Tridesetoro liječnika koje je pulska bolnica uputila na specijalizaciju dobili su spor na Ustavnom sudu (Snimio Milivoj Mijošek)
Nakon što ih je Općinski sud u Puli podržao, a Županijski, potom i Vrhovni sud preokrenuli tu odluku i stali na stranu Opće bolnice u Puli, tridesetoro liječnika koje je pulska bolnica uputila na specijalizaciju dobili su spor na Ustavnom sudu. Njih 23 i dalje rade u pulskoj bolnici, a ostalih sedam su raskinuli ugovor s OB Pula i prije ugovorne obveze prešli na druga radna mjesta u Zagrebu, Rijeci, Istarskim domovima zdravlja ili domovima zdravlja izvan Istre te u druge javne i privatne zdravstvene ustanove u zemlji.
S pulskom bolnicom sude se radi ugovorne obveze specijalista, potpisane od obje strane, da nakon položenog specijalističkog ispita određen broj godina odrade u matičnoj zdravstvenoj ustanovi - sada je to onoliko koliko im je trajala specijalizacija, nekad je bilo i dvostruko duže. Ako odu ranije, ugovor ih obvezuje da vrate ustanovi razmjeran dio novca koji je uložen u njihovo specijalističko usavršavanje, ali se način na koji se obračunava taj njihov dug mijenjao kroz godine, kako s kojim pravilnikom, što je i povod ovih sudskih sporova.
Naime, liječnici u sporu traže usklađivanje njihovih ugovora, potpisanih prije 2019., s onima sklopljenima iza 2019. kada je izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti omogućen raniji odlazak uz povrat samo stvarnih troškova specijalizacije razmjerno odrađenom vremenu.
Pozivajući se na ove izmjene Zakona, i ustavni suci odlučili su da prekidom radnog odnosa prije isteka ugovorne obveze troškovi specijalizacije nikako ne mogu uključivati bruto plaće isplaćene liječnicima za rad obavljen tijekom specijalizacije. Spor se sada vraća na ponovljeni postupak, Županijskom sudu u Rijeci, a ako njihova odluka bude u korist 30 pulskih specijalista, na nju će se moći pozivati i drugi njihovi kolege koje muči isti problem.
Ravnateljica pulske Opće bolnice doc. dr. sc. Irena Hrstić podsjeća da je riječ o sporu koji je u aktivnom statusu od 2016. godine. Na Općinskom sudu presuda je donesena 22. ožujka 2017., a na Županijskom sudu 20. lipnja 2018.
Irena Hrstić (Snimio Milivoj Mijošek)
Iz Ministarstva zdravstva istaknuli su da je ugovaranje »radne obveze« vezano uz godine edukacije, praksa i drugih zemalja EU-a, kao i uvjet za financiranje specijalizacija iz EU-fondova. Ravnateljica pulske bolnice, međutim, ističe da oni svoje specijalizacije ne financiraju iz EU-fondova, već iz "vlastitih" sredstava, onih koji im stižu iz državnog proračuna za redovan rad.
- Svi specijalizanti u javnom zdravstvenom sustavu u zemlji, prilikom potpisivanja ugovora o zapošljavanju na neodređeno radno vrijeme za potrebe specijalističkog usavršavanja, s ustanovom potpisuju i ugovor o međusobnim pravima i obvezama. Uvjeti ugovora o međusobnim pravima za nadoknadu troškova u slučaju ranijeg prestanka rada u odnosu na ugovoreno razdoblje, uvijek su u skladu s važećim Pravilnikom Ministarstva zdravstva u trenutku potpisivanja ugovora. Shodno tome, i ugovori o međusobnim pravima i obvezama liječnika koji su zastupani po Odvjetničkom društvu, a predmet su odluke Ustavnog suda, sukladni su odredbama iz tada važećeg Pravilnika, kaže dr. Hrstić.
Napominje da specijalizacije raspisuju sukladno godišnjem planu specijalizacija i prema potrebama među kojima je najčešća potreba »zamjene« liječnika koji odlaze u mirovinu, ali posljednjih godina natječaji za nove specijalizacije raspisivani su i radi odlaska liječnika u drugu zdravstvenu ustanovu, radi odustajanja od specijalizacija pa i iz razloga rane smrti liječnika.
Odluku Ustavnog suda, kaže Hrstić, ne može komentirati s obzirom da se predmet vraća na odlučivanje te smatra potpuno neprimjerenim da iz pozicije ravnatelja koji ima odgovornost organizacije rada Opće bolnice Pula komentira tu odluku. »U svakom slučaju, kao i uvijek do sada, poštivat ćemo sve pozitivne propise Republike Hrvatske pa tako i pravomoćne odluke sudova«, ističe ravnateljica pulske bolnice.
Pojašnjava da bruto plaća, kao i za sve druge radnike, obuhvaća sva davanja koje ustanova ima za liječnike specijalizante. Jednom specijalizantu, primjerice, tijekom prosječnog trajanja specijalizacije od pet godina bruto plaće iznose oko 145.000 eura. Obvezni specijalistički staž traje od četiri do sedam godina, u što se ne ubrajaju eventualni prekidi iz opravdanih razloga kao što su trudnoća i rodiljni dopust. Drugo je stvarni, »pravi« trošak koji obuhvaća i školarinu, troškove mentora, ispit i ostale troškove specijalizacije te iznosi 4.000 eura po specijalizantu. Uvjeti za izračun u slučaju ranijeg odlaska mijenjaju se s vremena na vrijeme, pa aktualno obuhvaćaju proračunsku osnovicu (mjesečno oko 500 eura), za razliku od ranije bruto plaće, pojašnjava dr. Hrstić.
- Od 2016. godine do danas raspisali smo 130 specijalizacija, a realizirano je po natječajima njih 87. U istom razdoblju zaposlena su 72 liječnika specijalista. Od te, 2016. do danas iz bolnice je otišlo 19 specijalizanata i 38 specijalista. Na osobni zahtjev prekid specijalizacije prije kraja tražilo je njih 19, specijalizanti iz anesteziologe, fizijatrije, ginekologije, imunologije s reumatologijom, nefrologije, neurologije, radiologije i tranfuzije, čak po troje iz hitne medicine, internističke onkologije i pedijatrije te dvoje iz psihijatrije, nabraja ravnateljica.
Prije ugovorenog roka s bolnicom, navodi dalje, otišlo je 19 specijalista i to iz kirurgije, radiologije, ginekologije, interne, psihijatrije, anesteziologije, neurokirurgije, ORL-a, hematologije, transfuziologije i pulmologije. Ugovor s bolnicom, ali nakon potpuno ispunjene obveze prema pulskoj bolnici raskinulo je daljnjih 19 specijalista.
- Trenutno imamo aktivnih desetak sporova s bivšim specijalizantima koji su ranije prekinuli specijalizaciju ili ugovor o radu prije ugovorenog minimalnog vremena rada u OB Pula po završenoj specijalizaciji. Okvirna vrijednost potraživanja za te sporove je oko 350 tisuću eura. Imamo i prekinutih ugovora u različitim fazama s 12 bivših specijalizanata ili netom završenih specijalista, uz sporazumno naplaćenu naknadu u ukupnom iznosu od oko 61 tisuću eura. Uz to, šest bivših specijalizanata ili specijalista uredno vraćaju iznose koje bolnica potražuje, ukupne vrijednosti oko 321 tisuću eura, navodi dr. Irena Hrstić.