Marinko Rade

Profesor Sveučilišta u Puli sudjelovao u međunarodnom istraživanju predstavljenom na prestižnom svjetskom kongresu u SAD-u

| Autor: Glas Istre
(Sveučilište Jurja Dobrile u Puli)

(Sveučilište Jurja Dobrile u Puli)


Na prestižnom svjetskom kongresu Međunarodnog društva za istraživanje patologije kralježnice (International Society for the Study of the Lumbar Spine - ISSLS), koji je ove godine održan u Atlanti, predstavljen je međunarodni znanstveni projekt u kojem je sudjelovao i izv. prof. dr. sc. Marinko Rade, cijenjeni stručnjak Medicinskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Projekt, koji uključuje suradnju s nekima od najuglednijih svjetskih institucija iz područja biomedicine, fokusiran je na prospektivno praćenje 866 ispitanika s kroničnom lumbalnom boli. Cilj je identificiranje prediktora kliničko-funkcionalnog ishoda, a već su zabilježeni značajni rezultati. Naime, istraživački tim je prepoznao subpopulaciju bolesnika koji, unatoč izraženoj boli, pokazuju očuvanu funkcionalnu sposobnost i visoku razinu aktivnosti u svakodnevnom životu (ADL).

- Ovo otkriće otvara mogućnost redefiniranja načina na koji pristupamo razumijevanju i liječenju kronične limitirajuće boli slabinske kralježnice - istaknuo je izv. prof. dr. sc. Rade.

Trenutno je u tijeku detaljna stratifikacijska analiza kako bi se ispitao doprinos različitih čimbenika – od genetske predispozicije, preko psihosocijalnih varijabli poput razine obrazovanja i socioekonomskog statusa, do psiholoških aspekata kao što su otpornost, percepcija boli i strategije suočavanja sa stresom. Krajnji cilj projekta je identificirati kliničke fenotipove i biomehanizme koji će omogućiti personaliziraniji i učinkovitiji pristup dijagnostici i terapiji lumbalne boli.

U međunarodnoj znanstvenoj suradnji sudjeluju renomirane institucije: Medicinski fakultet Sveučilišta u Oxfordu (Ujedinjeno Kraljevstvo), Wakayama Medical University (Japan), University of Tokyo (Japan), Sumiya Orthopaedic Hospital (Japan), University of Eastern Finland te Kuopio University Hospital (Finska), uz pulski Medicinski fakultet.

Dekan Medicinskog fakulteta u Puli, izv. prof. dr. sc. Dragan Trivanović, izrazio je zadovoljstvo uspješnom prezentacijom projekta u SAD-u, istaknuvši da je riječ o izvrsnom primjeru suradnje sa svjetskim stručnjacima iz biomedicinskih znanosti.

- Jasno nam je pokazano kojim putem se naš Fakultet treba razvijati - u smjeru globalnog pristupa i multidisciplinarnosti - poručio je Trivanović.

Ova prezentacija potvrđuje da i manje europske akademske institucije, poput one u Puli, mogu ostvariti značajan znanstveni doprinos na međunarodnoj razini kroz suradnju s najeminentnijim svjetskim centrima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter