Ilustracija (CROPIX)
Nakon skoro dvije i pol godine od podizanja USKOK-ove optužnice protiv 38 osoba, uglavnom iz Istre, koje su prijevarama u sastavu zločinačkog udruženja oštetile osiguravajuće kuće za više od 2,1 milijun kuna, među kojima je javnosti najpoznatiji pulski kirurg dr. Rajko Ćelović, riječki Županijski sud nedavno je donio prve presude "nižerangiranim" okrivljenicima koji su se nagodili s tužiteljstvom.
Uglavnom su svi dobili uvjetne kazne, od šest mjeseci do godinu dana zatvora, ali s određenim rokom kušnje, a moraju i platiti nekoliko tisuća kuna oštećenim osiguravateljskim kućama, najviše Wiener osiguranju.
Radi se o L. I. (35) iz Pule koji je dobio godinu dana zatvora, uvjetno na tri godine, I. M. (38) i R. V. (57), oboje iz Pule, nagodili su se na deset mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine, J. M, (32) iz Kravarskog kraj Zagreba dobila je sedam mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine, a po šest mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine, dobio je ostatak družine: M. L. (35), Lj. T. (46), U. M. (35) i Z. S. (47) iz Pule te M. B. (61) i G. B. (68) iz Svetvinčenta.
Podsjetimo, na Odjelu traumatologije i ortopedije pulske Opće bolnice 5. veljače 2021. uhićen je dr. Rajko Ćelović koji je tada bio i zamjenik šefa Službe za kirurške bolesti, no cijela priča je počela još u listopadu 2019. kada je uhićen Josip Penić, medicinski tehničar Opće bolnice Pula, i to pod sumnjom da je krivotvorio liječničke nalaze kojima su pacijenti varali osiguravajuća društva. Na većini lažiranih nalaza bio je potpisan upravo dr. Ćelović.
Prema USKOK-ovoj optužnici zločinačkim udruženjem rukovodili su Nevio Aflić iz Rovinja, Alen Zenzerović iz Lupoglava, Josip Penić kao medicinski tehničar u kirurškoj ambulanti pulske bolnice, kirurg traumatolog pulske bolnice Rajko Ćelović i zastupnica osiguravajućeg društva Lejla Dibek Aflić iz Pule. Prvookrivljeni i drugookrivljeni su, navedeno je u optužnici, planirali realizaciju i dinamiku fingiranih prometnih nesreća, određujući kada će se i gdje dogoditi, dok je drugookrivljeni pronalazio i angažirao osobe koje su za dogovorenu novčanu nagradu u rasponu od 2.000 do 4.000 kuna po nezgodi sudjelovali u lažiranju prometnih nezgoda ili pritom pomagali.
Potom su, tvrdi USKOK, sudionici fingiranih prometnih nesreća, prema uputama drugookrivljenog, o događaju obavijestili policiju te potražili liječničku pomoć u pulskoj Općoj bolnici, predajući drugookrivljenom medicinsku i drugu dokumentaciju potrebnu za ostvarivanje naknade štete, koji je dokumentaciju zatim predavao okrivljenom medicinskom tehničaru i liječniku pulske Opće bolnice.
Tužiteljstvo je još priopćilo da je okrivljeni medicinski tehničar u bolničkom računalnom sustavu neovlašteno izrađivao i mijenjao liječničke nalaze kako bi ih prikazao kao istinite, stavljajući na njih pečate, parafe i elektroničke potpise liječnika koji su na dan izrade takvih nalaza radili u smjeni, dok je dio nalaza brisao. Okrivljeni liječnik je također izrađivao lažne nalaze sa svojim elektroničkim potpisom, a u aplikaciji Word sačinjavao je lažne nalaze izvan bolničkog računalnog sustava, koje je potom ovjerio svojim pečatom i potpisom, piše u optužnici.
Zastupnicu osiguravajućeg društva tereti se da je za osobe koje će sudjelovati u nesrećama neposredno prije dogovorene prometne nesreće izrađivala police životnog osiguranja i police osiguranja od nezgode, potpisujući ih u njihovo ime i bez njihove prisutnosti u poslovnici društva. U situacijama kada su se prometne nesreće uistinu dogodile i nakon kojih su sudionici nesreća zatražili pomoć liječnika u pulskoj bolnici, okrivljeni medicinski tehničar im je nudio pomoć oko naplate naknade štete zbog zadobivenih ozljeda te ih je upućivao na prvookrivljenog, a nakon dogovora postupao bi s njihovom medicinskom dokumentacijom kao i u slučaju fingiranih prometnih nesreća.
Na temelju podnesenih zahtjeva, osiguravajuća društva, a u najvećem broju slučajeva radilo se upravo o društvu u kojem je Lejla Dibek Aflić bila zastupnica, isplatila su najmanje 1,9 milijuna kuna na ime naknade štete i najmanje 130.500 kuna na ime troška. Prvookrivljeni, drugookrivljeni, medicinski tehničar, zastupnica osiguranja i liječnik su od toga samo pojedinim sudionicima stvarnih prometnih nesreća isplaćivali znatno manje iznose, a ostalo zadržali za sebe. Pritom je prvookrivljeni redovito isplaćivao drugookrivljenog najmanje 5.000 kuna mjesečno, dok je medicinskom tehničaru isplaćivan iznos između 300 do 500 kuna po osobi prilikom predaje nalaza, navedeno je u USKOK-ovoj optužnici.
"Za 3. srpnja zakazana je sljedeća sjednica optužnog vijeća na kojoj će vjerojatno biti zaključeno još nekoliko sporazuma s USKOK-om o priznanju krivnje i prihvaćanju sankcije, dok će za one koji ne budu sklopili sporazum postupak ići dalje. U daljnjoj fazi očekuje nas najprije odlučivanje o pitanju zakonitosti pojedinih dokaza, i to iskaza svjedoka za koje smatramo da su prijavljeni povredom odredbi Zakona o kaznenom postupku. Tek nakon pravomoćne odluke o zakonitosti takvih dokaza moći će se odlučivati o tome je li optužnica osnovana. Ako ona bude potvrđena, predmet ide pred raspravno vijeće na suđenje", kazao je odvjetnik Matija Miloš, branitelj prvoptuženog Nevija Aflića.