SMOi

Mali iznajmljivači tražili odgovore: Održana tribina "Hoćemo li se moći nastaviti baviti turizmom?"

| Autor: Glas Istre
(Foto SMOi)

(Foto SMOi)


U srijedu, 7. svibnja, u Dnevnom boravku Rojc održana je javna tribina u organizaciji Udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) pod nazivom: "Hoćemo li se moći nastaviti  baviti turizmom – i do kada?".

U punom Dnevnom boravku Rojca okupili su se iznajmljivači  iz Pule ali i ostatka Istre, te ostala zainteresirana javnost i predstavnici lokalnih političara, kako  bi saznali nešto više o uzrocima i posljedicama sve intenzivnijih promjena u zakonodavnom  okviru koji uređuje djelatnost privatnog smještaja.  

Ključne teme i poruke tribine  

Predsjednik Udruge SMOi, Vedran Tomić, iznio je brojne argumente i analize koje ukazuju na  sustavno marginaliziranje malih iznajmljivača – od demonizacije u javnom prostoru i  neopravdanog okrivljavanja za stambenu krizu, preko zakona koji povećavaju administrativno  i financijsko opterećenje, do strategija koje zagovaraju smanjenje udjela obiteljskog smještaja  u korist velikih hotelskih sustava.  

Na tribini su predstavljena i tri prijedloga za ocjenu ustavnosti podnesena Ustavnom sudu  Republike Hrvatske, vezano uz izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, Zakona o lokalnim  porezima i Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, usvojene u prosincu 2024. Sudionici su  istaknuli da su ove izmjene duboko problematične, ne opravdane objektivnim razlozima te u  suprotnosti s načelima pravne sigurnosti i jednakosti pred zakonom.  

Sandra Lorenzin, iznajmljivačica i konzultantica u turizmu i malom poduzetništvu naglasila je  ulogu i važnost malih iznajmljivača kao motora i pokretača života u svojim sredinama, kao i  sve načine na koje oni pridonose svojim lokalnim zajednicama.  

Jedna od ključnih poruka tribine bila je da se legalne male iznajmljivače ne može i ne smije  prikazivati kao glavni uzrok stambene krize, osobito kad službeni podaci ukazuju na  kompleksnije uzroke – neregulirano tržište, velik udio nekomercijalnog i ilegalnog  iznajmljivanja te rastuću financijalizaciju stanovanja i nedostatak sustavne stambene politike.  

Zahtjev za održivom i uključivom turističkom politikom  

Sudionici su jasno poručili da je Hrvatskoj potrebna održiva, pravedna i uključiva turistička  politika koja neće izbaciti hrvatske obitelji iz turizma, već omogućiti ravnotežu između  privatnog i institucionalnog smještaja, očuvanje lokalnih zajednica i zaštitu egzistencije stotina  tisuća građana koji se bave turizmom.

Kao glavni izazov za hrvatski turizam istaknuta je izražena sezonalnost i prevelika koncentracija turističke potražnje u manjem broju destinacija. Naglašeno je da rast hotelskih kapaciteta ne smije biti na štetu malih privatnih iznajmljivača, koji su pokazali otpornost u kriznim situacijama poput pandemije.

Udruga SMOi zahvaljuje  svim sudionicima, osobito onima koji su javno podijelili svoja iskustva i zabrinutosti. Tribina  je još jednom pokazala koliko je važno uključiti male iznajmljivače u javni dijalog o budućnosti  hrvatskog turizma – jer bez njih, hrvatski turizam ne može biti ni održiv ni autentičan. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter