S regionalne radionice u Puli (snimio Milivoj Mijošek)
Istarska županija danas je domaćin Regionalne radionice "Alat za planiranje - Prekogranični plan upravljanja morskim otpadom", koju organizira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, u okviru provedbe Strateškog projekta Prekogranične aktivnosti podizanja razine svijesti i inovativnih akcija u rješavanju problematike morskog otpada, MARLESS, Programa prekogranične suradnje 2014 - 2020 Interreg Italija - Hrvatska Croatia.
Radionica se održava u hotelu Park Plaza Histria Pula, a na njoj sudjeluje 60-tak sudionika, 30-tak uživo iz Pule, a ostali online iz više zemalja; Italije, Španjolske, Hrvatske, Tunisa, Maroka i Slovenije.
Anica Brlek Juren iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja - Uprave za vodno gospodarstvo i zaštitu mora ispred organizatora radionice rekla je kako onečišćenje mora ne poznaje granice, a morski otpad slobodno pluta. "Iz tog razloga suradnja s državama u okruženju je ne samo bitna, nego i neophodna." Ministarstvo sustavno prati kakvoću mora od 2016. godine, otpočetka dijelom, dok se od 2018. godine odvija kompletni monitoring. "Prati se otpad na plaži, na dnu mora, morski otpad u sedimentu, kao i na površini mora, čak i u probavilima nekih riba", navela je aktivnosti kontrole, a kako otkriva, od svega što se pronađe najviše ima plastike.
Mirko Radolović, pročelnik Upravnog odjela za održivi razvoj Istarske županije naglasio je kako je gospodarenje otpadom, pa tako i otpadom u moru, jedna od važnijih tema za nas. "Tema današnje radionice je stvaranje prekograničnog plana upravljanja, a naša je županija iznimno zainteresirana za sudjelovanje u takvima planovima, a to je i dio našeg programa zaštite okoliša", rekao je pritom Radolović. "Uz klimatske promjene i za ovo treba napraviti planove upravljanja kako bi se nakon toga mogle pratiti mjere, kao i njihova učinkovitost", naveo je.
Direktor IRENA-e Dalibor Jovanović uoči radionice rekao je kako se Agencija uključila i ovaj projekt budući da već nekoliko godina radi projekte vezane za energetiku i zaštitu okoliša: "Počeli smo se u velikoj mjeri baviti i projektima gospodarenjem otpadom, a ovo nam je jedan od dva projekta koji se bavi gospodarenjem morskim otpadom. Općenito pitanje otpada je jedno od krucijalnih problema na području naše županije.
Ovaj se projekt u prvom redu bavio prvenstveno pitanjima monitoringa i čišćenja; IRENA je dosta bila orijentirana na organizaciju čišćenja morskog otpada, ali to je rješavanje posljedica, a ono što je potrebno je - rješavanje uzroka. Jedini pravi model je ne ići prema stvaranju otpada, već na tom izvoru treba rješavati problem. Iako to formalno jest morski otpad, a projekt se uglavnom bavio pitanjima mikrootpada, sav morski otpad nastaje na kopnu. I ono što bi trebao biti prvi cilj, a projekt se bavio uglavnom pitanjem plastike, je čim manje korištenje velike količine plastike. Premda je u suvremenom društvu nemoguće ne koristiti plastiku, treba je koristiti na racionalan način i praktički na područjima gdje je ona stvarno potrebna", zaključio je Jovanović.