam uspješan rad", istaknuo je u pozdravnom govoru gradonačelnik Filip Zoričić.
Sastanak je započeo kratkim uvodom organizatora i predstavljanjem okupljenih sudionika iz 22 ITU grada. Nastavno na uvodno izlaganje, uslijedila je radionica na temu državnih potpora koju je vodila renomirana stručnjakinja na ovom polju mr.sc. Olgica Spevec. U uvodnom dijelu, sudionici su mogli saznati više o državnim potporama općenito i u kontekstu primjene ITU mehanizma. Na radionici je također, bilo riječi o kontroli državnih potpora u EU – pravnom okviru i primjeni u praksi. Nadalje, sudionici su mogli saznati više o kriterijima koji određuju pojam državne potpore, te o potporama koje ne podliježu prijavi Europskoj komisiji, odnosno dopuštenim izuzećima kao što su de minimis potpore i općim skupnim izuzećima za dodjelu potpora (GBER-u).
Poseban naglasak stavljen je na primjenu pravila o državnim potporama i de minimis potporama na projekte financirane iz Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. godine, uključujući tri specifična cilja ovoga programa unutar kojih se nalaze područja ulaganja za brojne ITU projekte, i to: RSO1.3 - Jačanje održivog rasta i konkurentnosti MSP-ova i otvaranje radnih mjesta u njima, među ostalim i kroz produktivna ulaganja; RSO2.8 - Promicanje održive multimodalne gradske mobilnosti kao dijela prelaska na gospodarstvo s nultom stopom emisije ugljika i RSO5.1 - Poticanje integriranog i uključivog društvenog i gospodarskog razvoja, razvoja u području okoliša, kulture, prirodne baštine, održivog turizma i sigurnosti u urbanim područjima.
Tema radionice bila je od iznimnog značaja za sve koji se bave prijavama i implementacijom raznih projekata, među kojima i onih koji će se financirati putem ITU mehanizma.
Nakon radionice uslijedila je grupna vježba sudionika s alatom za samoprocjenu strategija održivog urbanog razvoja SAT4SUD, koja je dala interesantan uvid u to kako gradovi vide svoje strategije razvoja urbanog područja, te postoje li potencijalni nedostaci gdje postoji prostor za napredak. Nakon vježbe, uslijedila je otvorena rasprava o aktualnim izazovima, te su predložene teme za daljnju obradu i raspravu na budućim sastancima.
Zaključno, predstavnici Udruge gradova prezentirali su prilike za gradove u okviru ponude EUI i programa URBACT. U prezentaciji su istaknuti novi EUI-jev poziv za jačanje kapaciteta Peer Review, novi URBACT-ov poziv za osnivanje mreža za prijenos dobrih praksi, te konferencija Cities Forum koja će se održati u Krakowu u lipnju.
Nakon sastanka sudionici su posjetili dva uspješna projekta koji su financirani u sklopu ITU mehanizma u financijskom razdoblju 2014. – 2020. godine, "Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod" (tunel Zerostrasse i Kaštel) i "Konzervacija i rekonstrukcija Malog rimskog kazališta – Pula".
U sklopu projekta "Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod", realizirane su brojne aktivnosti: izgrađen je lift za pristup Kaštelu i Povijesnom i pomorskom muzeju Istre koji je omogućio lakši pristup turistima treće životne dobi, ali i svima ostalima. Izvedeni su brojni građevinski radovi na zaštiti i prilagodbi prostora u samoj utvrdi Kaštel, uređena je suvenirnica, provedene su aktivnosti važne za promociju i marketing projekta, od izrade vizualnog identiteta projekta do web stranice na četiri jezika (https://www.pulafortcenter.com/hr), promotivnih materijala, suvenira, informativnih letaka koji donose više informacija o povezanosti Zerrostrase s liftom te u konačnici s Kaštelom.
Ovim projektom pokrenuti su kotačići prošlosti i aktiviran je ogroman potencijal kulturne baštine, kroz ulaganje u održivo korištenje kulturnih dobara, te povećanje ponude kulturnih i edukativnih sadržaja i događanja na dobrobit svih stanovnika Urbanog područja Pula, a i šire. Nositelj projekta je Grad Pula-Pola, a partneri Povijesni i pomorski muzej Istre i Turistička zajednica grada Pule. Kroz ITU mehanizam, financirano je oko 2,5 milijuna EUR, dok ukupna vrijednost projekta iznosi oko 3,1 milijuna EUR, a projektne aktivnosti provodile su se od lipnja 2019. godine, do kraja listopada 2022. godine.
Projektom "Konzervacije i rekonstrukcije Malog rimskog kazališta – Pula", napravila se parcijalna obnova tribina nekadašnjeg kazališta kako bi se očuvala i revitalizirala iznimna lokacija kulturne baštine iz antičke povijesti Pule. Malo rimsko kazalište tako je postalo mjesto prožimanja spomeničke baštine, kulture i turizma. Opći cilj projekta je očuvanje i revitalizacija kulturne baštine iz antičke povijesti Pule, kako bi se osigurala visoka razina kulturološke integriranosti te baštine u život sadašnjih i budućih generacija stanovnika grada Pule, Istre i šire od toga, te povećavala prepoznatljivost i jedinstvenost ovog područja kroz zajedničku baštinsku platformu temeljenu na nizu lokaliteta i spomenika kulture iz antičkih vremena.
Nositelj projekta je Arheološki muzej Istre, a partner Turistička zajednica grada Pule. Putem ITU mehanizma, financirano je oko 1,1 milijuna EUR, dok ukupna vrijednost projekta iznosi oko 2,4 milijuna EUR, a projektne aktivnosti provodile su se od siječnja 2020. godine, do sredine listopada 2022. godine.