"Domaće je domaće"

Udruga branitelja proizvođača "Panonija" ponovno se zaustavila u Puli

| Autor: Zoran Oljača
(Snimio Zoran Oljača)

(Snimio Zoran Oljača)


Udruga branitelja proizvođača "Panonija" ponovno se zaustavila u Puli s manifestacijom "Domaće je domaće" koja je svoje štandove, po običaju, postavila na tržnici. Svoje proizvode, autohtone slavenske proizvodnje, izlaže desetak tvrtki koje se u Puli i Istri predstavljaju 4-5 puta godišnje.

Na ovom je sajmu, prema riječima Pave Baotića, predsjednika Udruge koju je sam osnovao 2013. godine zajedno sa još 7 entuzijasta i koja broji 32 aktivna člana (uglavnom obiteljska poljoprivredna poduzeća), manje izlagača jer ih nekoliko sudjeluje na sajmu u Dubrovniku. U svakom slučaju, ponuda je bogata, a možete pronaći, ovisno o mogućnostima koje vam diktira novčarka, zaista sve, pa i proizvode koji se kod nas ne mogu naći, poput amorfe (ili lažnog indiga), grma koji ne raste na našim prostorima. Slavonsku gastronomsku ponudu mnogi povezuju s brojnim delicijama od svinjskog mesa koje se prodaju na štandu Baotić, koji uz cvjetni štand izaziva najveći interes građana.

Cijene?

One su u skladu s okolnostima, kako je istaknuo predsjednik, i doista bi bili stvarni na temelju vrijednosti za novac. Najpopularnije kobasice su sušene svinjske hrskavice, koje u vakumiranom pakiranju koštaju 4 eura i izvrsne su za pripremu juha. Ombolo se prodaje po 30 eura po kilogramu, dimljena kuhana šunka po 40, suhe kobasice po 25, a one za pečenje ili lešo po 15 eura; pršut košta 20 eura, a najskuplji proizvodi su kulen i kulenova seka, koji koštaju 50, odnosno 40 eura, kao i panceta. Čvarci su i dalje prilično skupi, a koštaju čak 25 eura po kilogramu. Ponuda cvijeća i biljaka je velika, a posebno uključuje vrtno bilje koje je vrlo dostupno.

(Snimio Zoran Oljača)(Snimio Zoran Oljača)

Primjerice, "maćuhica ili trobojnica" košta samo jedan euro, lavanda, matičnjak, menta koštaju dva eura, gaura (višegodišnja biljka) i ečeverija koštaju četiri eura; “mini” vrtovi koštaju 15, a veliki 20 eura. Najskuplja biljka je nedvojbeno kamelija (pripada obitelji čajevaca) koja stoji dobrih 50 eura. Vrlo je zanimljiv i štand na kojem se prodaju tradicijski predmeti od drveta, točnije od vrbe, na kojem se nude košare svih vrsta (one za mačke i mala kolica za djecu koštaju 40 eura), kutlače, metle, tepisi, štapovi, demižoni, čije cijene variraju od jednog eura naviše.

Vratimo se hrani. Fritule koštaju 5 eura (uključujući sve dodatke po želji, poput Nutelle, šećera, jagoda, karamela...), dok odabir omiljenog meda, u ponudi, može oduzeti dosta vremena. Nude se po cijeni od 10 do 16 eura; cvjetni, kaduljin, lipov, šumski, bagremov, kestenov, amorfni, med u pčelinjem gnijezdu (smatra se zdravim) i tako dalje. Na istom štandu nudi se i koncentrat aronije (za pripremu napitka s vodom), kao i jabučni ocat, pa čak i med, koji koštaju 7 eura po litri. Na sljedećem štandu, doduše, ima raznih vrsta ulja, uključujući bučinovo i ulje industrijske konoplje, koji koštaju 20 eura po litri, no ima i manjih, pa samim tim i jeftinijih boca kima...; miješani ljekoviti čajevi idu po cijeni od 10 eura, blagotvorni za bronhitis, kolesterol, bubrege, jetru, prostatu, želudac, probavu, krvni tlak i opuštanje.

Na kraju, štand za nabavu pribora za dekoracije od voća i povrća, kao i mini knjižnica na otvorenom, gdje se uglavnom nude priručnici o ribolovu, lovu, poljoprivredi, knjige recepata i enciklopedije. Snižene i akcijske knjige koštaju 8 eura, a ostale variraju od 10 do 50 eura.

Sutra je zadnji dan manifestacije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter