gdje ODLAZE MLADI MEDICINARI?

Pula ima medicinsku školu i studij sestrinstva, a zdravstveni sustav je na koljenima zbog nedostatka kadra. Ravnatelj Žagar: Problemom se treba sustavno pozabaviti   

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Ilustracija (Arhiva)

Ilustracija (Arhiva)


Obzirom na tematiku koja već duže vremena zaokuplja javnost, a vezana je za zdravstvo, te potaknuti aktualnim brojem odljeva medicinskog kadra iz Opće bolnice Pula, Glas Istre sustavno posvećuje pažnju ovoj problematici.

Okidač za istraživanje aktualne problematike bili su nedavni otkazi triju medicinskih sestara na Odjelu pedijatrije, ali i odlazak čak troje liječnika specijalista s Odjela radiologije.

Nakon komentara koje smo o aktualnim otkazima u OB Pula dobili od čelnih ljudi te ustanove, temi smo pristupili obuhvaćajući uzroke postojećeg stanja i potencijalnih budućih odlazaka iz zdravstvenih ustanova u Istri.

Jedina srednjoškolska ustanova u Istri koja obrazuje medicinsko osoblje Medicinska škola u Puli. U prvim razredima su dva odjeljenja medicinskih sestara i tehničara, u drugom i trećem razredu tri. U četvrtom razredu dva su razreda u kojima sjede buduće medicinske sestre i tehničari, a u petom jedan. Osim njih, Medicinska škola Pula ima i smjer fizioterapeuta, a prošle se godine po prvi put mogao upisati i smjer dentalni tehničar. O svemu tome, povodom situacije u istarskom zdravstvu, s čijim se detaljima javnost upoznaje gotovo svakodnevno, razgovarali smo s ravnateljem Medicinske škole Ivanom Žagarom.

"Do prošle godine imali smo dopusnicu samo za program Medicinska sestra-tehničar i Fizioterapeutski tehničar, tako da smo zbog deficitarnosti upisivali tri razreda medicinskih sestara, kako koje godine, ovisno o tome koliko bi Ministarstvo dopustilo", pojašnjava Žagar, ističući da su današnji drugi i treći razred tada imali upisan maksimalni broj sestara i tehničara.

"Ako se pitamo je li to dovoljno, možemo usporediti s brojem stanovnika u Istri i u Primorsko-goranskoj županiji. Istra ima oko 200 tisuća stanovnika, a Primorsko-goranska županija oko 350 tisuća. I u riječkoj medicinskoj školi također upisuju dva razreda medicinskih sestara. Ono što želim reći je da školski sustav upisuje dovoljno učenika, a o tome zašto djeca kasnije ne završavaju u zdravstvenim ustanovama kao djelatnici, o tome bi se dalo pričati", kaže ravnatelj.

Medicinska škola u Puli obrazuje medicinske sestre i tehničare, fizioterapeute i dentalne tehničareIvan Žagar

Doticaj sa strukom (tek) u trećem razredu

Na pitanje postoji li na upisu i uopće tijekom školovanja način provjere učeničke motivacije za ovo specifično zanimanje, primjerice kroz ankete ili kakve razgovore sa stručnom službom ili nastavničkim osobljem, Ivan Žagar odgovara da se profesionalna orijentacija radi u osmom razredu osnovne škole i da Medicinska škola Pula, poput ostalih srednjih škola, dobiva gotove učenike s prvim, drugim ili trećim izborom, za koje se smatra da ih i zanima to što su upisali.

"Smjer Medicinska sestra-tehničar je jedini smjer u Hrvatskoj koji traje pet godina i učenici kroz prva dva razreda uopće nemaju struku, nego samo općeobrazovne predmete. Ono o čemu smo dosta razgovarali u krugovima koji su vezani za tu problematiku je da ponekad djeca prvi put dođu u doticaj sa strukom tek u trećem razredu, a tad je u biti kasno, čak i da dijete shvati da to nije njegova životna preokupacija. U većini škola u trećem razredu već je duboko druga polovina školovanja i mogućnost prebačaja dolazi u pitanje zbog polaganja razlikovnih ispita i brojnih drugih stvari", objašnjava Žagar.

Na upit događa li se ipak da dolazi do takvih situacija, ravnatelj odgovara da se djeca iz Medicinske škole ne ispisuju. "Ne znam jesmo li u zadnje četiri godine imali možda jedan takav slučaj", kaže.

Statistiku o zapošljavanju učenika koji nakon završene srednje škole odlaze na tržište rada, prema riječima ravnatelja Žagara, Medicinska škola Pula nema. "Koliko mi je poznato, dio njih je otišao na Sestrinstvo u Puli, a manji broj u Rijeku, a neki su otišli na neke druge fakultete. Uglavnom su se nastavili školovati. U Općoj bolnici Pula, prema nekim saznanjima, samo njih nekoliko se zaposlilo. Koliki je točan broj, ne znamo, jer ne vodimo evidenciju gdje nam se zapošljavaju i što rade naši bivši učenici. To bi se moglo početi pratiti, ali do sada nije bilo potrebe. To ne radi nijedna srednja škola, niti je to naša dužnost. Ali sada kada postoji problem s medicinskim sestrama, to je, po meni, problem koji treba dignuti na jednu višu razinu", ističe Žagar.

"Nije samo u Puli problem medicinskih sestara, već u cijeloj državi, i to je nešto čime se Ministarstvo treba sustavno pozabaviti. Ne bih se miješao u taj dio o čemu je problem. U svakom slučaju, škole uredno školuju i puštaju djecu dalje na tržište rada", rekao je Žagar napomenuvši da je Istarska županija u suradnji s Općom bolnicom Pula prošle godine ponudila stipendiju učenicima, što je istaknuo kao odličnu inicijativu.

U paketu riješiti problem sestara i liječnika

"Mogli bismo detaljnije shvatiti problem da je to samo na razini naše škole ili da je to lokalizirani slučaj. Ovako, na razini cijele Hrvatske, teško je reći. Ne znam je li u pitanju želja mladih za daljnjim obrazovanjem, jer jedan postotak učenika svakako ima takvih ambicija, što zbog većih primanja u budućnosti ili boljih pozicija, ili se neki jednostavno ne pronalaze u struci", govori Žagar te dodaje da se sve glasnije priča o tome da dio učenika završava na sezonskim poslovima i u četiri-pet mjeseci zaradi više nego u bolnici za čitavu godinu.

"Bio je i velik odljev sestara u Irsku i druge zapadnoeuropske države. Koliko je postotak trenutno onih koji odlaze u potrazi za poslom ne znam, ali u svakom slučaju znam da su tamo puno bolji uvjeti za sestre. Čak u obližnjoj Sloveniji su uvjeti za rad, u materijalnom, odnosno financijskom smislu, bolji", ističe Žagar. Napominje i mogućnost da je u Istri problem možda izraženiji jer blizina Slovenije i Italije medicinskim sestrama i tehničarima omogućuje svakodnevni rad u tim zemljama, uz bolje uvjete.

"Bit ću iskren. Država se konkretno s odljevom medicinskih sestara nije ne samo ozbiljno, nego se nije uopće pozabavila, a to se trebalo detektirati kao prvorazredan problem. Sad vidimo da su se i liječnici žalili, a mislim da bi se u tom paketu trebao riješiti i problem medicinskih sestara", zaključuje Žagar.

Županija nudi 18 stipendija, javila se samo jedna učenica!?

O motiviranju učenika Medicinske škole Pula za kasniji rad u pulskoj Općoj bolnici upitali smo i osnivača škole, Istarsku županiju. Nadležna pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Gordana Antić potvrdila nam je da je Županija u prosincu prošle godine pokrenula projekt stipendiranja učenika Medicinske škole. Osigurana su sredstva za 18 učenika. Radi se o novčanom iznosu od 900 kuna, odnosno 119,45 eura mjesečno.

"Na natječaj koji su objavile županijske zdravstvene ustanove koje su iskazale potrebu, a to su Opća bolnica Pula, Istarski domovi zdravlja i Specijalna bolnica "Martin Horvat" Rovinj, javila se jedna učenica za Istarske domove zdravlja", navodi Antić. Kazala je da će se s ovakvom vrstom poticaja svakako nastaviti i u budućnosti.

Medicinska škola u Puli obrazuje medicinske sestre i tehničare, fizioterapeute i dentalne tehničareGordana Antić

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter