(Snimio Luka Jeličić)
Predstavnici udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) upozorili su u srijedu na štetne posljedice prijedloga zabrane kratkoročnog turističkog najma u stambenim zgradama, koji je u zakonodavnu proceduru uputila Građanska inicijativa "Stanari zajedno".
Predsjednik udruge Vedran Tomić istaknuo je kako su mali iznajmljivači došli u Zagreb kako bi argumentirano iznijeli svoje stavove protiv prijedloga izmjena Zakona o vlasništvu, koje bi, tvrdi, dovele do oduzimanja prava vlasnicima stanova da iznajmljuju vlastitu imovinu.
"To se odnosi upravo na nas – lokalne ljude koji imaju jedan stan i od toga žive, posebice u manjim sredinama gdje turizam popunjava kućni budžet", rekao je Tomić na konferenciji za medije ispred Hrvatskog sabora.
(Foto SMOi)
Saborskim su zastupnicima iznijeli niz analiza i statističkih podataka koji, kako kaže, pokazuju da mali iznajmljivači nisu uzrok stambene krize ni rasta cijena nekretnina.
"U tri statističke regije u Hrvatskoj najveći rast cijena stanova bilježi se u kontinentalnom dijelu, a ne na Jadranu, što isključuje turistički najam kao glavni uzrok problema", rekao je.
Članovi SMOi-a sastali su se sa svim saborskim klubovima osim HDZ-a i Domovinskog pokreta, a najavili su i sastanak s predsjednicom saborskog Odbora za turizam, zastupnicom Sanjom Radolović.
Prijedlog zabrane kratkoročnog turističkog najma u zgradama dio je inicijative 'Stanari zajedno', a planira se provesti izmjenama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Cilj inicijative, kako navode njezini predstavnici, jest zaštita stanara u urbanim sredinama od buke, nesigurnosti i gubitka osjećaja doma zbog naglog rasta broja apartmana.
U udruzi upozoravaju da bi zabrane pogodovale velikim investitorima i potaknule dodatnu financijalizaciju stambenog prostora, dok bi lokalnim stanovnicima, koji često iznajmljuju uz redovni posao, bile oduzete legalno stečene dozvole i mogućnost dopunskog prihoda. "Mi ne tražimo subvencije, snosimo sav rizik i doprinosimo lokalnoj zajednici", poručio je.
Dodao je kako udruga ne negira postojanje problema u urbanim sredinama, no smatra da se oni trebaju rješavati lokalnim politikama i pravilnicima o kućnom i komunalnom redu, a ne zabranama na nacionalnoj razini.
U udruzi ističu da su mali iznajmljivači u zgradama najčešće fizičke osobe koje iznajmljuju stan u kojem žive većinu godine, te da u slučaju zabrane ti stanovi ne bi završili na tržištu dugoročnog najma, nego bi mnogi bili prodani, čime bi se dodatno potaknuo rast cijena i financijalizacija stambenog prostora.
"Zabranama se ne rješava stambena kriza, nego se odgovornost prebacuje s institucija na građane", poručio je Tomić.
-Prema službenim podacima DZS (popis stanovništva 2021. god) manje od 1% ukupnog stambenog fonda RH čine stanovi u zgradama koji se povremeno i sezonski daju u turistički najam. U Hrvatskoj postoji preko 600.000 praznih stanova, 112.000 stanova koji su u nekom obliku poslovne djelatnosti i više od 230.000 kuća i stanova za odmor koji nisu registrirani u sustavu turističkog najma, a pritom svega 98.000 kućanstava koje se bavi turističkim najmom. Godišnje se izgradi oko 15.000 novih stanova, dok se sklapa gotovo jednak broj brakova pa je nejasno gdje nastaje problem stambene krize. Uz sve to, 91% građana živi u vlastitoj nekretnini što je jedan od najvećih postotaka u EU. Sve to jasno pokazuje da problem stambene krize, ako uopće postoji kao toliko značajan problem, nije u privatnim građanima koji povremeno iznajmljuju, već u neadekvatnim javnim politikama i propuštenim prilikama države da razvije ozbiljnu i konzistentnu stambenu politiku.
Na press konferenciji smo posebno upozorili da su problemi buke, nereda i neprihvatljivog ponašanja turista u nekim urbanim sredinama isključivo komunalno pitanje, a ne pitanje vlasničkih prava. Takvi problemi ne proizlaze iz samog oblika smještaja – jer gosti koji prave nered mogu biti jednako smješteni u hotelima, hostelima, apartmanima, kućama ili na jahtama – nego iz vrste sadržaja koji se nudi i pozicioniranja same destinacije.
Zabrana turističkog najma stanova u zgradama otvorila bi prostor ubrzanoj gentrifikaciji, financijalizaciji stanova kroz prodaju nekretnina špekulativnom kapitalu i prodaji imućnijim stranim kupcima. Umjesto da pomaže građanima, država bi na taj način zapravo dodatno pogoršala pristup stanovanju i izgurala lokalno stanovništvo s tržišta.
Također smo upozorili da su se, paralelno s idejama o zabrani građanima, iz državnog proračuna nastavili subvencionirati luksuzni hoteli, rezidencijalna naselja i tzv. strateški turistički projekti koji ne zapošljavaju hrvatske radnike na dostojanstvenim plaćama, nego se oslanjaju na uvoz jeftine radne snage bez adekvatnog smještaja.
Udruga SMOi jedina je strukovna udruga koja redovito provodi vlastita istraživanja, raspolaže i koristi u svojoj argumentaciji službene podatke, kako RH tako i EU, te temelji svoj stav na statistici tj. činjenicama i argumentima, a ne na dojmovima. Upravo zato očekujemo da nas Ministarstvo turizma uskoro i formalno pozove na sastanak za koji smo već u nekoliko navrata poslali i prijedlog.
Posebno ističemo da su jučer, 8. srpnja, tijekom cijelog dana održani sastanci s većinom saborskih klubova zastupnika, uključujući:
Svi zastupnici i klubovi s kojima smo razgovarali pokazali su razumijevanje i interes za argumentaciju koju smo im predstavili, pažljivo pregledali dostavljenu dokumentaciju, te zatražili dodatne podatke i istaknuli kako žele donositi informirane odluke utemeljene na činjenicama. To nam daje nadu da će se pri izradi zakonodavnih prijedloga uvažiti glas struke i službeni i relevantni podaci s kojima raspolože i EU, napominju iz Udruge SMOi.