(Foto MDI)
U petak, 9. svibnja, u hotelu Pula u Puli, održao se 19. Festival matematike u organizaciji Matematičkog društva "Istra" (MDI) i podršku Agencije za odgoj i obrazovanje. Ovaj cjelodnevni događaj, sastavljen od ekipnog natjecanja – Ekipa za 5+ i smotre istraživačkih radova – Matematika+, ove je godine okupio preko 700 učenika iz mnogih krajeva Hrvatske te preko 200 mentora.
Mnogo učenika iz Istarske županije (Pula, Barban, Medulin, Rovinj, Poreč, Vrsar, Tar, Umag, Buje, Buzet, Labin, Pazin, Potpićan), ali i mnogo iz drugih dijelova Lijepe naše, iz Lovrana, Opatije, Kastva, Viškova, Rijeke, Raba, Zagreba, Zaboka, Požege, Varaždina, Krapine, Zlatara, Samobora, Svete Nedjelje, Svetog Križa Začretje.
U prepunoj dvorani hotela Pula pozdravne riječi i zahvale uputile su predsjednica Matematičkog društva "Istra" Branka Antunović i u ime Grada Pule, pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Lena Radunić, u ime Agencija za odgoj i obrazovanje, suorganizatora ovog događaja, obratile su se i voditeljice županijskih stručnih vijeća Istarske županije Maja Kalebić, Tanja Mihoković i Vesna Vujasin-Ilić, te otvorile ovogodišnji festival riječima "Neka matematički višeboj počinje!".
(Foto MDI)
Osnovna aktivnost učenika u nastavi matematike je rješavanje zadatka. No, kad se matematički zadatak rješava u ekipi, mnogo je lakše i zabavnije. Ali i konstruktivnije, jer svatko nešto zna, a kad se te različite matematičke misli povežu u jedinstvenu i strukturiranu cjelinu…rješenje je na vidiku! I zato imamo ekipno natjecanje, riješimo probleme zajedno – lako!
Ekipno natjecanje- "Ekipa za 5+", podijeljeno je u kategorije: PIKO (učenici 3. i 4. razreda OŠ), MIKRO (učenici 5. i 6. razreda OŠ), MEGA (učenici 7. i 8. razreda OŠ), GIGA A ( učenici 1. i 2. razreda SŠ koji imaju po ekipi ukupno 17 i više nastavnih sati matematike tjedno), GIGA B (učenici 1. i 2. razreda SŠ koji imaju 16 i manje nastavnih sati matematike tjedno), TERA A ( učenici 3. i 4. razreda SŠ koji imaju 17 i više nastavnih sati matematike tjedno) i TERA B (učenici 3. i 4. razreda SŠ koji imaju 16 i manje nastavnih sati matematike tjedno).
Svaku ekipu koja nosi naziv po nekom istarskom pojmu, znamenitosti ili mjestu, čini 4 učenika koji rješavaju 3 skupine zadataka, ukupno 36 zadataka različite težine i složenosti. (osim PIKO koji rješavaju 18 zadataka). Zadatke mogu zajednički rješavati, raspravljati, "brbljati" kako bi došli do konačnog rezultata.
Treba dobro promišljati, taktizirati jer su zadani zadaci, zadaci s ponuđenim odgovorima te učenici mogu dobiti i negativne bodove za netočan odgovor, a sve rade bez kalkulatora u vremenu od 90 minuta (osim PIKO kategorije koja ima na raspolaganju 75 minuta). U natjecanju mogu sudjelovati svi učenici RH zainteresirani za matematiku, a svaka škola može prijaviti proizvoljan broj ekipa. Najbolje ekipe dobivaju nagrade, medalje i pehare. Sastavljači zadataka su naši vrsni učitelji i nastavnici Istarske županije, članovi MDI-a.
(Foto MDI)
U želji da naši mladi otkrivaju, istražuju, povezuju matematiku u svijetu oko nas, rekli bi "vide smisao u matematici" osmišljen je projekt pod nazivom "matematika+" . Cilj je da ekipa od najviše 4 članova provede "malo" istraživanje provodeći ga kroz sve znanstvene faze i predstavi nam ih na ovoj smotri, koja je podijeljena u kategorije MIĆI – učenici osnovnih škola - razredna nastava, VEĆI - učenici osnovnih škola - predmetna nastava i GRANDI - učenici srednjih škola. Najbolji timovi dobivaju nagrade, medalje i plakete.
Ovogodišnja tema smotre bila je 'Kamen' s 17 raznolikih radova. Učenici su, neovisno o uzrastu još jednom pokazali koliko je matematika važna u svakodnevnom životu i svijetu koji nas okružuje. Izuzetno je inspirativno bilo promatrati ih kako suvereno i elokventno izlažu svoje istraživačke radove i odlično se snalaze u pitanjima povjerenstva.
Svi su radovi bili posebni, temeljiti, kreativni, znanstveno utemeljeni, ali način kako su nam ih učenici prezentirali uz pisani materijal, plakate, modele, video uratke svakog bi ostavio bez daha i s osmjehom na licu! Zaključak: Naša znanost ide dalje!
U realizaciji ovog događaja aktivno su sudjelovali volonteri Tena, Mia, Nikola, Mihael i Alen, te studentice četvrte godine Učiteljskog studija Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Puli Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Ovo je bila izvanredna prilika za studentice da iz prve ruke iskuse dinamiku ekipnog natjecanja te se upoznaju s raznolikim pristupima radu s djecom i mladima, gdje istraživački pristup i rješavanje problema igraju ključnu ulogu, otkrivajući ljepotu matematike od najranijih školskih dana.
Pored cijelog složnog tima MDI-a (Branka, Robi, Vesna, Maja, Zvonko, Amalija, Petra, Tanja, Tatjana1 Tatjana2, Tomislav, Predrag, Mira, Iva1, Iva2, Marko, Marijana, Doris, Sandra, Magdalena, Boris, Ana, Irena, Kristina, Ticijana) za uspješnu realizaciju ovog projekta MDI-a se zahvaljuje sponzorima i donatorima: Zajednica tehničke kulture Grada Pule, Zajednica tehničke kulture Istarske županije, StudioXprint, Izdavačke kuće Školska knjiga, Alfa, Element, Profil-Klet, Alka Script, te Erste banka i Turistička zajednica Grada Pule.
I za kraj, kao zaključak, velike riječi našeg dragog matematičara prof.dr.sc. Mirka Polonija:"Iskustvo nam govori da se mnogi slažu kako je matematika važna i vrlo ozbiljna znanost, korisna i primjenjiva u mnogim drugim znanostima, vještinama i inim ljudskim djelovanjima. Veoma rijetko će biti spomenuto da je matematika zabavna."
A Festival Matematičkog društva "Istra" je dokaz da je Matematika i zabavna i da naši učenici mogu i žele razgovarati o i s Matematikom!